Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odboráři znojemského dopravce odložili stávku

 
úterý, 13. září 2016, 09:51

Odboráři z dopravní společnosti ZDS-Psota ze Znojma zatím odložili stávku za vyšší mzdy. Na schůzce s vedením a znojemským starostou Vlastimilem Gabrhelem (ČSSD) se předběžně dohodli na řešení situace a zvýšení platů, které vyplývá z dohody vládní tripartity z minulého týdne. Ta má zajistit řidičům vyšší mzdy v celé republice. Dnešní návrh strany definitivně projednají příští pátek a vytvoří dohodu o znění kolektivní smlouvy, řekl ČTK zástupce odborářů Libor Weinstein.

Platy se mají zvýšit příští rok. "Firma by měla dostat peníze na mzdy, které vyplývají z vládní dohody, a sama by měla doplatit 3,50 za hodinu. Myslíme si, že jde o velmi dobrý návrh," řekl Weinstein. Požadavek je 108 korun za hodinu, a to i za čas, kdy řidič je v práci, ale nejede.

Nyní řidiči dostávají 100 korun za hodinu jízdy a 50 korun za hodinu takzvané čekací doby. Průměrně řidič stráví v práci měsíčně 230 až 280 hodin, hodinová mzda se tak pohybuje mezi 82 a 85 korunami, což je měsíčně kolem 21.000 korun. "Pokud by přesto k dohodě nedošlo, vyhradili jsme si právo okamžitě vyhlásit termín stávky," řekl Weinstein.

Dosud vedení firmy odmítalo přistoupit na jakýkoli návrh odborů o zvýšení mezd vzhledem k tomu, že příjmy do kraje a města jsou pevně dané. Pro letošní rok se mzdy zvyšovaly o 4,3 procenta. Kolektivní smlouva ve firmě dosud chyběla a odbory také vznikly až letos. Kvůli neshodě na výši platů drží odboráři už od dubna stávkovou pohotovost a 1. září již avizovali, že půjdou do stávky.

Změnu přineslo až jednání vládní tripartity. Návrh ministerstva práce předpokládá zvýšení nejnižší mzdy u řidičů z nynějších 71,60 koruny na hodinu na 98,10 koruny. Z 50 korun na hodinu na 78 by se měl zvednout příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami. Nově by měl být zavedený příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 koruny.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Jihomoravští poskytovatelé sociálních služeb dostanou 40 milionů

úterý, 13. září 2016, 09:24

Poskytovatelé sociálních služeb v Jihomoravském kraji dostanou dalších více než 40 milionů korun. Celkem 24 milionů...

Rusíni a Vietnamci vysadí dnes v Lužánkách své stromy, začíná...

úterý, 13. září 2016, 08:55

Od úterý do soboty se v rámci festivalu Babylonfest představí lidé mnoha národů žijících v Brně. Vietnamci, Ukrajinci,...

Počet obyvatel jižní Moravy vzrostl za první pololetí o více než dva...

úterý, 13. září 2016, 08:27

V Jihomoravském kraji se za letošní první pololetí zvýšil počet obyvatel o 2097, sdělil dnes v tiskové zprávě Karel...

Městská část Královo Pole provedla opravy škol a školek za 18 milionů

pondělí, 12. září 2016, 20:35

Prázdninové opravy škol a školek v městské části Brno-Královo Pole stály 18 milionů korun. Novinářům to dnes řekla...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUALIZOVÁNO: Řidička srazila chlapce,...

  • Řidička předjížděla sanitku a v protisměru...

  • V Brně se dnes otevřely běžně nedostupné...

  • Oslava narozenin se zvrhla v technopárty pro...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brněnští středoškoláci vymysleli projekt na boj proti šikaně. Využívá ho už tisícovka škol

Přes dva tisíce nahlášení rizikového chování za poslední rok prošlo systémem Nenech to být. Platforma vytvořená brněnskými studenty funguje již na více než tisícovce škol po celé České Republice. Ty se do ní mohou zdarma registrovat a aplikace jim pak pomáhá s odhalováním šikany či jejího rizika.

Gott se postavil za Slavíka, podle Ortela ztratil svou podstatu

Zpěvák Karel Gott označil hudební anketu Český slavík, jejíž letošní zrušení oznámil Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica, za nedílnou součást české populární hudby. Zpráva, že si anketa dá roční pauzu, vyvolala velký ohlas na hudební scéně. Má-li být podle Těšínského Český slavík skutečným barometrem masové popularity v oblasti pop music, musí držet krok s dobou, mimo jiné s rychlým rozvojem sociálních sítí. "Není to záležitost nejbližší doby, více oznámíme ke konci roku," řekl Těšínský.

Chcete k nám dostat teroristy, pomáhejte v Sýrii, vezměte si je sami… Jak lidé z Česka volají do Bruselu

"Zrovna před chvílí jsem měl telefonát od pána, který trval na tom, že ho prostě musím přepojit na paní Šojdrovou, že jí musí říct, co si o tom plánu na přijetí padesáti dětí ze Sýrie myslí. Není problém s lidmi diskutovat, jde ale o styl komunikace i její množství,“ říká pravá ruka europoslankyně Michaely Šojdrové Lukáš Pachta.