Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jihomoravském kraji klesl počet sebevražd, tvoří procento úmrtí

 
středa, 27. července 2016, 13:17

Na jižní Moravě klesl v loňském roce počet dokonaných sebevražd o 32. Podle Karla Adama z brněnské pobočky Českého statistického úřadu zvolilo a dokonalo dobrovolný odchod ze světa 132 lidí.

O rok dříve bylo 164 takových případů sebevražd, a v roce 2013 dokonce 183. Sebevraždy tvoří jedno procento z celkového počtu 12.106 lidí, kteří v minulém roce zemřeli. Nejvíce se jich stalo v Brně. Mezi sebevrahy převládají muži. Nejčetnější způsob je oběšení. Nejčastěji si sáhli na život senioři.

Mezi sebevrahy bylo 110 mužů a 22 žen. "Nejvíce sebevrahů bylo v Brně, a to 50. Nejméně na Vyškovsku, a to tři. V relativním vyjádření, které zohledňuje počet obyvatel v daném území, byla nejvyšší sebevražednost na Hodonínsku, kde na 100.000 obyvatel připadlo 14 sebevrahů," informoval Adam.

Nejčastějším způsobem bylo oběšení, které si vybralo 64 lidí. Následovalo použití střelné zbraně v 17 případech, otravu a skok z výše použilo 16 lidí. Nejpočetnější skupina sebevrahů, a to téměř čtvrtina, byla starší 66 let. Pětina sebevrahů byla ve věku mezi 26 až 35 lety a další pětina byla vě věku od 56 do 65 let. Téměř desetina sebevrahů byla ve věku od 18 do 25 let.

V mezikrajském srovnání byl počet sebevražd na jižní Moravě v loňském roce čtvrtý nejvyšší, avšak Jihomoravský kraj patří mezi nejlidnatější kraje. V přepočtu sebevražd na 100.000 obyvatel má s počtem 11,2 sebevraždy spolu s Krajem Vysočina nejnižší hodnotu mezi všemi kraji. Obdobně je na tom Jihomoravský kraj i ve srovnání počtu sebevražd za posledních deset let. Celkově se jich na jižní Moravě stalo 1479, což je čtvrtá nejvyšší hodnota. 

V přepočtu na 100.000 obyvatel je to však s hodnotou 12,8 druhé nejnižší číslo po Kraji Vysočina. Nejvyšší sebevražednost po přepočtení na obyvatele vycházela loni i za poslední desetiletí v Karlovarském kraji, kde je okolo 17 sebevrahů na 100.000 obyvatel.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

VIDEO: Zdrogovaný mladík ujížděl policistům na ukradené čtyřkolce

středa, 27. července 2016, 13:00

Na honěnou s policejní hlídkou si včera odpoledne patrně chtěl hrát dvaatřicetiletý muž původem z Havířova. Policisté...

Archeologové budou dál zkoumat řečiště Ponávky v Brně

středa, 27. července 2016, 12:52

Archeologové se v Brně vrátili k výzkumu starého řečiště Ponávky, kde v minulosti podnikali koželuzi nebo...

V Jihomoravském kraji je největší epidemie žloutenky typu A za...

středa, 27. července 2016, 10:40

Jihomoravský kraj a především Brno zasáhla největší epidemie žloutenky typu A za posledních 15 let, řekla dnes Radka...

Masarykův onkologický ústav zprovoznil nový skener k diagnostice

úterý, 26. července 2016, 17:42

Nový hybridní skener nahradil od letoška v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně zařízení staré více než...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragédie na oblíbeném koupališti. Muž při...

  • VIDEO: V rybníku na Brněnsku umírají ryby ve...

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Lidská strava může daňky klidně i zabít,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Řidič s naloženým návěsem měl co dělat, aby kolos udržel na silnici. Jízdu ukončil výbuch pneumatiky

Ohrozil sebe, ale především další účastníky silničního provozu. Tak by se dalo shrnout chování řidiče tahače převážející další automobily na silnici mezi Jihlavou a Želetavou. Za volantem evidentně přetížené soupravy měl co dělat, aby ji udržel na silnici. Video, které natočil Tomáš Máca a umístil jej na Facebook, končí chvíli poté, co návěsu bouchne pneumatika.

Nehoda na dálnici? Policie, záchranka a hasiči mají mít stejný průjezd jako v okolních zemích

Řidiči při dojíždění do kolon musejí od října vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Změnu dnes schválil Senát v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ulička se tak bude tvořit stejně jako v okolních evropských zemích. Hasičské a sanitní vozy zároveň budou nově moct použít kombinaci modrého a červeného majáčku.

Janoušek nedosáhl na prominutí zbytku trestu za úmyslnou nehodu

Lobbista Roman Janoušek neuspěl s žádostí o prominutí zbytku svého trestu, který si má odpykat za dopravní nehodu. Zamítnutí žádosti potvrdil pražský vrchní soud. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Do vězení se lobbista zatím vrátit nemusí, protože Krajský soud v Brně v květnu rozhodl o dvouletém odkladu lobbistova návratu za mříže kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu.