Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hvězdárna a planetárium Brno bude mít vesmírnou galerii

 
čtvrtek, 4. srpna 2016, 09:48

Hvězdárna a planetárium Brno počátkem října otevře v sále exploratoria Vesmírnou galerii. Několik desítek snímků kosmických objektů nasvícených unikátní technologií předvede návštěvníkům Život hvězd. Mimořádná investice z rozpočtu statutárního města Brna dosáhne výše necelých 5 milionů korun.

"Snad každého člověka fascinuje krása vesmíru. Pohled na hvězdnou oblohu přivádí pozorovatele k hlubokomyslným úvahám, zamyšlení a odpoutání se od každodenního shonu. Úžasné portréty vesmírných objektů – ať již ve Sluneční soustavě anebo na konci viditelného světa, právem vyrážejí dech laikům i odborníkům. Jsme proto velmi rádi, považujeme to za velikou čest, že nyní do Brna opět přinášíme pár takových portrétů. Nové uspořádání, které první návštěvníci uvidí v říjnu tohoto roku, promění naše exploratorium v unikátní vesmírnou galerii, která bude volně přístupná před pořady v sále digitária. Současně počítáme i s animačními programy pro školní výpravy," říká Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Hvězdárna a planetárium Brno prošla v letech 2010 až 2011 výraznou stavební rekonstrukcí, během které vznikl mj. multifunkční sál exploratoria pro střednědobé instalace obměňující se v horizontu dvou let. Ihned v listopadu 2011 zde byla otevřena první výstava – Příběh Sluneční soustavy. Expozici od listopadu 2011 do poloviny roku 2015 navštívilo více než 46 tisíc návštěvníků.

Cílem nového projektu není jediná, nová výstava na konkrétní téma. Naopak. Řešení vytvoří základ pro celou řadu expozic na různá témata. Prostor exploratoria s výstavní plochou necelých 270 metrů čtverečních zaplní audiovizuální prvky, díky nimž bude návštěvník doslova pohlcen obrazem.

Nový, multifunkční výstavní systém bude směsí špičkových technologií a kvalitního designu s inovativním přístupem, tak očekávaným návštěvníky Hvězdárny a planetária Brno. Tvůrcům expozic nabídne možnost snadné a relativně levné obměny, což umožní pohotově reagovat na nové vědecké objevy a aktuální astronomické jevy. Pracovat bude možné s textem, obrazem, videoprojekcemi i interaktivními prvky.

Architektonický návrh nové expozice pochází z dílny Rudiš-Rudiš architekti, s.r.o. První expozici na téma Život hvězd připravuje Pavel Gabzdyl a Jan Píšala z Hvězdárny a planetária Brno. Expozice se bude otevírat v říjnu 2016, výše celkové investice dosáhne přibližně 4,85 milionu Kč.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Brno žádá o dotaci na podporu méně úspěšných školáků

středa, 3. srpna 2016, 17:26

Brno se uchází o přidělení dotace na projekt nazvaný Prevence školní neúspěšnosti na základních školách. Akci financuje...

Ředitelem hokejistů Komety Brno bude Trunda

středa, 3. srpna 2016, 17:19

Vedení hokejistů Komety Brno zřídilo novou funkci ředitele klubu, kterým bude David Trunda. Až do konce května...

V zoo zahájili stavbu expozice lvů

středa, 3. srpna 2016, 14:28

Slavnostním poklepem na základní kámen byla dnes zahájena stavba expozice lvů v brněnské zoologické zahradě. Už příští...

Brněnští architekti vdechli život staré továrně

středa, 3. srpna 2016, 14:15

Brněnští architekti ze studia KOGAA se snaží znovu vdechnout život bývalému průmyslovému areálu v Pekařské ulici, kde...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.

Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu

Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům účtů na síti Instagram. Kalifornská společnost dnes aktualizovala březnovou tiskovou zprávu o bezpečnostním problému, v níž původně hovořila o desetitisících zasažených instagramových účtů. Komentátorům neuniklo, že Facebook novou informaci vypustil ve chvíli, kdy americká média zaměstnává zveřejnění zprávy o ruských zásazích do prezidentských voleb.