Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Parkoviště v turisticky atraktivních místech jižní Moravy nestačí

 
pondělí, 22. srpna 2016, 09:05

V nejnavštěvovanějších místech jižní Moravy přibývá motorizovaných turistů, kteří obtížně hledají místo k zaparkování. Starostové menších měst a obcí v oblasti říkají, že nová parkovací místa vznikají jen velmi obtížně.

V Lednici a Valticích jsou největší překážkou stanoviska památkářů a s tím související příprava územního plánu, v Mikulově nevyřešené spory o majetek Ditrichštejnů, řekli starostové dotčených obcí. Problém naopak nemají například ve Znojmě, v němž je dostatek parkovacích míst včetně záchytných parkovišť.

Lednický zámek se stal loni nejnavštěvovanější památkou jižní Moravy a počty turistů rostou i letos. Obyvatelé obce tak pocítili v letní sezoně nárůst zájmu i tím, že mnozí řidiči se nesnaží zaparkovat na místech k tomu určených, ale často zdarma v bočních ulicích před rodinnými domy či dokonce před vjezdy do garáží. "I proto máme v mnoha ulicích zákaz vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy. Na druhou stranu se však snažíme turistům vyjít vstříc, protože jsme rádi, že k nám jezdí," řekl starosta Libor Kabát.

Lednice má přitom ve srovnání s Valticemi či Mikulovem nejvíce parkovacích míst. Starosta odhadl, že jich je kolem 800. Město se proto snaží vytipovat místa pro záchytná parkoviště. "Ale nepodařilo se nám ještě projednat nový územní plán kvůli památkářům a soudíme se. Jsme připraveni jít až k Ústavnímu soudu, protože argumenty památkářů jsou často nejasné a neurčité.  Zámek patří státu, ale o infrastrukturu se musíme starat my," řekl Kabát. Stát podle něj ještě klade překážky. Už 11 let se řeší převod pozemku státu, na němž by mohlo být parkoviště.

Problém parkování v bočních ulicích, který obtěžuje místní obyvatele, mají i ve Valticích a v Mikulově, přestože ceny parkovného jsou mírné do několika desetikorun za den. "Vytipovaná místa na nová parkoviště máme. Ale buď narážíme na vlastníky pozemků nebo na památkáře. Ti požadují, aby v územním plánu byl chystaný obchvat celý v tunelu, jenže takový nikdy nikdo nepostaví. A bez územního plánu nepostavíme ani záchytné parkoviště," řekl starosta Valtic Pavel Trojan. Jednou z možností by také bylo parkování na místě bývalého statku. "Ale město nemá na odkup a následnou demolici a stavbu peníze," připustil Trojan.

I v Mikulově jsou rádi, že jsou významným centrem turistického ruchu. "Většina lidí je slušných, ale pár jich kazí příjemnou atmosféru ve městě. Vjíždějí do pěší zóny, do jednosměrek, parkují na trávě, před vjezdy," popsala situaci z turistické sezony místostarostka Marie Leskovjanová.

Mikulov má více menších parkovišť a s Centrem dopravního výzkumu pracuje na řešení do budoucna. "Místa by byla, ale o pozemky vedou spor dlouhá léta Ditrichštejnové, takže není s kým jednat. Problém záchytných parkovišť ale je, že budou někde na okraji, a mnozí by nejraději přijeli autem až do restaurace či k pokladně zámku," řekla v nadsázce Leskovjanová.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

V Blansku srazil vlak ženu, podlehla zraněním

neděle, 21. srpna 2016, 13:37

Vlak srazil dnes v Blansku člověka. Podle informací Drážní inspekce to byla žena, která střet nepřežila, řekl mluvčí...

Marquez posunul absolutní rekord brněnského okruhu

sobota, 20. srpna 2016, 20:05

Hned třikrát se během soboty přepisovaly historické tabulky Masarykova okruhu. Jezdci MotoGP Jorge Lorenzo a Marc...

Neznámá látka znečistila na Blanensku řeku Svitavu

sobota, 20. srpna 2016, 17:09

Neznámá látka se dnes objevila na hladině řeky Svitavy v obci Svitávka na Blanensku. Řekl to mluvčí jihomoravských...

Případ údajné korupce v Brně-Židenicích míří ke krajskému soudu

pátek, 19. srpna 2016, 12:50

Případ korupce v Brně-Židenicích míří ke krajskému soudu. Proti rozsudku městského soudu, který v kauze v první...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Křivé jezero pod Pálavou se výjimečně otevře...

  • Od května se na rok uzavře Údolní ulice....

  • Klíště smrtelně nebezpečné pro psy....

  • Řidiči pozor! Zítra si policisté došlápnou...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana a jako zahajovací film uvede jeho snímek Lásky jedné plavovlásky. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii dostane herec Jaromír Hanzlík. Festival při této příležitosti uvede snímek Bloudění z roku 1965 Antonína Máši a Jana Čuříka. Podle Bartošky rozpočet festivalu bude asi 140 milionů Kč. Letošní 53. ročník tradiční přehlídky se koná od 29. června do 7. července.

Nové SUV Škody Auto pro čínský trh se jmenuje Kamiq

Nové městské SUV automobilky Škoda Auto určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Vůz byl dnes slavnostně představen na českém velvyslanectví v Pekingu. Na čínském trhu půjde již o třetí SUV v nabídce automobilky. Kamiq bude mít benzinový motor o objemu 1,5 litru a výkonu 81 kW. Veřejnosti se nové SUV poprvé představí 25. dubna na autosalonu Auto China 2018 v Pekingu, uvedla automobilka Škoda Auto.

Soud začne řešit další kauzu bývalého ředitele Homolky Dbalého

Pražský městský soud začne projednávat druhou kauzu bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Případ se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Lékaři hrozí až dvanáctileté vězení za přijímání úplatků. Spolu s ním čelí obžalobě dalších pět lidí. Začátek hlavního líčení musela soudkyně opakovaně odkládat kvůli Dbalého zdravotním omluvenkám.