Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravané se mohou dožít vyššího věku než v minulosti

 
čtvrtek, 4. srpna 2016, 15:13

V Jihomoravském kraji se v posledních třiceti letech zvýšila u mužů naděje dožití o osm let a u žen o sedm let. Muži by se mohli dožít 77 let a ženy dokonce 83 let, uvedl v tiskové zprávě Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu.

Nejlépe jsou na tom obyvatelé Brna, nejhůře na Hodonínsku a Znojemsku. Průměrný věk dožití v celé České republice byl v loňském roce u mužů 76 let a u žen 81,5 roku.

Naděje dožití vyjadřuje průměrný počet let, kterého se může člověk určitého věku ještě dožít. "Údaje jsou výsledkem podrobných úmrtnostních tabulek zpracovaných pro jednotlivé okresy. Pro vyloučení nahodilých výkyvů se za menší územní celky zpracovávají z průměrů za pětileté kalendářní období, nejnověji za roky 2011 až 2015," informoval Adam. Pětileté průměry se vypracovávají pro okresy, nikoliv však pro celou republiku, kde jsou vždy hodnoty za uplynulý rok.

Nejvyšší naději dožití v porovnání okresů Jihomoravského kraje mají obyvatelé Brna. Nejméně se dožívají muži na Hodonínsku a ženy na Znojemsku. "Ve srovnání s ostatními okresy České republiky je pravděpodobný věk dožití mužů v Brně čtvrtý nejvyšší. Nejlépe je na tom Praha a nejhůře Chomutovsko," dodal Adam. U žen je věk dožití v Brně nejvyšší, nejnižší zjistili statistici na Mostecku.

V Jihomoravském kraji žije bezmála 1,2 milionu obyvatel. Za posledních 15 let se o 50.000 zvýšil počet seniorů ve věku nad 65 let. Je jich více než 210.000, přičemž v polovině tohoto století by jich podle statistiků mělo být kolem 350.000.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Brno vyhlásilo soutěž na návrh parku na Moravském náměstí

čtvrtek, 4. srpna 2016, 14:27

Předmětem soutěže je zpracování architektonicko-urbanistického a krajinářského návrhu na řešení prostoru parku na...

Hvězdárna a planetárium Brno bude mít vesmírnou galerii

čtvrtek, 4. srpna 2016, 09:48

Hvězdárna a planetárium Brno počátkem října otevře v sále exploratoria Vesmírnou galerii. Několik desítek snímků...

Brno žádá o dotaci na podporu méně úspěšných školáků

středa, 3. srpna 2016, 17:26

Brno se uchází o přidělení dotace na projekt nazvaný Prevence školní neúspěšnosti na základních školách. Akci financuje...

Ředitelem hokejistů Komety Brno bude Trunda

středa, 3. srpna 2016, 17:19

Vedení hokejistů Komety Brno zřídilo novou funkci ředitele klubu, kterým bude David Trunda. Až do konce května...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.