Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Brněnská fakulta výtvarných umění se přestěhuje do nového sídla

 
čtvrtek, 18. srpna 2016, 14:15

Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického (VUT) v Brně zahájí akademický rok v novém sídle. Dosud působila ve dvou budovách, studenti mezi nimi museli přejíždět. Nové zázemí škola najde v areálu na adrese Údolní 53.

 Jde o výsledek dlouhého hledání a úvah. Podlevedení fakulty je poloha nakonec ideální, a to  i proto, že areál je v širším centru Brna.

"Jedním z důležitých aspektů je v tomto případě takzvaný městotvorný efekt - univerzitní areál situovaný v blízkosti centra města představuje místo setkávání, výměny zkušeností i podpory sociálních aktivit, a to jak pro akademickou obec, tak pro veřejnost. Podstatné je také, že dojde k oživení historických budov, které sloužily jako jedno z prvních sídel VUT," uvedl děkan Milan Houser.

Do loňského roku v areálu sídlil Ústav soudního inženýrství. Aby mohla v nových prostorách začít ateliérová výuka, jsou nutné dílčí stavební úpravy. Zahrnují změnu dispozic vybraných místností, malování, zavedení nových elektrických rozvodů nebo položení koberců. Náklady na rekonstrukci dosáhnou 20 milionů korun, dalších 600.000 bude stát stěhování, kvůli kterému mají studenti fakulty letos delší prázdniny. Výuková část semestru začne až 3. října.

Fakulta výtvarných umění má přes 270 studentů, je nejmenší fakultou brněnské techniky. Například ateliér intermédií nebo ateliér tělového designu jsou jediné svého druhu v Česku. Od založení v roce 1993 fakulta sídlila v Rybářské ulici, později se podařilo získat ještě část bývalé akademické menzy v Údolní 19. Po přestěhování zůstanou oba objekty zatím prázdné, jejich další využití, případně prodej, musí schválit akademický senát i správní rada univerzity.

"Ke konkrétnímu řešení však nedojde dříve než koncem roku 2017, ale spíše až v roce 2018," uvedl kvestor Ladislav Janíček. Do dvou let bude také jasné, zda se brněnské technice podaří získat peníze na rozsáhlejší rekonstrukci nově zabydlovaného areálu Údolní 53. Univerzita přemýšlí o zaměstnanecké mateřské škole, ale také o kulturním a informačním centru s konferenčními prostory či galerií, ve které by mohli vystavovat studenti fakulty výtvarných umění, architektury nebo umělecko-průmyslových oborů.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Výsledky kontroly potravinářské inspekce u prodejců na Zelňáku

čtvrtek, 18. srpna 2016, 14:07

Žádné porušení, které by se dalo kvalifikovat jako klamání spotřebitele nezaznamenali pracovníci brněnského...

Na kole jen s přilbou – pro radost i pro zdraví

čtvrtek, 18. srpna 2016, 13:09

Lidé u nás jezdí na kolech rádi. A zdaleka se nejedná jen o volnočasové vyjížďky do přírody.  V současné době se u nás...

Nový plán pro Kaménky v Černovicích vzejde ze soutěže špičkových...

čtvrtek, 18. srpna 2016, 10:18

Radní města Brna na svém zasedání v úterý 16. srpna odsouhlasili důležitý krok k vyřešení sporu o podobu zástavby v...

Před závodem MS motocyklů v Brně se po letech neřeší ekonomika

čtvrtek, 18. srpna 2016, 07:52

Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně po dlouhé době neprovázejí problémy s ekonomikou. Od letoška...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Stánky mezi Tescem a podchodem u nádraží...

  • Mladý muž se pokusil o sebevraždu skokem z...

  • FOTOGALERIE: Přes tisíc studentů v Brně...

  • Nová Vlněna roste. Necelé dva roky od...

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...

Myjete nádobí v ruce? Vezměte si raději rukavice

Více než třetina tuzemských domácností vlastní myčku nádobí, přípravek pro ruční mytí však někdy...