Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě se v posledních letech rodí méně dvojčat

 
pondělí, 1. srpna 2016, 18:24

V Jihomoravském kraji klesá v posledních šesti letech počet vícečetných porodů, při kterých se rodí dvojčata a více dětí. Loni se matkám s bydlištěm v Jihomoravském kraji narodilo celkem 12.817 dětí při 12.652 porodech, přičemž ve 161 případech přišla na svět dvojčata a ve dvou trojčata.

V tiskové zprávě to uvedl Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu. V roce 2014 bylo 178 vícečetných porodů, nejvíce se jich uskutečnilo v roce 2009, a to 298. Od té doby jejich počet klesá.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel Ventruba považuje snížení vícečetných těhotenství za úspěch. "Vícečetná těhotenství provázejí předčasné porody a potíže dětí. Bývají z nich astmatici, diabetici a mívají problémy. Navíc jsou vyšší náklady na takové těhotenství, takže pokles se projeví ve všech aspektech, ať už to bereme ze strany dítěte, rodiny nebo společnosti," uvedl Ventruba.

V posledních 25 letech byl podle Adama nejnižší podíl vícečetných porodů v roce 1993, kdy se narodilo 107 dvojčat z 13.594 porodů, což je 0,79 procenta. V dalších letech se podíl vícečetných porodů s malými výkyvy zvyšoval až na maximum v roce 2009, kdy se při 12.882 porodech narodilo 298 dvojčat a dvoje trojčata, takže podíl vícečetných porodů činil 2,33 procenta. Od té doby se však jejich počet snižuje až na loňskou hodnotu 1,29 procenta.

Nejvyšší počty narozených dvojčat a trojčat jsou vzhledem k počtu obyvatel v Brně, kde žije okolo 380.000 obyvatel. Za posledních pět let se tam narodilo 344 dvojčat, nejméně jich naopak bylo na Vyškovsku, a to 71.

Největší porodnice Jihomoravského kraje je ve Fakultní nemocnici Brno, která je zároveň největší porodnicí v České republice. Ročně se tam narodí okolo 6000 dětí.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Oprava nástupišť na nádraží v Brně je za polovinou

pondělí, 1. srpna 2016, 16:15

Oprava druhého a třetího nástupiště na brněnském hlavním nádraží se přehoupla do druhé poloviny. Cestující již mohou...

Pokuty za alkohol v Brně nezabírají, řeší se to zákazem pobytu

pondělí, 1. srpna 2016, 12:50

Pokuty za popíjení alkoholu na místech v Brně, kde je to zakázáno, podle strážníků nezabírají, vymahatelnost je...

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #10

pondělí, 1. srpna 2016, 10:31

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Upřímně, protancovanou noc pod širým nebem a spaní ve stanu bychom si v lednu...

Zemřel brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák

pondělí, 1. srpna 2016, 09:16

Po těžké nemoci zemřel v neděli významný brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák. Bylo mu 73 let....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.