Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Budova káznice bude sloužit pro kulturní a vzpomínkové akce

 
úterý, 30. srpna 2016, 17:44

Rada města Brna na úterním zasedání schválila zásady pro pronájem prostor v objektu bývalé káznice. Prostory objektu bývalé káznice tak budou nově pronajímány k jednorázovým kulturním akcím.

Lidem budou zpřístupněny jedny z nejcennějších a nejzajímavějších prostor, které se ve městě nalézají. Dlouhá léta byl do nich zakázán vstup, a pokud sem lidé mohli, tak jen na vlastní nebezpečí. Nedávno uskutečněná sanace objektu však umožňuje, aby do vyhrazených prostor mohli návštěvníci bez obav vkročit,“ upřesňuje náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan.

Uzavírání smluv s jednotlivými žadateli bude velmi přísně kontrolováno a bude schvalováno samotným vedením města na základě stanovisek Kanceláře strategie města, Odboru kultury a Odboru správy majetku. Žádost je nutné podat minimálně tři měsíce před plánovaným začátkem akce. 

Program v káznici začne 10. září, kdy Na konci září budou v rámci celorepublikového Dne evropského dědictví zpřístupněny unikátní prostory široké veřejnosti, a to včetně prohlídky v angličtině. Dále bude možné v září navštívit vystoupení Pražského improvizačního orchestru či divadelní představení Putin lyžuje a Hygiena krve v rámci divadelního festivalu Divadla Líšeň. „Chybět nebude ani čtení autentických materiálů o životě v káznici, tedy dopisů, vzpomínek pamětníků-bývalých vězňů. Součástí programu bude i představení pro školy v divadelním stanu na nádvoří káznice,“ nastínila manažerka projektu Kreativní centrum Brno Tereza Chrástová.

Rozsáhlý objekt bývalé káznice z konce 18. století se stal nechvalně proslulým místem teroru za nacistické a komunistické diktatury. Vazební věznice byla v těchto dobách i místem poprav politických vězňů. Od roku 2006 je objekt pro veřejnost uzavřen. Statutární město Brno má v úmyslu prostory bývalé káznice využít po vzoru mnoha evropských měst a vybudovat zde Kreativní centrum, které oživí okolní lokalitu, přitáhne zajímavé lidi, poskytne jim pracovní prostory a pomůže suplovat to, co v okolní oblasti chybí, třeba zeleň nebo obchody. Na počátku roku 2016 se zde za dohledu památkářů a odborné veřejnosti uskutečnila sanace, která zabraňuje dalšímu chátrání budovy.

Tisková zpráva

Kam dál?

Připomeňme malým školákům bezpečnou cestu do školy

úterý, 30. srpna 2016, 13:13

Rodiče často přeceňují schopnost svých dětí bezpečně se pohybovat v silničním provozu. Děti přitom nejsou zmenšenou...

Brněnští prvňáčci opět letí do vesmíru

úterý, 30. srpna 2016, 12:54

První školní den 2834 prvňáčků 39 základních škol v Brně obdrží speciální jízdenku/vstupenku na vesmírnou cestu. Na...

Výstava představí auta významných brněnských továrníků

úterý, 30. srpna 2016, 09:20

Auta významných brněnských průmyslníků první poloviny 20. století představí od pátku 9. září výstava v brněnské galerii...

Milovníky rybích specialit čekají gurmánské hody na Kraví hoře

úterý, 30. srpna 2016, 09:02

Během prvního zářijového víkendu ožije park na Kraví hoře neobvyklou atmosférou. V pořadí již šestá vlna tsunami s...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Brno je pátým nejlepším studentským městem...

  • Holčička si v Brně hrála na dětském hřišti a...

  • Kvůli opravě tramvajových tratí nepojede...

  • Muži ztrácejí zájem o sex, podle urologa se...

 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Vizuální stránka jídla nesmyslně nabývá na důležitosti, říká Zdeněk Pohlreich

V Česku před lety nastartoval malou gastronomickou revoluci. Díky televiznímu pořadu ukazoval, že jíst se dá kvalitně a není to ani nic složitého. Zdeněk Pohlreich je dnes stále jednou z nejvýraznějších tváří gastronomického byznysu u nás. V dalším díle Drbárny se rozpovídal třeba o životě v zahraničí nebo o tom, že jídlo by mělo především dobře chutnat.

Historička: O společnosti vypovídá i to, jaké slaví svátky a jak

Ze vzniku Československa v roce 1918 se neradoval každý, později stát vydával instrukce, jak se má tento svátek slavit. Jak se 28. říjen slavil v minulosti a jak to bylo s dalšími svátky z první republiky, zkoumali historici z Masarykova ústavu a Archivu (MÚA) Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Svá zjištění sepsali v knize, která vyjde letos v srpnu. Bádání přiblížila v rozhovoru Dagmar Hájková z MÚA.

ANKETA: Orwellův zákon aneb rozvědka do každého domu. Přijde Velký bratr i k nám?

V roce 2017 se ve sněmovně projednávala kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství a souvisejících zákonů. Tato novela sice vzhledem k podzimním volbám a kauze s Čapím hnízdem spadla pod stůl, nicméně v programovém prohlášení současné vlády v demisi se s přijetím takového zákona počítá. Proč je ale návrh novely z roku 2017 tak kontroverzní a hrozí nadále jeho přijetí?