Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budova káznice bude sloužit pro kulturní a vzpomínkové akce

 
úterý, 30. srpna 2016, 17:44

Rada města Brna na úterním zasedání schválila zásady pro pronájem prostor v objektu bývalé káznice. Prostory objektu bývalé káznice tak budou nově pronajímány k jednorázovým kulturním akcím.

Lidem budou zpřístupněny jedny z nejcennějších a nejzajímavějších prostor, které se ve městě nalézají. Dlouhá léta byl do nich zakázán vstup, a pokud sem lidé mohli, tak jen na vlastní nebezpečí. Nedávno uskutečněná sanace objektu však umožňuje, aby do vyhrazených prostor mohli návštěvníci bez obav vkročit,“ upřesňuje náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan.

Uzavírání smluv s jednotlivými žadateli bude velmi přísně kontrolováno a bude schvalováno samotným vedením města na základě stanovisek Kanceláře strategie města, Odboru kultury a Odboru správy majetku. Žádost je nutné podat minimálně tři měsíce před plánovaným začátkem akce. 

Program v káznici začne 10. září, kdy Na konci září budou v rámci celorepublikového Dne evropského dědictví zpřístupněny unikátní prostory široké veřejnosti, a to včetně prohlídky v angličtině. Dále bude možné v září navštívit vystoupení Pražského improvizačního orchestru či divadelní představení Putin lyžuje a Hygiena krve v rámci divadelního festivalu Divadla Líšeň. „Chybět nebude ani čtení autentických materiálů o životě v káznici, tedy dopisů, vzpomínek pamětníků-bývalých vězňů. Součástí programu bude i představení pro školy v divadelním stanu na nádvoří káznice,“ nastínila manažerka projektu Kreativní centrum Brno Tereza Chrástová.

Rozsáhlý objekt bývalé káznice z konce 18. století se stal nechvalně proslulým místem teroru za nacistické a komunistické diktatury. Vazební věznice byla v těchto dobách i místem poprav politických vězňů. Od roku 2006 je objekt pro veřejnost uzavřen. Statutární město Brno má v úmyslu prostory bývalé káznice využít po vzoru mnoha evropských měst a vybudovat zde Kreativní centrum, které oživí okolní lokalitu, přitáhne zajímavé lidi, poskytne jim pracovní prostory a pomůže suplovat to, co v okolní oblasti chybí, třeba zeleň nebo obchody. Na počátku roku 2016 se zde za dohledu památkářů a odborné veřejnosti uskutečnila sanace, která zabraňuje dalšímu chátrání budovy.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Připomeňme malým školákům bezpečnou cestu do školy

úterý, 30. srpna 2016, 13:13

Rodiče často přeceňují schopnost svých dětí bezpečně se pohybovat v silničním provozu. Děti přitom nejsou zmenšenou...

Brněnští prvňáčci opět letí do vesmíru

úterý, 30. srpna 2016, 12:54

První školní den 2834 prvňáčků 39 základních škol v Brně obdrží speciální jízdenku/vstupenku na vesmírnou cestu. Na...

Výstava představí auta významných brněnských továrníků

úterý, 30. srpna 2016, 09:20

Auta významných brněnských průmyslníků první poloviny 20. století představí od pátku 9. září výstava v brněnské galerii...

Milovníky rybích specialit čekají gurmánské hody na Kraví hoře

úterý, 30. srpna 2016, 09:02

Během prvního zářijového víkendu ožije park na Kraví hoře neobvyklou atmosférou. V pořadí již šestá vlna tsunami s...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragédie na oblíbeném koupališti. Muž při...

  • VIDEO: V rybníku na Brněnsku umírají ryby ve...

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Lidská strava může daňky klidně i zabít,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Řidič s naloženým návěsem měl co dělat, aby kolos udržel na silnici. Jízdu ukončil výbuch pneumatiky

Ohrozil sebe, ale především další účastníky silničního provozu. Tak by se dalo shrnout chování řidiče tahače převážející další automobily na silnici mezi Jihlavou a Želetavou. Za volantem evidentně přetížené soupravy měl co dělat, aby ji udržel na silnici. Video, které natočil Tomáš Máca a umístil jej na Facebook, končí chvíli poté, co návěsu bouchne pneumatika.

Nehoda na dálnici? Policie, záchranka a hasiči mají mít stejný průjezd jako v okolních zemích

Řidiči při dojíždění do kolon musejí od října vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Změnu dnes schválil Senát v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ulička se tak bude tvořit stejně jako v okolních evropských zemích. Hasičské a sanitní vozy zároveň budou nově moct použít kombinaci modrého a červeného majáčku.

Janoušek nedosáhl na prominutí zbytku trestu za úmyslnou nehodu

Lobbista Roman Janoušek neuspěl s žádostí o prominutí zbytku svého trestu, který si má odpykat za dopravní nehodu. Zamítnutí žádosti potvrdil pražský vrchní soud. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Do vězení se lobbista zatím vrátit nemusí, protože Krajský soud v Brně v květnu rozhodl o dvouletém odkladu lobbistova návratu za mříže kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu.