Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Břeclav čeká při volbách první referendum, je spojené s obchvatem

 
pondělí, 5. září 2016, 14:47

V Břeclavi se současně s říjnovými krajskými volbami uskuteční první referendum, řekl dnes novinářům místostarosta města Jaroslav Válka (ČSSD). Referendum má podle jeho iniciátorů zabránit zhoršení dopravy, která je v Břeclavi přetížená. Cílem je zavázat vedení města, aby do doby zprovoznění obchvatu Břeclavi činilo veškeré kroky k zabránění výstavby velkoprodejen v přetížených ulicích Národních hrdinů a třídě 1. máje. Podle Války nezačne stavba obchvatu dříve než po roce 2020.

S návrhem na referendum přišli opoziční zastupitelé za ODS a KDU-ČSL. "Organizátoři nasbírali kolem 2500 podpisů, které byly potřeba k vyhlášení referenda. Proto ho zastupitelstvo jednomyslně schválilo," uvedl Válka. Výsledek referenda bude platit, pokud bude volební účast nejméně 35 procent. Vedení města není podle Války z referenda příliš nadšené kvůli tomu, že s sebou nese možné komplikace.

"Pokud přijde investor se soukromými pozemky, splní veškeré náležitosti v rámci stavebního řízení, nemáme způsob, jak mu výstavbu zakázat. Pokud to bude na pozemcích města, kloníme se spíš k výstavbě bytů," řekl Válka. Dodal, že pokud by bylo referendum platné, zatím neví, jakým způsobem by se povinnosti vedení města řešily. Pravděpodobně by musely být zahrnuty do územního plánu. 

Další problém může podle Války vzniknout i v případě, pokud referendum nebude platné. "Bude možné si to vysvětlovat mnoha způsoby, že se o to lidé nezajímají, nebo souhlasí s pravým opakem, a každý bude výsledek využívat jinak. Podle nás referendum situaci nevyřeší, protože nikdo nechce udělat nic, co by dopravu ještě zhoršilo," zdůraznil Válka.

O obchvatu Břeclavi se dlouho mluví, ale stavba se stále oddaluje. Část obchvatu totiž povede chráněným územím Natura 2000. Proto je potřeba pro toto území lužních lesů udělat kompenzační opatření. Ředitelství silnic a dálnic navíc vykupuje pozemky. Obchvat naváže na silnici ve směru na Mikulov, dále má vést jižně od Břeclavi a připojit se u dálnice D2.

Břeclav je silniční uzel. Kostru tvoří dálnice D2 z Brna na Bratislavu, silnice I/55 z Olomouce do Břeclavi, silnice I/40 z Břeclavi do Mikulova a komunikace II/425 z Rajhradu do Břeclavi a obce Lanžhot.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Jihomoravský kraj zvažuje, zda provoz vlaků zadá napřímo

pondělí, 5. září 2016, 13:45

Jihomoravský kraj zatím stále neví, jakým způsobem zajistí provoz regionální železniční dopravy po roce 2019, kdy mu...

Masarykova univerzita získala ochrannou známku Muni

pondělí, 5. září 2016, 10:38

Masarykova univerzita získala ochrannou známku pro zkratkové slovo Muni, které v posledních letech používá při vnější...

GLOSA: U Poutníka pusto nebude. Nechá se Hollan opět zbičovat?

neděle, 4. září 2016, 22:39

Znáte to – pondělky. Otrava, ospalost, nuda. K tomu navíc v Brně, kde se o nudě točí i filmy. MotoGP za námi, Kometa...

Speleologové v Moravském krasu odhalili další části jeskyně

neděle, 4. září 2016, 19:47

V jeskyni v Moravském krasu, která dostala jméno Matalova Vymodlená, stále pokračují práce. Jeskyňáři z ní za tři roky...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Protikorupční Babišova vláda nemaká na protikorupčních zákonech

Andrej Babiš toho má na práci v poslední době opravdu hodně. Tolik, že nedokáže své ministry a ministryně přimět k tomu, aby do plánu legislativních prací zapracovali aspoň něco z protikorupčních opatření, co vláda naslibovala.

VIDEO: Za včerejší kolaps na D1 může nepřipravenost modernizovaného úseku

Včerejší a částečně i dnešní kolaps provozu na dálnici D1 způsobila podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Kraj pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem dálnice. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání pracovní skupiny Doprava.

Zastavení dotací EU se podle informací z Evropské komise týká jen Agrofertu

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. Novinářům to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.