Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Armáda ve Vyškově slavila 80. výročí zahájení činnosti posádky

 
sobota, 10. září 2016, 15:12

Tisíce lidí zaplnily dnes Masarykovo náměstí a jeho okolí ve Vyškově k oslavám 80. výročí zahájení činnosti vyškovské vojenské posádky a 20. výročí zřízení vojenské akademie ve městě. Do akce se zapojily také stovky vojáků, řekla ČTK mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková. Zvědavci, mezi kterými nechyběly ani děti v maskáčovém oblečení nebo obličeji pomalovanými ve vojenských barvách, si mohli prohlédnout techniku, ale také si vyzkoušet různé činnosti.

Na náměstí zavítali lidé všech věkových kategorií od nejmenších chlapců a děvčat přes dospělé v produktivním věku až po seniory. Rodiče děti ochotně doprovázeli k obrněným vozidlům, aby do nich mohly děti nahlédnout. Malí i velcí návštěvníci pak pozorně na různých stanovištích poslouchali informace od vojáků ke zbraním, ochranným pomůckám, ale také k potřebné první pomoci. Lidé si jednotlivé zbraně mohli osahat nebo se podívat na okolí přes zaměřovač odstřelovače, ale také si mohli na tělo přiložit vojenskou výzbroj. "Připravili jsme ukázky současné i historické techniky armády a stánky jak armády a aktivních záloh, tak i policie. Prezentovali jsme na místě i historické kluby a na programu byly i dynamické ukázky výcviku komando nebo Musado," vyjmenovala Nováková.

Velkým zpestřením podle ní byl seskok výsadkářů do prostor za náměstí nebo přelety bojových vrtulníků a letounů. "Součástí byl slavnostní nástup jednotek velitelství," poznamenala mluvčí.

Další program byl pro zájemce připravený ve Smetanových sadech. "Tam bylo možné vidět prezentaci vzdušných sil armády, ukázky výcviku psů armády i policie, která tam měla i ukázky výcviku koní," řekla Nováková. Děti měly přichystané dětské dopravní hřiště. "Na místě bylo i lanové centrum, možnost maskování obličeje, airsoft, paintball, lukostřelba a střelba na cíl. Připravili jsme také možnost zkoušky střeleckých trenažérů nebo dopravní silniční simulátor, na kterém bylo možné vyzkoušet si náraz vozidla nebo převrácení vozidla," dodala Nováková.

Podle ní má veřejnost o akce armády zájem. "Poslední akci jsme měli na náměstí v květnu při přísaze a náměstí bylo také zaplněné. Tento rok je pro armádu ve Vyškově hned dvojnásobně významným jubileem, protože uplynulo 20 let od zřízení Vojenské akademie Vyškov a také 80 let od zahájení činnosti Pluku útočné vozby 2 v Dědicích," dodala Nováková.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Zemřel významný sociolog a zakladatel Fakulty sociálních studií Ivo...

sobota, 10. září 2016, 12:47

Ve věku 84 let zemřel v sobotu po krátké nemoci významný český sociolog a zakladatel Fakulty sociálních studií...

V brněnské hvězdárně se dražily obrazy světoznámého umělce, výtěžek...

pátek, 9. září 2016, 15:51

V prostorách Hvězdárny a planetária Brno na Kraví hoře se ve čtvrtek odpoledne konala benefiční vernisáž obrazů...

Moravské zemské muzeum v Brně dnes zahájí oslavy 200 let

pátek, 9. září 2016, 10:19

Moravské zemské muzeum v Brně dnes zahájí oslavy 200 let od svého založení, které vyvrcholí v příštím roce. Postupně se...

Brno se pokusí o rekord ve sběru použitých baterií

čtvrtek, 8. září 2016, 16:24

V pátek 9. září Češi spolu s celou Evropou oslaví již druhý Evropský den recyklace baterií. Hlavním cílem této...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragédie na oblíbeném koupališti. Muž při...

  • VIDEO: V rybníku na Brněnsku umírají ryby ve...

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Lidská strava může daňky klidně i zabít,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Řidič s naloženým návěsem měl co dělat, aby kolos udržel na silnici. Jízdu ukončil výbuch pneumatiky

Ohrozil sebe, ale především další účastníky silničního provozu. Tak by se dalo shrnout chování řidiče tahače převážející další automobily na silnici mezi Jihlavou a Želetavou. Za volantem evidentně přetížené soupravy měl co dělat, aby ji udržel na silnici. Video, které natočil Tomáš Máca a umístil jej na Facebook, končí chvíli poté, co návěsu bouchne pneumatika.

Nehoda na dálnici? Policie, záchranka a hasiči mají mít stejný průjezd jako v okolních zemích

Řidiči při dojíždění do kolon musejí od října vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Změnu dnes schválil Senát v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ulička se tak bude tvořit stejně jako v okolních evropských zemích. Hasičské a sanitní vozy zároveň budou nově moct použít kombinaci modrého a červeného majáčku.

Janoušek nedosáhl na prominutí zbytku trestu za úmyslnou nehodu

Lobbista Roman Janoušek neuspěl s žádostí o prominutí zbytku svého trestu, který si má odpykat za dopravní nehodu. Zamítnutí žádosti potvrdil pražský vrchní soud. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Do vězení se lobbista zatím vrátit nemusí, protože Krajský soud v Brně v květnu rozhodl o dvouletém odkladu lobbistova návratu za mříže kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu.