Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě se v posledních letech rodí méně dvojčat

 
pondělí, 1. srpna 2016, 18:24

V Jihomoravském kraji klesá v posledních šesti letech počet vícečetných porodů, při kterých se rodí dvojčata a více dětí. Loni se matkám s bydlištěm v Jihomoravském kraji narodilo celkem 12.817 dětí při 12.652 porodech, přičemž ve 161 případech přišla na svět dvojčata a ve dvou trojčata.

V tiskové zprávě to uvedl Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu. V roce 2014 bylo 178 vícečetných porodů, nejvíce se jich uskutečnilo v roce 2009, a to 298. Od té doby jejich počet klesá.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel Ventruba považuje snížení vícečetných těhotenství za úspěch. "Vícečetná těhotenství provázejí předčasné porody a potíže dětí. Bývají z nich astmatici, diabetici a mívají problémy. Navíc jsou vyšší náklady na takové těhotenství, takže pokles se projeví ve všech aspektech, ať už to bereme ze strany dítěte, rodiny nebo společnosti," uvedl Ventruba.

V posledních 25 letech byl podle Adama nejnižší podíl vícečetných porodů v roce 1993, kdy se narodilo 107 dvojčat z 13.594 porodů, což je 0,79 procenta. V dalších letech se podíl vícečetných porodů s malými výkyvy zvyšoval až na maximum v roce 2009, kdy se při 12.882 porodech narodilo 298 dvojčat a dvoje trojčata, takže podíl vícečetných porodů činil 2,33 procenta. Od té doby se však jejich počet snižuje až na loňskou hodnotu 1,29 procenta.

Nejvyšší počty narozených dvojčat a trojčat jsou vzhledem k počtu obyvatel v Brně, kde žije okolo 380.000 obyvatel. Za posledních pět let se tam narodilo 344 dvojčat, nejméně jich naopak bylo na Vyškovsku, a to 71.

Největší porodnice Jihomoravského kraje je ve Fakultní nemocnici Brno, která je zároveň největší porodnicí v České republice. Ročně se tam narodí okolo 6000 dětí.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Oprava nástupišť na nádraží v Brně je za polovinou

pondělí, 1. srpna 2016, 16:15

Oprava druhého a třetího nástupiště na brněnském hlavním nádraží se přehoupla do druhé poloviny. Cestující již mohou...

Pokuty za alkohol v Brně nezabírají, řeší se to zákazem pobytu

pondělí, 1. srpna 2016, 12:50

Pokuty za popíjení alkoholu na místech v Brně, kde je to zakázáno, podle strážníků nezabírají, vymahatelnost je...

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #10

pondělí, 1. srpna 2016, 10:31

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Upřímně, protancovanou noc pod širým nebem a spaní ve stanu bychom si v lednu...

Zemřel brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák

pondělí, 1. srpna 2016, 09:16

Po těžké nemoci zemřel v neděli významný brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák. Bylo mu 73 let....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti znásilnil řadu žen

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud. Dobeš podal dovolání, stejně jako jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Oba byli odsouzeni za znásilnění.

Týraný pes Marley našel nový domov

Dnes už roční labradorský retrívr Marley, kterého v březnu loňského roku brutálně týral 24letý muž z Prachatic, má novou rodinu.

VIDEO: Brankář Čech po sezoně ukončí fotbalovou kariéru

Brankář Arsenalu Petr Čech oznámil, že po této sezoně ukončí fotbalovou kariéru, během které chytal také za Chelsea, Rennes nebo Spartu. Šestatřicetiletému bývalému reprezentantovi v létě vyprší v londýnském klubu smlouva a novou už nepodepíše.