Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnská fakulta výtvarných umění se přestěhuje do nového sídla

 
čtvrtek, 18. srpna 2016, 14:15

Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického (VUT) v Brně zahájí akademický rok v novém sídle. Dosud působila ve dvou budovách, studenti mezi nimi museli přejíždět. Nové zázemí škola najde v areálu na adrese Údolní 53.

 Jde o výsledek dlouhého hledání a úvah. Podlevedení fakulty je poloha nakonec ideální, a to  i proto, že areál je v širším centru Brna.

"Jedním z důležitých aspektů je v tomto případě takzvaný městotvorný efekt - univerzitní areál situovaný v blízkosti centra města představuje místo setkávání, výměny zkušeností i podpory sociálních aktivit, a to jak pro akademickou obec, tak pro veřejnost. Podstatné je také, že dojde k oživení historických budov, které sloužily jako jedno z prvních sídel VUT," uvedl děkan Milan Houser.

Do loňského roku v areálu sídlil Ústav soudního inženýrství. Aby mohla v nových prostorách začít ateliérová výuka, jsou nutné dílčí stavební úpravy. Zahrnují změnu dispozic vybraných místností, malování, zavedení nových elektrických rozvodů nebo položení koberců. Náklady na rekonstrukci dosáhnou 20 milionů korun, dalších 600.000 bude stát stěhování, kvůli kterému mají studenti fakulty letos delší prázdniny. Výuková část semestru začne až 3. října.

Fakulta výtvarných umění má přes 270 studentů, je nejmenší fakultou brněnské techniky. Například ateliér intermédií nebo ateliér tělového designu jsou jediné svého druhu v Česku. Od založení v roce 1993 fakulta sídlila v Rybářské ulici, později se podařilo získat ještě část bývalé akademické menzy v Údolní 19. Po přestěhování zůstanou oba objekty zatím prázdné, jejich další využití, případně prodej, musí schválit akademický senát i správní rada univerzity.

"Ke konkrétnímu řešení však nedojde dříve než koncem roku 2017, ale spíše až v roce 2018," uvedl kvestor Ladislav Janíček. Do dvou let bude také jasné, zda se brněnské technice podaří získat peníze na rozsáhlejší rekonstrukci nově zabydlovaného areálu Údolní 53. Univerzita přemýšlí o zaměstnanecké mateřské škole, ale také o kulturním a informačním centru s konferenčními prostory či galerií, ve které by mohli vystavovat studenti fakulty výtvarných umění, architektury nebo umělecko-průmyslových oborů.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Výsledky kontroly potravinářské inspekce u prodejců na Zelňáku

čtvrtek, 18. srpna 2016, 14:07

Žádné porušení, které by se dalo kvalifikovat jako klamání spotřebitele nezaznamenali pracovníci brněnského...

Na kole jen s přilbou – pro radost i pro zdraví

čtvrtek, 18. srpna 2016, 13:09

Lidé u nás jezdí na kolech rádi. A zdaleka se nejedná jen o volnočasové vyjížďky do přírody.  V současné době se u nás...

Nový plán pro Kaménky v Černovicích vzejde ze soutěže špičkových...

čtvrtek, 18. srpna 2016, 10:18

Radní města Brna na svém zasedání v úterý 16. srpna odsouhlasili důležitý krok k vyřešení sporu o podobu zástavby v...

Před závodem MS motocyklů v Brně se po letech neřeší ekonomika

čtvrtek, 18. srpna 2016, 07:52

Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně po dlouhé době neprovázejí problémy s ekonomikou. Od letoška...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Česká republika si připomíná okupaci 1968, Babiše u Českého rozhlasu vypískali

Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ohrožena. Každý si může říkat, co chce, založit stranu nebo hnutí a cokoliv kritizovat, uvedl předseda vlády při pietě za oběti událostí srpna 1968 před budovou Českého rozhlasu. Celý Babišův projev provázel na pražské Vinohradské třídě pískot a skandování přítomných. Babiš řekl, že to nebude komentovat a hned po projevu odjel.

Ruská média věnují pozornost srpnu 1968, pohled bývá rozdílný

Ruská média věnují značnou pozornost 50. výročí vpádu sovětských vojsk do Československa, škála pohledů sahá od odsuzování tohoto potlačení pražského jara jako pokusu o vybudování socialismu s lidskou tváří až po obhajobu bratrské pomoci, která podle názoru státní agentury RIA Novosti zachovala mír po dalších 20 let.

Při okupaci mu sedmi ranami rozstříleli nohy, nevěřil realitě a prostrčil si prst kolenem

Na 21. srpen nezapomene nikdy ani Petr Šída. Tehdy mu bylo čtyřiadvacet let a před libereckou radnicí schytal sedm kulek. Sanitku ale přenechal jinému, před čtyřmi lety za to dokonce získal ocenění.