Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Parkoviště v turisticky atraktivních místech jižní Moravy nestačí

 
pondělí, 22. srpna 2016, 09:05

V nejnavštěvovanějších místech jižní Moravy přibývá motorizovaných turistů, kteří obtížně hledají místo k zaparkování. Starostové menších měst a obcí v oblasti říkají, že nová parkovací místa vznikají jen velmi obtížně.

V Lednici a Valticích jsou největší překážkou stanoviska památkářů a s tím související příprava územního plánu, v Mikulově nevyřešené spory o majetek Ditrichštejnů, řekli starostové dotčených obcí. Problém naopak nemají například ve Znojmě, v němž je dostatek parkovacích míst včetně záchytných parkovišť.

Lednický zámek se stal loni nejnavštěvovanější památkou jižní Moravy a počty turistů rostou i letos. Obyvatelé obce tak pocítili v letní sezoně nárůst zájmu i tím, že mnozí řidiči se nesnaží zaparkovat na místech k tomu určených, ale často zdarma v bočních ulicích před rodinnými domy či dokonce před vjezdy do garáží. "I proto máme v mnoha ulicích zákaz vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy. Na druhou stranu se však snažíme turistům vyjít vstříc, protože jsme rádi, že k nám jezdí," řekl starosta Libor Kabát.

Lednice má přitom ve srovnání s Valticemi či Mikulovem nejvíce parkovacích míst. Starosta odhadl, že jich je kolem 800. Město se proto snaží vytipovat místa pro záchytná parkoviště. "Ale nepodařilo se nám ještě projednat nový územní plán kvůli památkářům a soudíme se. Jsme připraveni jít až k Ústavnímu soudu, protože argumenty památkářů jsou často nejasné a neurčité.  Zámek patří státu, ale o infrastrukturu se musíme starat my," řekl Kabát. Stát podle něj ještě klade překážky. Už 11 let se řeší převod pozemku státu, na němž by mohlo být parkoviště.

Problém parkování v bočních ulicích, který obtěžuje místní obyvatele, mají i ve Valticích a v Mikulově, přestože ceny parkovného jsou mírné do několika desetikorun za den. "Vytipovaná místa na nová parkoviště máme. Ale buď narážíme na vlastníky pozemků nebo na památkáře. Ti požadují, aby v územním plánu byl chystaný obchvat celý v tunelu, jenže takový nikdy nikdo nepostaví. A bez územního plánu nepostavíme ani záchytné parkoviště," řekl starosta Valtic Pavel Trojan. Jednou z možností by také bylo parkování na místě bývalého statku. "Ale město nemá na odkup a následnou demolici a stavbu peníze," připustil Trojan.

I v Mikulově jsou rádi, že jsou významným centrem turistického ruchu. "Většina lidí je slušných, ale pár jich kazí příjemnou atmosféru ve městě. Vjíždějí do pěší zóny, do jednosměrek, parkují na trávě, před vjezdy," popsala situaci z turistické sezony místostarostka Marie Leskovjanová.

Mikulov má více menších parkovišť a s Centrem dopravního výzkumu pracuje na řešení do budoucna. "Místa by byla, ale o pozemky vedou spor dlouhá léta Ditrichštejnové, takže není s kým jednat. Problém záchytných parkovišť ale je, že budou někde na okraji, a mnozí by nejraději přijeli autem až do restaurace či k pokladně zámku," řekla v nadsázce Leskovjanová.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

V Blansku srazil vlak ženu, podlehla zraněním

neděle, 21. srpna 2016, 13:37

Vlak srazil dnes v Blansku člověka. Podle informací Drážní inspekce to byla žena, která střet nepřežila, řekl mluvčí...

Marquez posunul absolutní rekord brněnského okruhu

sobota, 20. srpna 2016, 20:05

Hned třikrát se během soboty přepisovaly historické tabulky Masarykova okruhu. Jezdci MotoGP Jorge Lorenzo a Marc...

Neznámá látka znečistila na Blanensku řeku Svitavu

sobota, 20. srpna 2016, 17:09

Neznámá látka se dnes objevila na hladině řeky Svitavy v obci Svitávka na Blanensku. Řekl to mluvčí jihomoravských...

Případ údajné korupce v Brně-Židenicích míří ke krajskému soudu

pátek, 19. srpna 2016, 12:50

Případ korupce v Brně-Židenicích míří ke krajskému soudu. Proti rozsudku městského soudu, který v kauze v první...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Žít Brno chce pozvat do města několik...

  • Zfetovaný muž lezl na hlavním nádraží po...

  • VIDEO: Na Svoboďáku hrál světoznámý...

  • VIDEO: Muž unesl mladou ženu od vchodu domu...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Indonésii kvůli fotbalu prudce vzrostla cena vajec

Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale. V zemi o více než pětinu stoupla cena vajec, která tak byla nejdražší za poslední dva roky. Mistrovství výrazně podpořilo spotřebu, neboť lidé během sledování zápasů doma konzumovali oblíbené nudle s vejci.

Zajímá vás přítomnost úředníků na krajském úřadě? Teď už se ji na internetu nedozvíte

Telefonní seznam Krajského úřadu Kraje Vysočina už zhruba týden nenabízí aktuální přehled přítomností označených barevnými symboly u konkrétních jmen jednotlivých pracovníků. V praxi to znamená, že na internetu i nadále najdete u jmen kolegyň a kolegů jejich pracovní kontaktní informace, nikoli však aktuální informaci o jejich přítomnosti na pracovišti, popisuje změnu ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

Afričan, kterého v tramvaji zmlátili fanoušci Sigmy Olomouc, utrpěl trauma. Nepřijde k soudu

Sedmatřicetiletý Afričan, kterého v pražské MHD napadli fotbaloví chuligáni podporující tým SK Sigma Olomouc, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, depresemi a komplikacemi v práci. Podle serveru Lidovky.cz to plyne z obžaloby. Tři agresoři předstoupí před soud počátkem září. Napadený se soudu pravděpodobně zúčastní přes video.