Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Leadership budoucnosti, aneb jak na vedení lidí pohlížejí úspěšní manažeři?

 
pondělí, 22. srpna 2016, 11:05

Leadership, aneb schopnost vést a inspirovat druhé už dávno není pouze výsadou manažerů. Inspirativním leaderem může být rodič, učitel, sportovní trenér, či vedoucí uměleckého souboru.

 

 

V současné době se začíná čím dál častěji objevovat pojem hodnotový leadership. Co tento pojem vlastně znamená?

Petr Ludwig, ředitel vzdělávacího institutu GrowJOB a autor bestselleru Konec prokrastinace tento pojem definuje následovně:  „Leadership je o hodnotách. Je o pokoře, není o sobeckosti a aroganci. Není o zisku na prvním místě, ale o smyslu, užitečnosti a poslání. Není o cukru a biči vnější motivace, ale o inspiraci a vnitřní motivaci. Leader je pro mě člověk s velkou morální integritou, který dokáže vytvářet pracovní prostředí, kde mají lidé dobré vztahy a mají možnost rozvíjet své silné stránky. Leader jednoduše dokáže vytvářet úrodnou půdu, ve které lidé vzkvétají.  Velkou část leadershipu také tvoří schopnost vytvářet flow, neboli zaujetí činností, vášeň pro věc. Leader by měl mít rád lidi a obor, ve kterém pracuje. Měl by mít chuť dělat velké a odvážné věci, přebírat zodpovědnost, umět přiznat chybu a měl by dokázat naslouchat."

Leader musí umět v lidech zapálit plamen touhy

Ukazuje se tedy, že leader musí mít vizi, která lidi zaujme a inspiruje ke konkrétním činům. Dále musí umět vizi správně artikulovat a pravidelně ji svým lidem připomínat.

Je důležité umět odlišit od populistických hesel a od vize, která inspiruje k akci. Správná vize umí vykreslit perfektní a fungující obrázek z budoucnosti. Ideálně popisuje, jak se díky ní mění k lepšímu prostředí, ve kterém žijeme. Jakým způsobem se díky ní posouvá naše společnost.

Leader tedy ukazuje lidem cestu a inspiruje. Namísto od pouhých direktivních příkazů o tom, co má kdo přesně udělat.

Jak tedy vypadá komunikace vize v praxi?

Dr. Martin Luther King vizi měl a uměl ji také náležitě komunikovat. Ne nadarmo ve svém proslovu pravil: „Mám sen. Představuji si žit ve společnosti, ve které se malé černé dítě drží za ruku s malým bílým dítětem.“ Záměrně použil slovo sen, a ne slovo plán. Svou vizi dokreslil naprosto konkrétně. Proto jej tolik lidí následovalo. Zamyslete se nad tím, jak vaše vize komunikujete vy. Případně jak je komunikují vaši nadřízení. Jde to dělat lépe?

„Mějte mindset nastavený tak, že tohle je firma, kterou budete budovat dalších 90 let.“

Říká Martin Palička, výkonný ředitel svobodné firmy Etnetera. Potom se vyvarujete krátkodobých nesmyslných rozhodnutí a spíše se přikláníte k těm dlouhodobějším.

Leader raději obětuje své zájmy pro to, aby ochránil své lidi. Než aby obětoval své lidi pro to, aby ochránil své zájmy.

Zajímají vás další tipy, jak aplikovat principy hodnotového leadershipu do praxe?

Navštivte konferenci LEADERSHIP BRNO 2016.

Leadership konference představuje nejnovější trendy v oblasti motivace zaměstnanců a předává inspirativní příběhy a zkušenosti významných českých leaderů. VÍCE INFORMACÍ A REGISTRACE na: http://www.leadership-brno.cz/konference/

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Parkoviště v turisticky atraktivních místech jižní Moravy nestačí

pondělí, 22. srpna 2016, 09:05

V nejnavštěvovanějších místech jižní Moravy přibývá motorizovaných turistů, kteří obtížně hledají místo k zaparkování....

V Blansku srazil vlak ženu, podlehla zraněním

neděle, 21. srpna 2016, 13:37

Vlak srazil dnes v Blansku člověka. Podle informací Drážní inspekce to byla žena, která střet nepřežila, řekl mluvčí...

Marquez posunul absolutní rekord brněnského okruhu

sobota, 20. srpna 2016, 20:05

Hned třikrát se během soboty přepisovaly historické tabulky Masarykova okruhu. Jezdci MotoGP Jorge Lorenzo a Marc...

Neznámá látka znečistila na Blanensku řeku Svitavu

sobota, 20. srpna 2016, 17:09

Neznámá látka se dnes objevila na hladině řeky Svitavy v obci Svitávka na Blanensku. Řekl to mluvčí jihomoravských...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.