Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnská fakulta výtvarných umění se přestěhuje do nového sídla

 
čtvrtek, 18. srpna 2016, 14:15

Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického (VUT) v Brně zahájí akademický rok v novém sídle. Dosud působila ve dvou budovách, studenti mezi nimi museli přejíždět. Nové zázemí škola najde v areálu na adrese Údolní 53.

 Jde o výsledek dlouhého hledání a úvah. Podlevedení fakulty je poloha nakonec ideální, a to  i proto, že areál je v širším centru Brna.

"Jedním z důležitých aspektů je v tomto případě takzvaný městotvorný efekt - univerzitní areál situovaný v blízkosti centra města představuje místo setkávání, výměny zkušeností i podpory sociálních aktivit, a to jak pro akademickou obec, tak pro veřejnost. Podstatné je také, že dojde k oživení historických budov, které sloužily jako jedno z prvních sídel VUT," uvedl děkan Milan Houser.

Do loňského roku v areálu sídlil Ústav soudního inženýrství. Aby mohla v nových prostorách začít ateliérová výuka, jsou nutné dílčí stavební úpravy. Zahrnují změnu dispozic vybraných místností, malování, zavedení nových elektrických rozvodů nebo položení koberců. Náklady na rekonstrukci dosáhnou 20 milionů korun, dalších 600.000 bude stát stěhování, kvůli kterému mají studenti fakulty letos delší prázdniny. Výuková část semestru začne až 3. října.

Fakulta výtvarných umění má přes 270 studentů, je nejmenší fakultou brněnské techniky. Například ateliér intermédií nebo ateliér tělového designu jsou jediné svého druhu v Česku. Od založení v roce 1993 fakulta sídlila v Rybářské ulici, později se podařilo získat ještě část bývalé akademické menzy v Údolní 19. Po přestěhování zůstanou oba objekty zatím prázdné, jejich další využití, případně prodej, musí schválit akademický senát i správní rada univerzity.

"Ke konkrétnímu řešení však nedojde dříve než koncem roku 2017, ale spíše až v roce 2018," uvedl kvestor Ladislav Janíček. Do dvou let bude také jasné, zda se brněnské technice podaří získat peníze na rozsáhlejší rekonstrukci nově zabydlovaného areálu Údolní 53. Univerzita přemýšlí o zaměstnanecké mateřské škole, ale také o kulturním a informačním centru s konferenčními prostory či galerií, ve které by mohli vystavovat studenti fakulty výtvarných umění, architektury nebo umělecko-průmyslových oborů.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Výsledky kontroly potravinářské inspekce u prodejců na Zelňáku

čtvrtek, 18. srpna 2016, 14:07

Žádné porušení, které by se dalo kvalifikovat jako klamání spotřebitele nezaznamenali pracovníci brněnského...

Na kole jen s přilbou – pro radost i pro zdraví

čtvrtek, 18. srpna 2016, 13:09

Lidé u nás jezdí na kolech rádi. A zdaleka se nejedná jen o volnočasové vyjížďky do přírody.  V současné době se u nás...

Nový plán pro Kaménky v Černovicích vzejde ze soutěže špičkových...

čtvrtek, 18. srpna 2016, 10:18

Radní města Brna na svém zasedání v úterý 16. srpna odsouhlasili důležitý krok k vyřešení sporu o podobu zástavby v...

Před závodem MS motocyklů v Brně se po letech neřeší ekonomika

čtvrtek, 18. srpna 2016, 07:52

Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně po dlouhé době neprovázejí problémy s ekonomikou. Od letoška...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Brno je pátým nejlepším studentským městem...

  • Holčička si v Brně hrála na dětském hřišti a...

  • Kvůli opravě tramvajových tratí nepojede...

  • Muži ztrácejí zájem o sex, podle urologa se...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Chebsko znovu zasáhlo v noci zemětřesení, lidé ho cítili

Lidé na Chebsku a okolí v noci na dnešek opět zažili zemětřesení. Nejsilnější otřesy přišly před půlnocí a přesáhly magnitudo čtyři, vyplývá z údajů automatických měřicích stanic. Zemětřesný roj trvá na Chebsku dva týdny, zemětřesení z noci na dnešek bylo ale pravděpodobně letošní nejsilnější.

Maturitu z češtiny i matematiky zvládlo letos méně studentů

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Didaktický test z češtiny nezvládlo letos 10,4 procent maturantů, tedy o 0,7 procentního bodu víc než loni. Přibývá tak středoškoláků, kteří tuto zkoušku napoprvé nezvládnou. Z matematiky propadlo 22,3 procenta maturantů, což je o 0,6 procentního bodu víc než loni. Zůstává tak nejméně úspěšným předmětem v maturitních testech. Vyplývá to z tiskové zprávy s výsledky didaktických testů.

Vedl Vídeň šestkrát déle než Krnáčová Prahu. Beru občany vážně, říká úspěšný starosta Häupl

Praha není Vídeň. A ani dlouho nebude. Zatímco rakouská metropole byla letos už podeváté v řadě vyhlášena celosvětově nejlepším městem pro život, Praha se umístila na 69. místě. Inspiraci nabízí v exkluzivním rozhovoru pro HlídacíPes.org legendární vídeňský starosta Michael Häupl, který tento týden odejde po 24 letech z úřadu.