Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odboráři znojemského dopravce odložili stávku

 
úterý, 13. září 2016, 09:51

Odboráři z dopravní společnosti ZDS-Psota ze Znojma zatím odložili stávku za vyšší mzdy. Na schůzce s vedením a znojemským starostou Vlastimilem Gabrhelem (ČSSD) se předběžně dohodli na řešení situace a zvýšení platů, které vyplývá z dohody vládní tripartity z minulého týdne. Ta má zajistit řidičům vyšší mzdy v celé republice. Dnešní návrh strany definitivně projednají příští pátek a vytvoří dohodu o znění kolektivní smlouvy, řekl ČTK zástupce odborářů Libor Weinstein.

Platy se mají zvýšit příští rok. "Firma by měla dostat peníze na mzdy, které vyplývají z vládní dohody, a sama by měla doplatit 3,50 za hodinu. Myslíme si, že jde o velmi dobrý návrh," řekl Weinstein. Požadavek je 108 korun za hodinu, a to i za čas, kdy řidič je v práci, ale nejede.

Nyní řidiči dostávají 100 korun za hodinu jízdy a 50 korun za hodinu takzvané čekací doby. Průměrně řidič stráví v práci měsíčně 230 až 280 hodin, hodinová mzda se tak pohybuje mezi 82 a 85 korunami, což je měsíčně kolem 21.000 korun. "Pokud by přesto k dohodě nedošlo, vyhradili jsme si právo okamžitě vyhlásit termín stávky," řekl Weinstein.

Dosud vedení firmy odmítalo přistoupit na jakýkoli návrh odborů o zvýšení mezd vzhledem k tomu, že příjmy do kraje a města jsou pevně dané. Pro letošní rok se mzdy zvyšovaly o 4,3 procenta. Kolektivní smlouva ve firmě dosud chyběla a odbory také vznikly až letos. Kvůli neshodě na výši platů drží odboráři už od dubna stávkovou pohotovost a 1. září již avizovali, že půjdou do stávky.

Změnu přineslo až jednání vládní tripartity. Návrh ministerstva práce předpokládá zvýšení nejnižší mzdy u řidičů z nynějších 71,60 koruny na hodinu na 98,10 koruny. Z 50 korun na hodinu na 78 by se měl zvednout příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami. Nově by měl být zavedený příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 koruny.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Jihomoravští poskytovatelé sociálních služeb dostanou 40 milionů

úterý, 13. září 2016, 09:24

Poskytovatelé sociálních služeb v Jihomoravském kraji dostanou dalších více než 40 milionů korun. Celkem 24 milionů...

Rusíni a Vietnamci vysadí dnes v Lužánkách své stromy, začíná...

úterý, 13. září 2016, 08:55

Od úterý do soboty se v rámci festivalu Babylonfest představí lidé mnoha národů žijících v Brně. Vietnamci, Ukrajinci,...

Počet obyvatel jižní Moravy vzrostl za první pololetí o více než dva...

úterý, 13. září 2016, 08:27

V Jihomoravském kraji se za letošní první pololetí zvýšil počet obyvatel o 2097, sdělil dnes v tiskové zprávě Karel...

Městská část Královo Pole provedla opravy škol a školek za 18 milionů

pondělí, 12. září 2016, 20:35

Prázdninové opravy škol a školek v městské části Brno-Královo Pole stály 18 milionů korun. Novinářům to dnes řekla...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Policista v Brně bez varování sundal...

  • Přestavba Zvonařky začne už v létě. Za rok...

  • FOTOGALERIE: Riviéra prošla parádní...

  • Se stavbou šaliny do kampusu se v Brně začne...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Aféra Poche, cui bono?

Kladný výsledek referenda v ČSSD byl v posledním týdnu poněkud zastíněn sporem o personálním obsazení ministerstva zahraničí. Komu tento spor prospěje a koho poškodí?

KOMENTÁŘ: O kouřové cloně z trenek a kohoutovi na čínském smetišti

Zemanova demonstrativní grilovačka spodního prádla byla chabým pokusem v dýmu z trenek zamaskovat schůzku s Andrejem Babišem a Danielem Benešem. Zemanovi se podařilo přinutit Babiše, aby nejmenoval ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, má totiž v plánu na post šéfa české diplomacie protlačit lobbistu za čínské zájmy Jana Kohouta.

Počasí venku přímo vybízí ke grilování. Co při něm dělat a čemu se raději vyhnout?

Už několik týdnů venku panuje na jaro nadprůměrně teplé počasí, a tak je kromě koupání v plném proudu také grilovací sezona. V souvislosti s ní je dobré připomenout si několik základních zásad a doporučení.