Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Bítově bude v příštím roce nová expozice o pivu

 
úterý, 2. srpna 2016, 11:01

Na státním hradě Bítov na Znojemsku chtějí v příštím roce otevřít expozici o dějinách místního pivovarnictví. Třeba samotný Bítov pivo vysvobodilo za třicetileté války ze švédského obležení.

Podle kastelána Jana Bindera bude výstava v místech, kde se až do konce 19. století pivo vařilo, a nahradí současnou expozici erbovních bestií.

Hrady a zámky měly v minulosti pivovary ve svých areálech běžně. Na řadě míst pomohly tyto funkční provozy zachránit samotnou existenci hradu, protože některá tato panská sídla už jinak pro šlechtu ztratila sídelní význam. Příkladem je hrad Křivoklát ve středních Čechách. Na Bítově místní pivovar podle kastelána také hradu pomohl. Když jej oblehli v 17. století Švédové, místní před hrad vyvalili sudy s pivem, a tím se z útoku vykoupili.

Na Bítově se vařilo pivo ještě koncem 19. století. Dochovala se část sladovny, spilka nebo místnost, kde se pivo vařilo. K reliktům pivovarské výroby patří ojedinělý kamenný náduvník, ve kterém se namáčel ječmen před začátkem výroby sladu. Náduvník je z roku 1745, a patří tak k nejstarším na Moravě. Návštěvníci, kteří kolem něj prochází, ale památku vnímají spíše jako podstavec pro bestii, která na něm stojí. "Vypadá to trochu jako v Disneylandu," uvedl Binder. Nová expozice by to podle něj měla změnit a vrátit historickému místu původní smysl.

"V expozici budeme chtít zmapovat historii bítovského pivovarnictví a připomenout i jiné pivovary v okolí," uvedl Binder. Pivo se vařilo například ve Vranově nad Dyjí nebo i v blízkých Uherčicích. Památkáři chtěli v areálu také pivo vařit. "Předběhl nás ale soukromník v obci. Budeme se snažit s ním nějak spolupracovat," uvedl Binder.

Historický pivovar podle něj příští rok doplní informační tabule. Na hradě se bohužel nedochovaly žádné nástroje připomínající výrobu, s výjimkou sudů, které ale mohly být i na víno. Kastelán proto bude chtít zhotovit repliky. "Po posledním soukromém majiteli Bítova baronu Haasovi tu máme pivní láhve ze znojemského pivovaru, které budou zřejmě také součástí expozice," uvedl Binder. S pivovarskou výrobou je podle něj spojeno i okolí protilehlého hradu Cornštejna, kde byly chmelnice.

Hrad Bítov se tyčí nad Vranovskou přehradou. Ročně jej navštíví kolem 60.000 lidí a tento počet pravidelně mírně roste. Na hrad chodí zejména rodiny s dětmi. Nachází se v části rekreační zóny přehrady, která je méně rušná než ta Vranovská.

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Mladá dívka utonula v řece v Dolních Kounicích

úterý, 2. srpna 2016, 09:00

Tři hasičské čluny, vrtulník a policejní potápěči pátrali po ženě, která zmizela v řece Jihlavě v Dolních Kounicích....

České silnice jsou pro motorkáře jedny z nejnebezpečnějších v EU

pondělí, 1. srpna 2016, 18:31

Motocyklisté se v Evropské unii podílejí 1,5-2 procenty na celkovém počtu ujetých kilometrů. Jejich podíl na počtu...

Na jižní Moravě se v posledních letech rodí méně dvojčat

pondělí, 1. srpna 2016, 18:24

V Jihomoravském kraji klesá v posledních šesti letech počet vícečetných porodů, při kterých se rodí dvojčata a více...

Oprava nástupišť na nádraží v Brně je za polovinou

pondělí, 1. srpna 2016, 16:15

Oprava druhého a třetího nástupiště na brněnském hlavním nádraží se přehoupla do druhé poloviny. Cestující již mohou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Protikorupční Babišova vláda nemaká na protikorupčních zákonech

Andrej Babiš toho má na práci v poslední době opravdu hodně. Tolik, že nedokáže své ministry a ministryně přimět k tomu, aby do plánu legislativních prací zapracovali aspoň něco z protikorupčních opatření, co vláda naslibovala.

VIDEO: Za včerejší kolaps na D1 může nepřipravenost modernizovaného úseku

Včerejší a částečně i dnešní kolaps provozu na dálnici D1 způsobila podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Kraj pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem dálnice. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání pracovní skupiny Doprava.

Zastavení dotací EU se podle informací z Evropské komise týká jen Agrofertu

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. Novinářům to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.