Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravané se mohou dožít vyššího věku než v minulosti

 
čtvrtek, 4. srpna 2016, 15:13

V Jihomoravském kraji se v posledních třiceti letech zvýšila u mužů naděje dožití o osm let a u žen o sedm let. Muži by se mohli dožít 77 let a ženy dokonce 83 let, uvedl v tiskové zprávě Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu.

Nejlépe jsou na tom obyvatelé Brna, nejhůře na Hodonínsku a Znojemsku. Průměrný věk dožití v celé České republice byl v loňském roce u mužů 76 let a u žen 81,5 roku.

Naděje dožití vyjadřuje průměrný počet let, kterého se může člověk určitého věku ještě dožít. "Údaje jsou výsledkem podrobných úmrtnostních tabulek zpracovaných pro jednotlivé okresy. Pro vyloučení nahodilých výkyvů se za menší územní celky zpracovávají z průměrů za pětileté kalendářní období, nejnověji za roky 2011 až 2015," informoval Adam. Pětileté průměry se vypracovávají pro okresy, nikoliv však pro celou republiku, kde jsou vždy hodnoty za uplynulý rok.

Nejvyšší naději dožití v porovnání okresů Jihomoravského kraje mají obyvatelé Brna. Nejméně se dožívají muži na Hodonínsku a ženy na Znojemsku. "Ve srovnání s ostatními okresy České republiky je pravděpodobný věk dožití mužů v Brně čtvrtý nejvyšší. Nejlépe je na tom Praha a nejhůře Chomutovsko," dodal Adam. U žen je věk dožití v Brně nejvyšší, nejnižší zjistili statistici na Mostecku.

V Jihomoravském kraji žije bezmála 1,2 milionu obyvatel. Za posledních 15 let se o 50.000 zvýšil počet seniorů ve věku nad 65 let. Je jich více než 210.000, přičemž v polovině tohoto století by jich podle statistiků mělo být kolem 350.000.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Brno vyhlásilo soutěž na návrh parku na Moravském náměstí

čtvrtek, 4. srpna 2016, 14:27

Předmětem soutěže je zpracování architektonicko-urbanistického a krajinářského návrhu na řešení prostoru parku na...

Hvězdárna a planetárium Brno bude mít vesmírnou galerii

čtvrtek, 4. srpna 2016, 09:48

Hvězdárna a planetárium Brno počátkem října otevře v sále exploratoria Vesmírnou galerii. Několik desítek snímků...

Brno žádá o dotaci na podporu méně úspěšných školáků

středa, 3. srpna 2016, 17:26

Brno se uchází o přidělení dotace na projekt nazvaný Prevence školní neúspěšnosti na základních školách. Akci financuje...

Ředitelem hokejistů Komety Brno bude Trunda

středa, 3. srpna 2016, 17:19

Vedení hokejistů Komety Brno zřídilo novou funkci ředitele klubu, kterým bude David Trunda. Až do konce května...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • ANO v Brně vyšachováno! ODS uzavřela koalici...

  • Moldávec přepadl a okradl v Brně ženu,...

  • Mezi Židenicemi a hlavním nádražím budou...

  • V Brně začne oprava Zábrdovické a mostu přes...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Hologram Amy Winehouse na turné. Já vám nevím…

Amy Winehouse vyrazí na světovou šňůru. Ve formě hologramu. Tato zpráva snad všem zpěvaččiným fanouškům zvýšila tep. Někdo je nadšený, další rozpačitý. Spadám do druhé kategorie.

Prezident Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO s ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Analýza: Systém zdravotního pojištění není připraven na krizi

Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy zdravotních pojišťoven, jejíž výsledky v Praze na Vysoké škole ekonomické představili její autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.