Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pokuty za alkohol v Brně nezabírají, řeší se to zákazem pobytu

 
pondělí, 1. srpna 2016, 12:50

Pokuty za popíjení alkoholu na místech v Brně, kde je to zakázáno, podle strážníků nezabírají, vymahatelnost je minimální, více se tak uplatňuje zákaz pobytu.

Třináct lidí letos už dostalo od městské části Brno-střed pravomocné rozhodnutí s vyslovením zákazu, za celý rok 2015 to byli tři lidé, řekl mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Strážníci v centru Brna od začátku roku řešili pokutou popíjení alkoholu na zakázaných místech v 766 případech, za celý loňský rok jich přitom bylo o dva méně. Žebrání řešili strážníci od začátku roku pokutou už v 96 případech, loni to bylo celkem 114 případů. Přeborníkem je podle mluvčího jednapadesátiletý muž, který se jen za poslední rok dopustil 65 přestupků.

"V naprosté většině jde o lidi bez domova, kde je vymahatelnost pokut minimální, ti lidé si z nich naprosto nic nedělají. Proto jsme přitvrdili," řekl Šoba.

Na městskou část Brno-střed tak jen za poslední tři měsíce putovaly dvě desítky podnětů s návrhem na vyslovení zákazu pobytu v konkrétní lokalitě. A 12 lidí se už dozvědělo pravomocné rozhodnutí s vyslovením zákazu pobytu. Osm lidí následně strážníci podle mluvčího odhalili, že zákaz pobytu porušili a pro podezření ze spáchání trestného činu je předali státní policii. Pokud dotyční budou soudem uznáni vinnými za maření výkonu
úředního rozhodnutí, hrozí jim až dva roky vězení.

"Spoustu lidí se na nás obrací, ať situaci řešíme a vyslovení zákazu pobytu se jeví jako jediná možnost, jak zlepšení stavu dosáhnout," uvedl mluvčí.

Hlídkám strážníků výrazně pomáhá městský kamerový systém, který protiprávní jednání zachytí. Díky obsluze kamer se strážníci o prohřešcích dozvědí často ještě dřív, než se k danému místu dostanou fyzicky. Pořízené záznamy jsou pak důležité i jako důkazní prostředek.

V Brně začal platit zákaz popíjení alkoholu a žebrání na vybraných místech v červnu 2010. Míří především proti bezdomovcům, kteří svým opilstvím a žebráním obtěžují lidi v centru města. Strážníci za tento přestupek dříve
mohli udělit blokovou pokutu 1000 Kč, od loňského října je to až 5000 Kč.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #10

pondělí, 1. srpna 2016, 10:31

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Upřímně, protancovanou noc pod širým nebem a spaní ve stanu bychom si v lednu...

Zemřel brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák

pondělí, 1. srpna 2016, 09:16

Po těžké nemoci zemřel v neděli významný brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák. Bylo mu 73 let....

Zájem o památky na jihu Moravy je větší než loni

neděle, 31. července 2016, 18:41

Většina kastelánů na jižní Moravě si návštěvnost hradů a zámků v letošním létě pochvaluje. Lidí chodí více než loni, je...

Zvířecí záchranná stanice má několik neobvyklých přírůstků

pátek, 29. července 2016, 10:19

Do záchranné stanice při Zoo Brno se ve druhé sezóně jejího provozu dostaly zatím nepřijaté druhy zvířat. Souvisí to s...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné....

  • Spíte s oknem otevřeným na ventilačku? Na...

  • Schváleno: rezidentní parkování začne v Brně...

  • Nezaplatil nájem, tak letí. Naštvaný...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha 1 omezí kola v centru do začátku letní turistické sezony

Radnice Prahy 1 do začátku hlavní prázdninové turistické sezony omezí jízdu na kole v centru metropole. Impulzem je fakt, že soud zamítl návrh na předběžné opatření, které by platnost omezení pozastavilo. Soud bude ještě rozhodovat o návrhu úplného zrušení omezení, na to však podle radnice není nutné čekat. Zákaz pohybu na kolech se má mezi 10:00 a 17:00 týkat pěších zón zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

TOP 09 chce vyšší tresty za týrání zvířat, míří i na množírny

Zpřísnění postihů za týrání zvířat, definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat obsahuje novela trestního zákoníku, kterou ve Sněmovně připravila TOP 09. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci uvedl, že pro návrh novely začnou poslanci hledat podporu příští týden, dopředu už získali kolegy z klubu Pirátů a hnutí STAN. Přísnější postihy, včetně až osmi let odnětí svobody pro nejzávažnější činy, autoři novely navrhují i pro provozovatele množíren.

(NE)OBYČEJNÍ: Postavit školu bylo největší školou pro mě, říká Veronika Pospíšilová

Je jí 29 let. Narodila se v Českých Budějovicích, studuje na Karlově univerzitě, kde si dodělává doktorát a v rámci toho tam přednáší na vietnamistice a etnologii, učí v Budějcích jógu malé i velké, mluví vietnamsky, a staví školy v Kambodži. Ano, takhle drobná dívka s úsměvem od ucha k uchu se jednoho dne chopila příležitosti a rozhodla se udělat Zemi lepším místem pro žití.