Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jihomoravském kraji klesl počet sebevražd, tvoří procento úmrtí

 
středa, 27. července 2016, 13:17

Na jižní Moravě klesl v loňském roce počet dokonaných sebevražd o 32. Podle Karla Adama z brněnské pobočky Českého statistického úřadu zvolilo a dokonalo dobrovolný odchod ze světa 132 lidí.

O rok dříve bylo 164 takových případů sebevražd, a v roce 2013 dokonce 183. Sebevraždy tvoří jedno procento z celkového počtu 12.106 lidí, kteří v minulém roce zemřeli. Nejvíce se jich stalo v Brně. Mezi sebevrahy převládají muži. Nejčetnější způsob je oběšení. Nejčastěji si sáhli na život senioři.

Mezi sebevrahy bylo 110 mužů a 22 žen. "Nejvíce sebevrahů bylo v Brně, a to 50. Nejméně na Vyškovsku, a to tři. V relativním vyjádření, které zohledňuje počet obyvatel v daném území, byla nejvyšší sebevražednost na Hodonínsku, kde na 100.000 obyvatel připadlo 14 sebevrahů," informoval Adam.

Nejčastějším způsobem bylo oběšení, které si vybralo 64 lidí. Následovalo použití střelné zbraně v 17 případech, otravu a skok z výše použilo 16 lidí. Nejpočetnější skupina sebevrahů, a to téměř čtvrtina, byla starší 66 let. Pětina sebevrahů byla ve věku mezi 26 až 35 lety a další pětina byla vě věku od 56 do 65 let. Téměř desetina sebevrahů byla ve věku od 18 do 25 let.

V mezikrajském srovnání byl počet sebevražd na jižní Moravě v loňském roce čtvrtý nejvyšší, avšak Jihomoravský kraj patří mezi nejlidnatější kraje. V přepočtu sebevražd na 100.000 obyvatel má s počtem 11,2 sebevraždy spolu s Krajem Vysočina nejnižší hodnotu mezi všemi kraji. Obdobně je na tom Jihomoravský kraj i ve srovnání počtu sebevražd za posledních deset let. Celkově se jich na jižní Moravě stalo 1479, což je čtvrtá nejvyšší hodnota. 

V přepočtu na 100.000 obyvatel je to však s hodnotou 12,8 druhé nejnižší číslo po Kraji Vysočina. Nejvyšší sebevražednost po přepočtení na obyvatele vycházela loni i za poslední desetiletí v Karlovarském kraji, kde je okolo 17 sebevrahů na 100.000 obyvatel.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

VIDEO: Zdrogovaný mladík ujížděl policistům na ukradené čtyřkolce

středa, 27. července 2016, 13:00

Na honěnou s policejní hlídkou si včera odpoledne patrně chtěl hrát dvaatřicetiletý muž původem z Havířova. Policisté...

Archeologové budou dál zkoumat řečiště Ponávky v Brně

středa, 27. července 2016, 12:52

Archeologové se v Brně vrátili k výzkumu starého řečiště Ponávky, kde v minulosti podnikali koželuzi nebo...

V Jihomoravském kraji je největší epidemie žloutenky typu A za...

středa, 27. července 2016, 10:40

Jihomoravský kraj a především Brno zasáhla největší epidemie žloutenky typu A za posledních 15 let, řekla dnes Radka...

Masarykův onkologický ústav zprovoznil nový skener k diagnostice

úterý, 26. července 2016, 17:42

Nový hybridní skener nahradil od letoška v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně zařízení staré více než...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Už zítra začne v Brně dopravní komplikace...

  • Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka...

  • VIDEO: Jak vypadal Špilberk v dobách své...

  • Ministerstvo chce úplně zakázat vystupování...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Sluchátka jsou součástí telefonu, rozhodl soud a nařídil prodejci vrátit peníze

Domoci se svého práva bývá někdy složité. Příkladem může být spor z nedávné doby. Zákaznice po třetí reklamaci nefunkčních sluchátek, které byly zakoupeny společně s novým telefonem, žádala o odstoupení od smlouvy. Prodejce však jejímu požadavku nevyhověl. Celý spor proto skončil až u soudu. Ten nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice a nařídil prodejci vrátit přes 18 tisíc korun.

Poloviční Japonec u vás bojuje proti islámu? Takové „úlety“ mají i jinde, říká muslimská socioložka

„Brexit vyslal signál, že rasistické a xenofobní chování se bude tolerovat,“ shrnuje své vlastní zkušenosti muslimky žijící ve Velké Británii socioložka Amina Easat-Daasová z univerzity v Leedsu. Nová studie, na které se podílela, se snažila najít kořeny islamofobie v různých evropských státech. Řadu konkrétních závěrů nabízí i pro Česko.

Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval srdcem, říká podplukovník Andrej Vítek

Zesnulý voják Tomáš Procházka, který padl při útoku v Afghánistánu, byl výborným vojákem, kynologem, ale také parťákem pro své kolegy.