Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zájem o památky na jihu Moravy je větší než loni

 
neděle, 31. července 2016, 18:41

Většina kastelánů na jižní Moravě si návštěvnost hradů a zámků v letošním létě pochvaluje. Lidí chodí více než loni, je to dané také tím, že na řadě míst jsou nové expozice. Například na hradě Veveří je výstava věnovaná moravským Lucemburkům.

V Lysicích na Blanensku stoupla návštěvnost zámku oproti srovnatelnému období loňského roku o 3221 lidí. Celkem se na zámek přišlo podívat užskoro 18.000 lidí. "Stoupla nám i individuální návštěvnost lysické  zámecké zahrady. Myslím, že k celkovému zvýšenému zájmu o české a moravské hrady a zámky přispívá především otázka bezpečnostní situace, řada lidí dovolené ve vyšší míře tráví v ČR a k tomu patří i návštěva památkových objektů," uvedla kastelánka Martina Rudolfová.

V Lysicích letos otevřeli novou expozici o spisovatelce Marii Ebnerové z Eschenbachu. I přesto, že do ní každý příchozí nezajde, hodně se o ní podle Rudolfové hovoří právě v souvislosti s lysickým zámkem. "Snad k vyšší návštěvnosti takto nepřímo napomáhá i bohatý kulturní program, který návštěvníky navnadí," dodala.

O třetinu více lidí než loni zatím přišlo na zámek do Bučovic. Mimo prohlídku reprezentačních prostor mohou vidět i výstavu panenek, která je na zámku do konce srpna. "Rádi bychom díky panenkám lidem přiblížili, jak se vyvíjela móda od antiky až po současnost a jak se v daném období žilo. Výstava není určena jen pro děti, ale i pro všechny milovníky ručních prací, panenek a historie," uvedla kastelánka Jana Burianková.

O čtvrtinu více lidí přišlo na zámek do Kunštátu. Zájem je o novou trasu s názvem V erbu tří pruhů - páni z Kunštátu a jejich hrad, která je na zámku od předloňska. "Kvitujeme s povděkem, že návštěvníci chodí v hojném počtu i v horkých letních dnech. Uvedená trasa vede i hradním sklepením a přináší návštěvníkům příjemné zchlazení," uvedl kastelán Radim Štěpán.

Návštěvnost výrazně vzrostla také na Veveří, kde je nová výstava Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad. K nejnavštěvovanějším památkám v ČR patří zámek v Lednici, kam letos zatím přišlo 205.000 lidí, tedy zhruba stejně jako loni. "Velký zájem je o červencové hrané noční prohlídky, návštěvníkům vycházíme vstříc i tím, že o prázdninách jsou všechny okruhy otevřeny i v pondělí. Zámek je v provozu kromě ledna
celoročně a zdá se, že počasí na zájem o prohlídky nemá vliv, i v největších vedrech přivítáme přes 2000 osob denně. Kromě zámku, skleníku a minaretu se mohou návštěvníci svézt na lodích, kočárech, zastřílet si z luku, obdivovat letové ukázky dravců, nabízíme řadu divadelních představení a koncertů
," uvedla kastelánka Ivana Holásková.

Zdroj: ČTK
 

 


 

Kam dál?

Zvířecí záchranná stanice má několik neobvyklých přírůstků

pátek, 29. července 2016, 10:19

Do záchranné stanice při Zoo Brno se ve druhé sezóně jejího provozu dostaly zatím nepřijaté druhy zvířat. Souvisí to s...

Webová aplikace ukáže aktuální kvalitu vzduchu v Brně

pátek, 29. července 2016, 09:48

Nová webová aplikace "Můžu dýchat?" zájemcům ukáže, jaká je aktuální kvalita vzduchu v Brně a jak se zachovat...

Odbory jihomoravských záchranářů vyhlásily stávkovou pohotovost

čtvrtek, 28. července 2016, 18:01

Odbory jihomoravských záchranářů dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Podpisem ji podpořila asi polovina z více než...

Brněnská zoo má po deseti letech mládě urzona kanadského

čtvrtek, 28. července 2016, 17:50

Již tři týdny se v brněnské zoologické zahradě těší z urzoního přírůstku. Je to sameček, který se narodil 9. července....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • ANO v Brně vyšachováno! ODS uzavřela koalici...

  • Moldávec přepadl a okradl v Brně ženu,...

  • Mezi Židenicemi a hlavním nádražím budou...

  • V Brně začne oprava Zábrdovické a mostu přes...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Hologram Amy Winehouse na turné. Já vám nevím…

Amy Winehouse vyrazí na světovou šňůru. Ve formě hologramu. Tato zpráva snad všem zpěvaččiným fanouškům zvýšila tep. Někdo je nadšený, další rozpačitý. Spadám do druhé kategorie.

Prezident Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO s ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Analýza: Systém zdravotního pojištění není připraven na krizi

Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy zdravotních pojišťoven, jejíž výsledky v Praze na Vysoké škole ekonomické představili její autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.