Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žena obžalovaná z dotačního podvodu s chráněnými dílnami vinu popřela

 
středa, 7. září 2016, 13:44

Naďa Vomáčková z brněnské neziskové organizace Liana, která je hlavní obžalovaná z dotačního podvodu s chráněnými dílnami, dnes u Krajského soudu v Brně vinu popřela. Podle obžaloby ona a tři další obžalovaní mimo jiné vylákali příspěvek od úřadu práce na provozování chráněných pracovních dílen pro zdravotně postižené, které však nevznikly. Celková škoda dosáhla zhruba 11 milionů korun. Obžalovaným hrozí pět až 10 let vězení, soud líčení odročil.

Chráněné dílny měly vyrůst na několika místech v Brně. Obžalovaní předkládali podle žalobce úřadu práce fiktivní pracovní smlouvy se zdravotně postiženými, také zfalšované doklady o platbách nájemného. V účetnictví neziskové organizace se také našly faktury, které firmy nevystavily. Nepravdivé byly podle státního zástupce Petra Mazálka i výpisy z banky, jež nezisková organizace předkládala. Organizace získala dotace například i na workshopy, ty se také neuskutečnily. O svých podpisech na prezenčních listinách z akcí lidé nic nevěděli.

Jak Mazálek uvedl, u dotací od brněnského úřadu práce je škoda asi sedm milionů korun, na dotacích z Jihomoravského kraje a ministerstva práce a sociálních věcí jde o škodu za čtyři miliony korun. "Na té škodě se obžalovaní podíleli různou měrou. Nejvíce ale paní Vomáčková," řekl Mazálek.

Vomáčková u soudu dnes vypovídala. Uvedla, že se necítí vinna ona ani realizační tým a že by měl být souzen úplně někdo jiný. Řekla, že vše podepisoval předseda správní rady neziskové organizace Ulrych. "Pan Ulrych bohužel zemřel, aniž by byl vyslechnut procesně použitelným způsobem. Nicméně se zkoumaly jeho podpisy na listinách a znalec dospěl k závěru, že jsou zfalšované," uvedl k tomu Mazálek.

Hlavní líčení soud odročil na druhou polovinu října, kdy by měly zaznít závěrečné řeči a rozsudek.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Policisté v Brně překazili aktivistům vyvěšení plachty na nádraží

středa, 7. září 2016, 13:03

Aktivisté z Občanské aliance Referendum 2016, která stojí za vyhlášením lidového hlasování o poloze brněnského nádraží,...

Na Nových Mlýnech při ukázce windsurfingu utonul pedagog

středa, 7. září 2016, 12:20

Při ukázce windsurfingu utonul v úterý na Nových Mlýnech u Pasohlávek na Brněnsku pedagog Masarykovy univerzity....

V Česku deset let klesá počet dětských úrazů i úmrtí

úterý, 6. září 2016, 18:53

V posledních deseti letech v Česku klesá počet dětských úrazů i úmrtí. Lékaři se však obávají, že se trend postupně...

Brněnští zastupitelé schválili prodej zchátralého paláce Jalta

úterý, 6. září 2016, 18:19

Brno může prodat zchátralý palác Jalta na Dominikánském náměstí vedle magistrátu. Návrh prodeje i smlouvy schválilo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.

Mám se vrátit do Číny? přemítá český podnikatel. Řeší trest smrti pro Kanaďana i kauzu Huawei

Zděšení bylo první pocit, který mne napadl, když jsem si prvně přečetl o rozhodnutí soudu ve městě Dalian, píše v autorském textu pro HlídacíPes.org Tomáš Hülle. Právník, publicista a zakladatel společnosti European Centre For Career Education Čínu pravidelně v posledních deseti letech pracovně navštěvuje.

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.