Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pokuty za alkohol v Brně nezabírají, řeší se to zákazem pobytu

 
pondělí, 1. srpna 2016, 12:50

Pokuty za popíjení alkoholu na místech v Brně, kde je to zakázáno, podle strážníků nezabírají, vymahatelnost je minimální, více se tak uplatňuje zákaz pobytu.

Třináct lidí letos už dostalo od městské části Brno-střed pravomocné rozhodnutí s vyslovením zákazu, za celý rok 2015 to byli tři lidé, řekl mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Strážníci v centru Brna od začátku roku řešili pokutou popíjení alkoholu na zakázaných místech v 766 případech, za celý loňský rok jich přitom bylo o dva méně. Žebrání řešili strážníci od začátku roku pokutou už v 96 případech, loni to bylo celkem 114 případů. Přeborníkem je podle mluvčího jednapadesátiletý muž, který se jen za poslední rok dopustil 65 přestupků.

"V naprosté většině jde o lidi bez domova, kde je vymahatelnost pokut minimální, ti lidé si z nich naprosto nic nedělají. Proto jsme přitvrdili," řekl Šoba.

Na městskou část Brno-střed tak jen za poslední tři měsíce putovaly dvě desítky podnětů s návrhem na vyslovení zákazu pobytu v konkrétní lokalitě. A 12 lidí se už dozvědělo pravomocné rozhodnutí s vyslovením zákazu pobytu. Osm lidí následně strážníci podle mluvčího odhalili, že zákaz pobytu porušili a pro podezření ze spáchání trestného činu je předali státní policii. Pokud dotyční budou soudem uznáni vinnými za maření výkonu
úředního rozhodnutí, hrozí jim až dva roky vězení.

"Spoustu lidí se na nás obrací, ať situaci řešíme a vyslovení zákazu pobytu se jeví jako jediná možnost, jak zlepšení stavu dosáhnout," uvedl mluvčí.

Hlídkám strážníků výrazně pomáhá městský kamerový systém, který protiprávní jednání zachytí. Díky obsluze kamer se strážníci o prohřešcích dozvědí často ještě dřív, než se k danému místu dostanou fyzicky. Pořízené záznamy jsou pak důležité i jako důkazní prostředek.

V Brně začal platit zákaz popíjení alkoholu a žebrání na vybraných místech v červnu 2010. Míří především proti bezdomovcům, kteří svým opilstvím a žebráním obtěžují lidi v centru města. Strážníci za tento přestupek dříve
mohli udělit blokovou pokutu 1000 Kč, od loňského října je to až 5000 Kč.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #10

pondělí, 1. srpna 2016, 10:31

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Upřímně, protancovanou noc pod širým nebem a spaní ve stanu bychom si v lednu...

Zemřel brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák

pondělí, 1. srpna 2016, 09:16

Po těžké nemoci zemřel v neděli významný brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák. Bylo mu 73 let....

Zájem o památky na jihu Moravy je větší než loni

neděle, 31. července 2016, 18:41

Většina kastelánů na jižní Moravě si návštěvnost hradů a zámků v letošním létě pochvaluje. Lidí chodí více než loni, je...

Zvířecí záchranná stanice má několik neobvyklých přírůstků

pátek, 29. července 2016, 10:19

Do záchranné stanice při Zoo Brno se ve druhé sezóně jejího provozu dostaly zatím nepřijaté druhy zvířat. Souvisí to s...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.