Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odboráři znojemského dopravce odložili stávku

 
úterý, 13. září 2016, 09:51

Odboráři z dopravní společnosti ZDS-Psota ze Znojma zatím odložili stávku za vyšší mzdy. Na schůzce s vedením a znojemským starostou Vlastimilem Gabrhelem (ČSSD) se předběžně dohodli na řešení situace a zvýšení platů, které vyplývá z dohody vládní tripartity z minulého týdne. Ta má zajistit řidičům vyšší mzdy v celé republice. Dnešní návrh strany definitivně projednají příští pátek a vytvoří dohodu o znění kolektivní smlouvy, řekl ČTK zástupce odborářů Libor Weinstein.

Platy se mají zvýšit příští rok. "Firma by měla dostat peníze na mzdy, které vyplývají z vládní dohody, a sama by měla doplatit 3,50 za hodinu. Myslíme si, že jde o velmi dobrý návrh," řekl Weinstein. Požadavek je 108 korun za hodinu, a to i za čas, kdy řidič je v práci, ale nejede.

Nyní řidiči dostávají 100 korun za hodinu jízdy a 50 korun za hodinu takzvané čekací doby. Průměrně řidič stráví v práci měsíčně 230 až 280 hodin, hodinová mzda se tak pohybuje mezi 82 a 85 korunami, což je měsíčně kolem 21.000 korun. "Pokud by přesto k dohodě nedošlo, vyhradili jsme si právo okamžitě vyhlásit termín stávky," řekl Weinstein.

Dosud vedení firmy odmítalo přistoupit na jakýkoli návrh odborů o zvýšení mezd vzhledem k tomu, že příjmy do kraje a města jsou pevně dané. Pro letošní rok se mzdy zvyšovaly o 4,3 procenta. Kolektivní smlouva ve firmě dosud chyběla a odbory také vznikly až letos. Kvůli neshodě na výši platů drží odboráři už od dubna stávkovou pohotovost a 1. září již avizovali, že půjdou do stávky.

Změnu přineslo až jednání vládní tripartity. Návrh ministerstva práce předpokládá zvýšení nejnižší mzdy u řidičů z nynějších 71,60 koruny na hodinu na 98,10 koruny. Z 50 korun na hodinu na 78 by se měl zvednout příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami. Nově by měl být zavedený příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 koruny.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Jihomoravští poskytovatelé sociálních služeb dostanou 40 milionů

úterý, 13. září 2016, 09:24

Poskytovatelé sociálních služeb v Jihomoravském kraji dostanou dalších více než 40 milionů korun. Celkem 24 milionů...

Rusíni a Vietnamci vysadí dnes v Lužánkách své stromy, začíná...

úterý, 13. září 2016, 08:55

Od úterý do soboty se v rámci festivalu Babylonfest představí lidé mnoha národů žijících v Brně. Vietnamci, Ukrajinci,...

Počet obyvatel jižní Moravy vzrostl za první pololetí o více než dva...

úterý, 13. září 2016, 08:27

V Jihomoravském kraji se za letošní první pololetí zvýšil počet obyvatel o 2097, sdělil dnes v tiskové zprávě Karel...

Městská část Královo Pole provedla opravy škol a školek za 18 milionů

pondělí, 12. září 2016, 20:35

Prázdninové opravy škol a školek v městské části Brno-Královo Pole stály 18 milionů korun. Novinářům to dnes řekla...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Démon jménem „genderová ideologie“ v České republice

V návaznosti na článek o problematice zrušení genderových studií v Maďarsku a démonizaci genderu jakožto nepřítele tradičních hodnot se podíváme na situaci v České republice. Jak jsme na tom s genderem, tedy kulturně vzniklými rozdíly mezi muži a ženami u nás doma? Stáváme se tak moc obávanou “bezpohlavní” společností?

VIDEO: Ve Veletržním paláci se konala debata o SEFO. Řediteli Muzea umění bylo na konci debaty zabráněno vystoupit

V pondělí 18. března se konala ve Veletržním paláci v Praze odborná debata na téma Středoevropského fóra, projektu olomouckého Muzea umění. Ač se téma bezprostředně muzea týká, na debatu podle tiskového mluvčího Tomáše Kasala žádná pozvánka nedorazila, řediteli muzea navíc bylo v závěru debaty zabráněno vystoupit.

Zahráli si s Glenem Hansardem. Nyní brněnská kapela křtí novou desku, která rozhodně stojí za pozornost

Splnil se jim jejich životní i kariérní sen, když si je na své vystoupení pozval sám držitel Oscara Glen Hansard. Brněnská kapela The Shookies rozhodně stojí za pozornost. Zdobí je autentický projev zpěváka, unikátní zvuk i příjemný pocit z jejich hudby. Přesvědčit se o tom mohou lidé sami v Brně na Melodce, kde 21. března křtí novou desku Sooner or Later.