Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Armáda ve Vyškově slavila 80. výročí zahájení činnosti posádky

 
sobota, 10. září 2016, 15:12

Tisíce lidí zaplnily dnes Masarykovo náměstí a jeho okolí ve Vyškově k oslavám 80. výročí zahájení činnosti vyškovské vojenské posádky a 20. výročí zřízení vojenské akademie ve městě. Do akce se zapojily také stovky vojáků, řekla ČTK mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková. Zvědavci, mezi kterými nechyběly ani děti v maskáčovém oblečení nebo obličeji pomalovanými ve vojenských barvách, si mohli prohlédnout techniku, ale také si vyzkoušet různé činnosti.

Na náměstí zavítali lidé všech věkových kategorií od nejmenších chlapců a děvčat přes dospělé v produktivním věku až po seniory. Rodiče děti ochotně doprovázeli k obrněným vozidlům, aby do nich mohly děti nahlédnout. Malí i velcí návštěvníci pak pozorně na různých stanovištích poslouchali informace od vojáků ke zbraním, ochranným pomůckám, ale také k potřebné první pomoci. Lidé si jednotlivé zbraně mohli osahat nebo se podívat na okolí přes zaměřovač odstřelovače, ale také si mohli na tělo přiložit vojenskou výzbroj. "Připravili jsme ukázky současné i historické techniky armády a stánky jak armády a aktivních záloh, tak i policie. Prezentovali jsme na místě i historické kluby a na programu byly i dynamické ukázky výcviku komando nebo Musado," vyjmenovala Nováková.

Velkým zpestřením podle ní byl seskok výsadkářů do prostor za náměstí nebo přelety bojových vrtulníků a letounů. "Součástí byl slavnostní nástup jednotek velitelství," poznamenala mluvčí.

Další program byl pro zájemce připravený ve Smetanových sadech. "Tam bylo možné vidět prezentaci vzdušných sil armády, ukázky výcviku psů armády i policie, která tam měla i ukázky výcviku koní," řekla Nováková. Děti měly přichystané dětské dopravní hřiště. "Na místě bylo i lanové centrum, možnost maskování obličeje, airsoft, paintball, lukostřelba a střelba na cíl. Připravili jsme také možnost zkoušky střeleckých trenažérů nebo dopravní silniční simulátor, na kterém bylo možné vyzkoušet si náraz vozidla nebo převrácení vozidla," dodala Nováková.

Podle ní má veřejnost o akce armády zájem. "Poslední akci jsme měli na náměstí v květnu při přísaze a náměstí bylo také zaplněné. Tento rok je pro armádu ve Vyškově hned dvojnásobně významným jubileem, protože uplynulo 20 let od zřízení Vojenské akademie Vyškov a také 80 let od zahájení činnosti Pluku útočné vozby 2 v Dědicích," dodala Nováková.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Zemřel významný sociolog a zakladatel Fakulty sociálních studií Ivo...

sobota, 10. září 2016, 12:47

Ve věku 84 let zemřel v sobotu po krátké nemoci významný český sociolog a zakladatel Fakulty sociálních studií...

V brněnské hvězdárně se dražily obrazy světoznámého umělce, výtěžek...

pátek, 9. září 2016, 15:51

V prostorách Hvězdárny a planetária Brno na Kraví hoře se ve čtvrtek odpoledne konala benefiční vernisáž obrazů...

Moravské zemské muzeum v Brně dnes zahájí oslavy 200 let

pátek, 9. září 2016, 10:19

Moravské zemské muzeum v Brně dnes zahájí oslavy 200 let od svého založení, které vyvrcholí v příštím roce. Postupně se...

Brno se pokusí o rekord ve sběru použitých baterií

čtvrtek, 8. září 2016, 16:24

V pátek 9. září Češi spolu s celou Evropou oslaví již druhý Evropský den recyklace baterií. Hlavním cílem této...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Brno je pátým nejlepším studentským městem...

  • Holčička si v Brně hrála na dětském hřišti a...

  • Kvůli opravě tramvajových tratí nepojede...

  • Muži ztrácejí zájem o sex, podle urologa se...

 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Vizuální stránka jídla nesmyslně nabývá na důležitosti, říká Zdeněk Pohlreich

V Česku před lety nastartoval malou gastronomickou revoluci. Díky televiznímu pořadu ukazoval, že jíst se dá kvalitně a není to ani nic složitého. Zdeněk Pohlreich je dnes stále jednou z nejvýraznějších tváří gastronomického byznysu u nás. V dalším díle Drbárny se rozpovídal třeba o životě v zahraničí nebo o tom, že jídlo by mělo především dobře chutnat.

Historička: O společnosti vypovídá i to, jaké slaví svátky a jak

Ze vzniku Československa v roce 1918 se neradoval každý, později stát vydával instrukce, jak se má tento svátek slavit. Jak se 28. říjen slavil v minulosti a jak to bylo s dalšími svátky z první republiky, zkoumali historici z Masarykova ústavu a Archivu (MÚA) Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Svá zjištění sepsali v knize, která vyjde letos v srpnu. Bádání přiblížila v rozhovoru Dagmar Hájková z MÚA.

ANKETA: Orwellův zákon aneb rozvědka do každého domu. Přijde Velký bratr i k nám?

V roce 2017 se ve sněmovně projednávala kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství a souvisejících zákonů. Tato novela sice vzhledem k podzimním volbám a kauze s Čapím hnízdem spadla pod stůl, nicméně v programovém prohlášení současné vlády v demisi se s přijetím takového zákona počítá. Proč je ale návrh novely z roku 2017 tak kontroverzní a hrozí nadále jeho přijetí?