Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zájem o památky na jihu Moravy je větší než loni

 
neděle, 31. července 2016, 18:41

Většina kastelánů na jižní Moravě si návštěvnost hradů a zámků v letošním létě pochvaluje. Lidí chodí více než loni, je to dané také tím, že na řadě míst jsou nové expozice. Například na hradě Veveří je výstava věnovaná moravským Lucemburkům.

V Lysicích na Blanensku stoupla návštěvnost zámku oproti srovnatelnému období loňského roku o 3221 lidí. Celkem se na zámek přišlo podívat užskoro 18.000 lidí. "Stoupla nám i individuální návštěvnost lysické  zámecké zahrady. Myslím, že k celkovému zvýšenému zájmu o české a moravské hrady a zámky přispívá především otázka bezpečnostní situace, řada lidí dovolené ve vyšší míře tráví v ČR a k tomu patří i návštěva památkových objektů," uvedla kastelánka Martina Rudolfová.

V Lysicích letos otevřeli novou expozici o spisovatelce Marii Ebnerové z Eschenbachu. I přesto, že do ní každý příchozí nezajde, hodně se o ní podle Rudolfové hovoří právě v souvislosti s lysickým zámkem. "Snad k vyšší návštěvnosti takto nepřímo napomáhá i bohatý kulturní program, který návštěvníky navnadí," dodala.

O třetinu více lidí než loni zatím přišlo na zámek do Bučovic. Mimo prohlídku reprezentačních prostor mohou vidět i výstavu panenek, která je na zámku do konce srpna. "Rádi bychom díky panenkám lidem přiblížili, jak se vyvíjela móda od antiky až po současnost a jak se v daném období žilo. Výstava není určena jen pro děti, ale i pro všechny milovníky ručních prací, panenek a historie," uvedla kastelánka Jana Burianková.

O čtvrtinu více lidí přišlo na zámek do Kunštátu. Zájem je o novou trasu s názvem V erbu tří pruhů - páni z Kunštátu a jejich hrad, která je na zámku od předloňska. "Kvitujeme s povděkem, že návštěvníci chodí v hojném počtu i v horkých letních dnech. Uvedená trasa vede i hradním sklepením a přináší návštěvníkům příjemné zchlazení," uvedl kastelán Radim Štěpán.

Návštěvnost výrazně vzrostla také na Veveří, kde je nová výstava Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad. K nejnavštěvovanějším památkám v ČR patří zámek v Lednici, kam letos zatím přišlo 205.000 lidí, tedy zhruba stejně jako loni. "Velký zájem je o červencové hrané noční prohlídky, návštěvníkům vycházíme vstříc i tím, že o prázdninách jsou všechny okruhy otevřeny i v pondělí. Zámek je v provozu kromě ledna
celoročně a zdá se, že počasí na zájem o prohlídky nemá vliv, i v největších vedrech přivítáme přes 2000 osob denně. Kromě zámku, skleníku a minaretu se mohou návštěvníci svézt na lodích, kočárech, zastřílet si z luku, obdivovat letové ukázky dravců, nabízíme řadu divadelních představení a koncertů
," uvedla kastelánka Ivana Holásková.

Zdroj: ČTK
 

 


 

Kam dál?

Zvířecí záchranná stanice má několik neobvyklých přírůstků

pátek, 29. července 2016, 10:19

Do záchranné stanice při Zoo Brno se ve druhé sezóně jejího provozu dostaly zatím nepřijaté druhy zvířat. Souvisí to s...

Webová aplikace ukáže aktuální kvalitu vzduchu v Brně

pátek, 29. července 2016, 09:48

Nová webová aplikace "Můžu dýchat?" zájemcům ukáže, jaká je aktuální kvalita vzduchu v Brně a jak se zachovat...

Odbory jihomoravských záchranářů vyhlásily stávkovou pohotovost

čtvrtek, 28. července 2016, 18:01

Odbory jihomoravských záchranářů dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Podpisem ji podpořila asi polovina z více než...

Brněnská zoo má po deseti letech mládě urzona kanadského

čtvrtek, 28. července 2016, 17:50

Již tři týdny se v brněnské zoologické zahradě těší z urzoního přírůstku. Je to sameček, který se narodil 9. července....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.