Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odboráři znojemského dopravce odložili stávku

 
úterý, 13. září 2016, 09:51

Odboráři z dopravní společnosti ZDS-Psota ze Znojma zatím odložili stávku za vyšší mzdy. Na schůzce s vedením a znojemským starostou Vlastimilem Gabrhelem (ČSSD) se předběžně dohodli na řešení situace a zvýšení platů, které vyplývá z dohody vládní tripartity z minulého týdne. Ta má zajistit řidičům vyšší mzdy v celé republice. Dnešní návrh strany definitivně projednají příští pátek a vytvoří dohodu o znění kolektivní smlouvy, řekl ČTK zástupce odborářů Libor Weinstein.

Platy se mají zvýšit příští rok. "Firma by měla dostat peníze na mzdy, které vyplývají z vládní dohody, a sama by měla doplatit 3,50 za hodinu. Myslíme si, že jde o velmi dobrý návrh," řekl Weinstein. Požadavek je 108 korun za hodinu, a to i za čas, kdy řidič je v práci, ale nejede.

Nyní řidiči dostávají 100 korun za hodinu jízdy a 50 korun za hodinu takzvané čekací doby. Průměrně řidič stráví v práci měsíčně 230 až 280 hodin, hodinová mzda se tak pohybuje mezi 82 a 85 korunami, což je měsíčně kolem 21.000 korun. "Pokud by přesto k dohodě nedošlo, vyhradili jsme si právo okamžitě vyhlásit termín stávky," řekl Weinstein.

Dosud vedení firmy odmítalo přistoupit na jakýkoli návrh odborů o zvýšení mezd vzhledem k tomu, že příjmy do kraje a města jsou pevně dané. Pro letošní rok se mzdy zvyšovaly o 4,3 procenta. Kolektivní smlouva ve firmě dosud chyběla a odbory také vznikly až letos. Kvůli neshodě na výši platů drží odboráři už od dubna stávkovou pohotovost a 1. září již avizovali, že půjdou do stávky.

Změnu přineslo až jednání vládní tripartity. Návrh ministerstva práce předpokládá zvýšení nejnižší mzdy u řidičů z nynějších 71,60 koruny na hodinu na 98,10 koruny. Z 50 korun na hodinu na 78 by se měl zvednout příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami. Nově by měl být zavedený příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 koruny.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Jihomoravští poskytovatelé sociálních služeb dostanou 40 milionů

úterý, 13. září 2016, 09:24

Poskytovatelé sociálních služeb v Jihomoravském kraji dostanou dalších více než 40 milionů korun. Celkem 24 milionů...

Rusíni a Vietnamci vysadí dnes v Lužánkách své stromy, začíná...

úterý, 13. září 2016, 08:55

Od úterý do soboty se v rámci festivalu Babylonfest představí lidé mnoha národů žijících v Brně. Vietnamci, Ukrajinci,...

Počet obyvatel jižní Moravy vzrostl za první pololetí o více než dva...

úterý, 13. září 2016, 08:27

V Jihomoravském kraji se za letošní první pololetí zvýšil počet obyvatel o 2097, sdělil dnes v tiskové zprávě Karel...

Městská část Královo Pole provedla opravy škol a školek za 18 milionů

pondělí, 12. září 2016, 20:35

Prázdninové opravy škol a školek v městské části Brno-Královo Pole stály 18 milionů korun. Novinářům to dnes řekla...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Protikorupční Babišova vláda nemaká na protikorupčních zákonech

Andrej Babiš toho má na práci v poslední době opravdu hodně. Tolik, že nedokáže své ministry a ministryně přimět k tomu, aby do plánu legislativních prací zapracovali aspoň něco z protikorupčních opatření, co vláda naslibovala.

VIDEO: Za včerejší kolaps na D1 může nepřipravenost modernizovaného úseku

Včerejší a částečně i dnešní kolaps provozu na dálnici D1 způsobila podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Kraj pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem dálnice. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání pracovní skupiny Doprava.

Zastavení dotací EU se podle informací z Evropské komise týká jen Agrofertu

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. Novinářům to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.