Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Bítově bude v příštím roce nová expozice o pivu

 
úterý, 2. srpna 2016, 11:01

Na státním hradě Bítov na Znojemsku chtějí v příštím roce otevřít expozici o dějinách místního pivovarnictví. Třeba samotný Bítov pivo vysvobodilo za třicetileté války ze švédského obležení.

Podle kastelána Jana Bindera bude výstava v místech, kde se až do konce 19. století pivo vařilo, a nahradí současnou expozici erbovních bestií.

Hrady a zámky měly v minulosti pivovary ve svých areálech běžně. Na řadě míst pomohly tyto funkční provozy zachránit samotnou existenci hradu, protože některá tato panská sídla už jinak pro šlechtu ztratila sídelní význam. Příkladem je hrad Křivoklát ve středních Čechách. Na Bítově místní pivovar podle kastelána také hradu pomohl. Když jej oblehli v 17. století Švédové, místní před hrad vyvalili sudy s pivem, a tím se z útoku vykoupili.

Na Bítově se vařilo pivo ještě koncem 19. století. Dochovala se část sladovny, spilka nebo místnost, kde se pivo vařilo. K reliktům pivovarské výroby patří ojedinělý kamenný náduvník, ve kterém se namáčel ječmen před začátkem výroby sladu. Náduvník je z roku 1745, a patří tak k nejstarším na Moravě. Návštěvníci, kteří kolem něj prochází, ale památku vnímají spíše jako podstavec pro bestii, která na něm stojí. "Vypadá to trochu jako v Disneylandu," uvedl Binder. Nová expozice by to podle něj měla změnit a vrátit historickému místu původní smysl.

"V expozici budeme chtít zmapovat historii bítovského pivovarnictví a připomenout i jiné pivovary v okolí," uvedl Binder. Pivo se vařilo například ve Vranově nad Dyjí nebo i v blízkých Uherčicích. Památkáři chtěli v areálu také pivo vařit. "Předběhl nás ale soukromník v obci. Budeme se snažit s ním nějak spolupracovat," uvedl Binder.

Historický pivovar podle něj příští rok doplní informační tabule. Na hradě se bohužel nedochovaly žádné nástroje připomínající výrobu, s výjimkou sudů, které ale mohly být i na víno. Kastelán proto bude chtít zhotovit repliky. "Po posledním soukromém majiteli Bítova baronu Haasovi tu máme pivní láhve ze znojemského pivovaru, které budou zřejmě také součástí expozice," uvedl Binder. S pivovarskou výrobou je podle něj spojeno i okolí protilehlého hradu Cornštejna, kde byly chmelnice.

Hrad Bítov se tyčí nad Vranovskou přehradou. Ročně jej navštíví kolem 60.000 lidí a tento počet pravidelně mírně roste. Na hrad chodí zejména rodiny s dětmi. Nachází se v části rekreační zóny přehrady, která je méně rušná než ta Vranovská.

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Mladá dívka utonula v řece v Dolních Kounicích

úterý, 2. srpna 2016, 09:00

Tři hasičské čluny, vrtulník a policejní potápěči pátrali po ženě, která zmizela v řece Jihlavě v Dolních Kounicích....

České silnice jsou pro motorkáře jedny z nejnebezpečnějších v EU

pondělí, 1. srpna 2016, 18:31

Motocyklisté se v Evropské unii podílejí 1,5-2 procenty na celkovém počtu ujetých kilometrů. Jejich podíl na počtu...

Na jižní Moravě se v posledních letech rodí méně dvojčat

pondělí, 1. srpna 2016, 18:24

V Jihomoravském kraji klesá v posledních šesti letech počet vícečetných porodů, při kterých se rodí dvojčata a více...

Oprava nástupišť na nádraží v Brně je za polovinou

pondělí, 1. srpna 2016, 16:15

Oprava druhého a třetího nástupiště na brněnském hlavním nádraží se přehoupla do druhé poloviny. Cestující již mohou...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUALIZOVÁNO: Řidička srazila chlapce,...

  • Řidička předjížděla sanitku a v protisměru...

  • V Brně se dnes otevřely běžně nedostupné...

  • Oslava narozenin se zvrhla v technopárty pro...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brněnští středoškoláci vymysleli projekt na boj proti šikaně. Využívá ho už tisícovka škol

Přes dva tisíce nahlášení rizikového chování za poslední rok prošlo systémem Nenech to být. Platforma vytvořená brněnskými studenty funguje již na více než tisícovce škol po celé České Republice. Ty se do ní mohou zdarma registrovat a aplikace jim pak pomáhá s odhalováním šikany či jejího rizika.

Gott se postavil za Slavíka, podle Ortela ztratil svou podstatu

Zpěvák Karel Gott označil hudební anketu Český slavík, jejíž letošní zrušení oznámil Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica, za nedílnou součást české populární hudby. Zpráva, že si anketa dá roční pauzu, vyvolala velký ohlas na hudební scéně. Má-li být podle Těšínského Český slavík skutečným barometrem masové popularity v oblasti pop music, musí držet krok s dobou, mimo jiné s rychlým rozvojem sociálních sítí. "Není to záležitost nejbližší doby, více oznámíme ke konci roku," řekl Těšínský.

Chcete k nám dostat teroristy, pomáhejte v Sýrii, vezměte si je sami… Jak lidé z Česka volají do Bruselu

"Zrovna před chvílí jsem měl telefonát od pána, který trval na tom, že ho prostě musím přepojit na paní Šojdrovou, že jí musí říct, co si o tom plánu na přijetí padesáti dětí ze Sýrie myslí. Není problém s lidmi diskutovat, jde ale o styl komunikace i její množství,“ říká pravá ruka europoslankyně Michaely Šojdrové Lukáš Pachta.