Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve Valticích vznikla petice kvůli obchvatu,památkáři chtějí tunel

 
středa, 24. srpna 2016, 08:11

Ve Valticích na Břeclavsku vznikla petice, která požaduje po ministerstvu kultury, aby neblokovalo v návrhu územního plánu obchvat města vedoucí po povrchu. Sdělil to iniciátor petice Milan Sedláček.

Památkáři totiž souhlasí pouze s obchvatem, který by byl vedený dvoukilometrovým tunelem. Vedení města však považuje takový projekt za neuskutečnitelný a také neužitečný, řekl starosta Pavel Trojan.

Valtice usilují o obchvat už mnoho let. Městem vede silnice první třídy a denně jím projede zhruba 7000 aut včetně množství kamionů. Varianta s tunelem by vyšla podle studie na více než dvě miliardy korun, povrchová by si vyžádala náklady přes půl miliardy.

"V tuto chvíli máme návrh územního plánu, ke kterému se vyjádřily dotčené orgány. Pořizovatel v červenci na ministerstvo kultury zaslal návrh dohody, ve které je varianta bez tunelu. Čekáme, jak se ministerstvo vyjádří," řekl Trojan.

Obchvat má vést severně od města a památkářům se nelíbí protnutí aleje  směrem do Lednice. "Jsme jediná krajinná památka v republice, tedy Lednicko-valtický areál, a podle památkářů by obchvat nepřípustně změnil pohledové poměry do krajiny," uvedl Trojan. Podle něj by však tunel, který by musel být hloubený, udělal ještě větší zásah. Navíc by neobsloužil severní část města a nebylo by možné odbočit do Hlohovce a Lednice. "Tato auta by stále jezdila centrem města," poznamenal Trojan.

Petice apeluje na vyvážený rozvoj obce. Stanovisko ministerstva by mělo přihlédnout také k zájmům životního prostředí, obyvatel a hospodářství. "Postoj úředníků památkového ústavu je alibistický a pro občany města nepřijatelný, protože náklady na výstavbu tunelového obchvatu předem tuto variantu znemožňují," píše se v petici. Sedláček jako autor petice žádá, aby ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přijel na setkání občanů 10. listopadu a přednesl osobní stanovisko.

S problémy, které přináší neexistující obchvat, se potýká i Lednice. Tam se mělo stavět v roce 2014, ale dosud se nezačalo. Ještě větší potíže působí doprava v Břeclavi či ve Znojmě, kde se začalo se stavbou v červenci.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Vědci z Masarykovy univerzity popsali dva nové druhy ploštěnců

úterý, 23. srpna 2016, 13:50

Parazitologové z Masarykovy univerzity se zahraničními kolegy objevili a popsali dva nové druhy ploštěnců z...

ÚS odmítl stížnost opozice kvůli termínu referenda v Brně

úterý, 23. srpna 2016, 13:40

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost brněnských zastupitelů ODS a ČSSD ve sporu kvůli termínu referenda o poloze...

Brněnský Roswell. U hvězdárny "parkuje" létající talíř

úterý, 23. srpna 2016, 10:40

Hvězdárna a planetárium Brno dnes prožila výjimečné dopoledne. Poblíž budovy se zřítil podivný předmět z vesmíru, který...

VIDEO: Strážníci prověřují na Kraví hoře možný kontakt s mimozemskou...

úterý, 23. srpna 2016, 10:12

Tísňovou linku Městské policie Brno kontaktoval dnes v brzkých ranních hodinách s naléhavým oznámením ředitel Hvězdárny...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.

Mám se vrátit do Číny? přemítá český podnikatel. Řeší trest smrti pro Kanaďana i kauzu Huawei

Zděšení bylo první pocit, který mne napadl, když jsem si prvně přečetl o rozhodnutí soudu ve městě Dalian, píše v autorském textu pro HlídacíPes.org Tomáš Hülle. Právník, publicista a zakladatel společnosti European Centre For Career Education Čínu pravidelně v posledních deseti letech pracovně navštěvuje.

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.