Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě se v posledních letech rodí méně dvojčat

 
pondělí, 1. srpna 2016, 18:24

V Jihomoravském kraji klesá v posledních šesti letech počet vícečetných porodů, při kterých se rodí dvojčata a více dětí. Loni se matkám s bydlištěm v Jihomoravském kraji narodilo celkem 12.817 dětí při 12.652 porodech, přičemž ve 161 případech přišla na svět dvojčata a ve dvou trojčata.

V tiskové zprávě to uvedl Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu. V roce 2014 bylo 178 vícečetných porodů, nejvíce se jich uskutečnilo v roce 2009, a to 298. Od té doby jejich počet klesá.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel Ventruba považuje snížení vícečetných těhotenství za úspěch. "Vícečetná těhotenství provázejí předčasné porody a potíže dětí. Bývají z nich astmatici, diabetici a mívají problémy. Navíc jsou vyšší náklady na takové těhotenství, takže pokles se projeví ve všech aspektech, ať už to bereme ze strany dítěte, rodiny nebo společnosti," uvedl Ventruba.

V posledních 25 letech byl podle Adama nejnižší podíl vícečetných porodů v roce 1993, kdy se narodilo 107 dvojčat z 13.594 porodů, což je 0,79 procenta. V dalších letech se podíl vícečetných porodů s malými výkyvy zvyšoval až na maximum v roce 2009, kdy se při 12.882 porodech narodilo 298 dvojčat a dvoje trojčata, takže podíl vícečetných porodů činil 2,33 procenta. Od té doby se však jejich počet snižuje až na loňskou hodnotu 1,29 procenta.

Nejvyšší počty narozených dvojčat a trojčat jsou vzhledem k počtu obyvatel v Brně, kde žije okolo 380.000 obyvatel. Za posledních pět let se tam narodilo 344 dvojčat, nejméně jich naopak bylo na Vyškovsku, a to 71.

Největší porodnice Jihomoravského kraje je ve Fakultní nemocnici Brno, která je zároveň největší porodnicí v České republice. Ročně se tam narodí okolo 6000 dětí.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Oprava nástupišť na nádraží v Brně je za polovinou

pondělí, 1. srpna 2016, 16:15

Oprava druhého a třetího nástupiště na brněnském hlavním nádraží se přehoupla do druhé poloviny. Cestující již mohou...

Pokuty za alkohol v Brně nezabírají, řeší se to zákazem pobytu

pondělí, 1. srpna 2016, 12:50

Pokuty za popíjení alkoholu na místech v Brně, kde je to zakázáno, podle strážníků nezabírají, vymahatelnost je...

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #10

pondělí, 1. srpna 2016, 10:31

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Upřímně, protancovanou noc pod širým nebem a spaní ve stanu bychom si v lednu...

Zemřel brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák

pondělí, 1. srpna 2016, 09:16

Po těžké nemoci zemřel v neděli významný brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák. Bylo mu 73 let....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Brno je pátým nejlepším studentským městem...

  • Holčička si v Brně hrála na dětském hřišti a...

  • Kvůli opravě tramvajových tratí nepojede...

  • Muži ztrácejí zájem o sex, podle urologa se...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Chebsko znovu zasáhlo v noci zemětřesení, lidé ho cítili

Lidé na Chebsku a okolí v noci na dnešek opět zažili zemětřesení. Nejsilnější otřesy přišly před půlnocí a přesáhly magnitudo čtyři, vyplývá z údajů automatických měřicích stanic. Zemětřesný roj trvá na Chebsku dva týdny, zemětřesení z noci na dnešek bylo ale pravděpodobně letošní nejsilnější.

Maturitu z češtiny i matematiky zvládlo letos méně studentů

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Didaktický test z češtiny nezvládlo letos 10,4 procent maturantů, tedy o 0,7 procentního bodu víc než loni. Přibývá tak středoškoláků, kteří tuto zkoušku napoprvé nezvládnou. Z matematiky propadlo 22,3 procenta maturantů, což je o 0,6 procentního bodu víc než loni. Zůstává tak nejméně úspěšným předmětem v maturitních testech. Vyplývá to z tiskové zprávy s výsledky didaktických testů.

Vedl Vídeň šestkrát déle než Krnáčová Prahu. Beru občany vážně, říká úspěšný starosta Häupl

Praha není Vídeň. A ani dlouho nebude. Zatímco rakouská metropole byla letos už podeváté v řadě vyhlášena celosvětově nejlepším městem pro život, Praha se umístila na 69. místě. Inspiraci nabízí v exkluzivním rozhovoru pro HlídacíPes.org legendární vídeňský starosta Michael Häupl, který tento týden odejde po 24 letech z úřadu.