Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravané se mohou dožít vyššího věku než v minulosti

 
čtvrtek, 4. srpna 2016, 15:13

V Jihomoravském kraji se v posledních třiceti letech zvýšila u mužů naděje dožití o osm let a u žen o sedm let. Muži by se mohli dožít 77 let a ženy dokonce 83 let, uvedl v tiskové zprávě Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu.

Nejlépe jsou na tom obyvatelé Brna, nejhůře na Hodonínsku a Znojemsku. Průměrný věk dožití v celé České republice byl v loňském roce u mužů 76 let a u žen 81,5 roku.

Naděje dožití vyjadřuje průměrný počet let, kterého se může člověk určitého věku ještě dožít. "Údaje jsou výsledkem podrobných úmrtnostních tabulek zpracovaných pro jednotlivé okresy. Pro vyloučení nahodilých výkyvů se za menší územní celky zpracovávají z průměrů za pětileté kalendářní období, nejnověji za roky 2011 až 2015," informoval Adam. Pětileté průměry se vypracovávají pro okresy, nikoliv však pro celou republiku, kde jsou vždy hodnoty za uplynulý rok.

Nejvyšší naději dožití v porovnání okresů Jihomoravského kraje mají obyvatelé Brna. Nejméně se dožívají muži na Hodonínsku a ženy na Znojemsku. "Ve srovnání s ostatními okresy České republiky je pravděpodobný věk dožití mužů v Brně čtvrtý nejvyšší. Nejlépe je na tom Praha a nejhůře Chomutovsko," dodal Adam. U žen je věk dožití v Brně nejvyšší, nejnižší zjistili statistici na Mostecku.

V Jihomoravském kraji žije bezmála 1,2 milionu obyvatel. Za posledních 15 let se o 50.000 zvýšil počet seniorů ve věku nad 65 let. Je jich více než 210.000, přičemž v polovině tohoto století by jich podle statistiků mělo být kolem 350.000.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Brno vyhlásilo soutěž na návrh parku na Moravském náměstí

čtvrtek, 4. srpna 2016, 14:27

Předmětem soutěže je zpracování architektonicko-urbanistického a krajinářského návrhu na řešení prostoru parku na...

Hvězdárna a planetárium Brno bude mít vesmírnou galerii

čtvrtek, 4. srpna 2016, 09:48

Hvězdárna a planetárium Brno počátkem října otevře v sále exploratoria Vesmírnou galerii. Několik desítek snímků...

Brno žádá o dotaci na podporu méně úspěšných školáků

středa, 3. srpna 2016, 17:26

Brno se uchází o přidělení dotace na projekt nazvaný Prevence školní neúspěšnosti na základních školách. Akci financuje...

Ředitelem hokejistů Komety Brno bude Trunda

středa, 3. srpna 2016, 17:19

Vedení hokejistů Komety Brno zřídilo novou funkci ředitele klubu, kterým bude David Trunda. Až do konce května...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti znásilnil řadu žen

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud. Dobeš podal dovolání, stejně jako jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Oba byli odsouzeni za znásilnění.

Týraný pes Marley našel nový domov

Dnes už roční labradorský retrívr Marley, kterého v březnu loňského roku brutálně týral 24letý muž z Prachatic, má novou rodinu.

VIDEO: Brankář Čech po sezoně ukončí fotbalovou kariéru

Brankář Arsenalu Petr Čech oznámil, že po této sezoně ukončí fotbalovou kariéru, během které chytal také za Chelsea, Rennes nebo Spartu. Šestatřicetiletému bývalému reprezentantovi v létě vyprší v londýnském klubu smlouva a novou už nepodepíše.