Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budova káznice bude sloužit pro kulturní a vzpomínkové akce

 
úterý, 30. srpna 2016, 17:44

Rada města Brna na úterním zasedání schválila zásady pro pronájem prostor v objektu bývalé káznice. Prostory objektu bývalé káznice tak budou nově pronajímány k jednorázovým kulturním akcím.

Lidem budou zpřístupněny jedny z nejcennějších a nejzajímavějších prostor, které se ve městě nalézají. Dlouhá léta byl do nich zakázán vstup, a pokud sem lidé mohli, tak jen na vlastní nebezpečí. Nedávno uskutečněná sanace objektu však umožňuje, aby do vyhrazených prostor mohli návštěvníci bez obav vkročit,“ upřesňuje náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan.

Uzavírání smluv s jednotlivými žadateli bude velmi přísně kontrolováno a bude schvalováno samotným vedením města na základě stanovisek Kanceláře strategie města, Odboru kultury a Odboru správy majetku. Žádost je nutné podat minimálně tři měsíce před plánovaným začátkem akce. 

Program v káznici začne 10. září, kdy Na konci září budou v rámci celorepublikového Dne evropského dědictví zpřístupněny unikátní prostory široké veřejnosti, a to včetně prohlídky v angličtině. Dále bude možné v září navštívit vystoupení Pražského improvizačního orchestru či divadelní představení Putin lyžuje a Hygiena krve v rámci divadelního festivalu Divadla Líšeň. „Chybět nebude ani čtení autentických materiálů o životě v káznici, tedy dopisů, vzpomínek pamětníků-bývalých vězňů. Součástí programu bude i představení pro školy v divadelním stanu na nádvoří káznice,“ nastínila manažerka projektu Kreativní centrum Brno Tereza Chrástová.

Rozsáhlý objekt bývalé káznice z konce 18. století se stal nechvalně proslulým místem teroru za nacistické a komunistické diktatury. Vazební věznice byla v těchto dobách i místem poprav politických vězňů. Od roku 2006 je objekt pro veřejnost uzavřen. Statutární město Brno má v úmyslu prostory bývalé káznice využít po vzoru mnoha evropských měst a vybudovat zde Kreativní centrum, které oživí okolní lokalitu, přitáhne zajímavé lidi, poskytne jim pracovní prostory a pomůže suplovat to, co v okolní oblasti chybí, třeba zeleň nebo obchody. Na počátku roku 2016 se zde za dohledu památkářů a odborné veřejnosti uskutečnila sanace, která zabraňuje dalšímu chátrání budovy.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Připomeňme malým školákům bezpečnou cestu do školy

úterý, 30. srpna 2016, 13:13

Rodiče často přeceňují schopnost svých dětí bezpečně se pohybovat v silničním provozu. Děti přitom nejsou zmenšenou...

Brněnští prvňáčci opět letí do vesmíru

úterý, 30. srpna 2016, 12:54

První školní den 2834 prvňáčků 39 základních škol v Brně obdrží speciální jízdenku/vstupenku na vesmírnou cestu. Na...

Výstava představí auta významných brněnských továrníků

úterý, 30. srpna 2016, 09:20

Auta významných brněnských průmyslníků první poloviny 20. století představí od pátku 9. září výstava v brněnské galerii...

Milovníky rybích specialit čekají gurmánské hody na Kraví hoře

úterý, 30. srpna 2016, 09:02

Během prvního zářijového víkendu ožije park na Kraví hoře neobvyklou atmosférou. V pořadí již šestá vlna tsunami s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.