Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V Jihomoravském kraji klesl počet sebevražd, tvoří procento úmrtí

 
středa, 27. července 2016, 13:17

Na jižní Moravě klesl v loňském roce počet dokonaných sebevražd o 32. Podle Karla Adama z brněnské pobočky Českého statistického úřadu zvolilo a dokonalo dobrovolný odchod ze světa 132 lidí.

O rok dříve bylo 164 takových případů sebevražd, a v roce 2013 dokonce 183. Sebevraždy tvoří jedno procento z celkového počtu 12.106 lidí, kteří v minulém roce zemřeli. Nejvíce se jich stalo v Brně. Mezi sebevrahy převládají muži. Nejčetnější způsob je oběšení. Nejčastěji si sáhli na život senioři.

Mezi sebevrahy bylo 110 mužů a 22 žen. "Nejvíce sebevrahů bylo v Brně, a to 50. Nejméně na Vyškovsku, a to tři. V relativním vyjádření, které zohledňuje počet obyvatel v daném území, byla nejvyšší sebevražednost na Hodonínsku, kde na 100.000 obyvatel připadlo 14 sebevrahů," informoval Adam.

Nejčastějším způsobem bylo oběšení, které si vybralo 64 lidí. Následovalo použití střelné zbraně v 17 případech, otravu a skok z výše použilo 16 lidí. Nejpočetnější skupina sebevrahů, a to téměř čtvrtina, byla starší 66 let. Pětina sebevrahů byla ve věku mezi 26 až 35 lety a další pětina byla vě věku od 56 do 65 let. Téměř desetina sebevrahů byla ve věku od 18 do 25 let.

V mezikrajském srovnání byl počet sebevražd na jižní Moravě v loňském roce čtvrtý nejvyšší, avšak Jihomoravský kraj patří mezi nejlidnatější kraje. V přepočtu sebevražd na 100.000 obyvatel má s počtem 11,2 sebevraždy spolu s Krajem Vysočina nejnižší hodnotu mezi všemi kraji. Obdobně je na tom Jihomoravský kraj i ve srovnání počtu sebevražd za posledních deset let. Celkově se jich na jižní Moravě stalo 1479, což je čtvrtá nejvyšší hodnota. 

V přepočtu na 100.000 obyvatel je to však s hodnotou 12,8 druhé nejnižší číslo po Kraji Vysočina. Nejvyšší sebevražednost po přepočtení na obyvatele vycházela loni i za poslední desetiletí v Karlovarském kraji, kde je okolo 17 sebevrahů na 100.000 obyvatel.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

VIDEO: Zdrogovaný mladík ujížděl policistům na ukradené čtyřkolce

středa, 27. července 2016, 13:00

Na honěnou s policejní hlídkou si včera odpoledne patrně chtěl hrát dvaatřicetiletý muž původem z Havířova. Policisté...

Archeologové budou dál zkoumat řečiště Ponávky v Brně

středa, 27. července 2016, 12:52

Archeologové se v Brně vrátili k výzkumu starého řečiště Ponávky, kde v minulosti podnikali koželuzi nebo...

V Jihomoravském kraji je největší epidemie žloutenky typu A za...

středa, 27. července 2016, 10:40

Jihomoravský kraj a především Brno zasáhla největší epidemie žloutenky typu A za posledních 15 let, řekla dnes Radka...

Masarykův onkologický ústav zprovoznil nový skener k diagnostice

úterý, 26. července 2016, 17:42

Nový hybridní skener nahradil od letoška v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně zařízení staré více než...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Brno je pátým nejlepším studentským městem...

  • Holčička si v Brně hrála na dětském hřišti a...

  • Kvůli opravě tramvajových tratí nepojede...

  • Muži ztrácejí zájem o sex, podle urologa se...

 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Vizuální stránka jídla nesmyslně nabývá na důležitosti, říká Zdeněk Pohlreich

V Česku před lety nastartoval malou gastronomickou revoluci. Díky televiznímu pořadu ukazoval, že jíst se dá kvalitně a není to ani nic složitého. Zdeněk Pohlreich je dnes stále jednou z nejvýraznějších tváří gastronomického byznysu u nás. V dalším díle Drbárny se rozpovídal třeba o životě v zahraničí nebo o tom, že jídlo by mělo především dobře chutnat.

Historička: O společnosti vypovídá i to, jaké slaví svátky a jak

Ze vzniku Československa v roce 1918 se neradoval každý, později stát vydával instrukce, jak se má tento svátek slavit. Jak se 28. říjen slavil v minulosti a jak to bylo s dalšími svátky z první republiky, zkoumali historici z Masarykova ústavu a Archivu (MÚA) Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Svá zjištění sepsali v knize, která vyjde letos v srpnu. Bádání přiblížila v rozhovoru Dagmar Hájková z MÚA.

ANKETA: Orwellův zákon aneb rozvědka do každého domu. Přijde Velký bratr i k nám?

V roce 2017 se ve sněmovně projednávala kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství a souvisejících zákonů. Tato novela sice vzhledem k podzimním volbám a kauze s Čapím hnízdem spadla pod stůl, nicméně v programovém prohlášení současné vlády v demisi se s přijetím takového zákona počítá. Proč je ale návrh novely z roku 2017 tak kontroverzní a hrozí nadále jeho přijetí?