Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pokuty za alkohol v Brně nezabírají, řeší se to zákazem pobytu

 
pondělí, 1. srpna 2016, 12:50

Pokuty za popíjení alkoholu na místech v Brně, kde je to zakázáno, podle strážníků nezabírají, vymahatelnost je minimální, více se tak uplatňuje zákaz pobytu.

Třináct lidí letos už dostalo od městské části Brno-střed pravomocné rozhodnutí s vyslovením zákazu, za celý rok 2015 to byli tři lidé, řekl mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Strážníci v centru Brna od začátku roku řešili pokutou popíjení alkoholu na zakázaných místech v 766 případech, za celý loňský rok jich přitom bylo o dva méně. Žebrání řešili strážníci od začátku roku pokutou už v 96 případech, loni to bylo celkem 114 případů. Přeborníkem je podle mluvčího jednapadesátiletý muž, který se jen za poslední rok dopustil 65 přestupků.

"V naprosté většině jde o lidi bez domova, kde je vymahatelnost pokut minimální, ti lidé si z nich naprosto nic nedělají. Proto jsme přitvrdili," řekl Šoba.

Na městskou část Brno-střed tak jen za poslední tři měsíce putovaly dvě desítky podnětů s návrhem na vyslovení zákazu pobytu v konkrétní lokalitě. A 12 lidí se už dozvědělo pravomocné rozhodnutí s vyslovením zákazu pobytu. Osm lidí následně strážníci podle mluvčího odhalili, že zákaz pobytu porušili a pro podezření ze spáchání trestného činu je předali státní policii. Pokud dotyční budou soudem uznáni vinnými za maření výkonu
úředního rozhodnutí, hrozí jim až dva roky vězení.

"Spoustu lidí se na nás obrací, ať situaci řešíme a vyslovení zákazu pobytu se jeví jako jediná možnost, jak zlepšení stavu dosáhnout," uvedl mluvčí.

Hlídkám strážníků výrazně pomáhá městský kamerový systém, který protiprávní jednání zachytí. Díky obsluze kamer se strážníci o prohřešcích dozvědí často ještě dřív, než se k danému místu dostanou fyzicky. Pořízené záznamy jsou pak důležité i jako důkazní prostředek.

V Brně začal platit zákaz popíjení alkoholu a žebrání na vybraných místech v červnu 2010. Míří především proti bezdomovcům, kteří svým opilstvím a žebráním obtěžují lidi v centru města. Strážníci za tento přestupek dříve
mohli udělit blokovou pokutu 1000 Kč, od loňského října je to až 5000 Kč.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #10

pondělí, 1. srpna 2016, 10:31

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Upřímně, protancovanou noc pod širým nebem a spaní ve stanu bychom si v lednu...

Zemřel brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák

pondělí, 1. srpna 2016, 09:16

Po těžké nemoci zemřel v neděli významný brněnský historik umění a znalec architektury Jan Sedlák. Bylo mu 73 let....

Zájem o památky na jihu Moravy je větší než loni

neděle, 31. července 2016, 18:41

Většina kastelánů na jižní Moravě si návštěvnost hradů a zámků v letošním létě pochvaluje. Lidí chodí více než loni, je...

Zvířecí záchranná stanice má několik neobvyklých přírůstků

pátek, 29. července 2016, 10:19

Do záchranné stanice při Zoo Brno se ve druhé sezóně jejího provozu dostaly zatím nepřijaté druhy zvířat. Souvisí to s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.

Mám se vrátit do Číny? přemítá český podnikatel. Řeší trest smrti pro Kanaďana i kauzu Huawei

Zděšení bylo první pocit, který mne napadl, když jsem si prvně přečetl o rozhodnutí soudu ve městě Dalian, píše v autorském textu pro HlídacíPes.org Tomáš Hülle. Právník, publicista a zakladatel společnosti European Centre For Career Education Čínu pravidelně v posledních deseti letech pracovně navštěvuje.

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.