Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové budou dál zkoumat řečiště Ponávky v Brně

 
středa, 27. července 2016, 12:52

Archeologové se v Brně vrátili k výzkumu starého řečiště Ponávky, kde v minulosti podnikali koželuzi nebo jircháři. Nejstarší nálezy, které na rohu Cejlu a Koliště našli, jsou zatím z 13. století, řekla dnes Michala Přibylová, která průzkum vede.

Archeologové budou na místě do podzimu, chtějí nahlédnout i do cihlové šachty, do které byla Ponávka svedena koncem v 80. let 19. století.

Lokalita patřila ve středověku k brněnským předměstím, kam se koncentrovala výroba, která do centra aglomerace nepatřila, mimo jiné kvůli silnému zápachu. Jircháři a koželuhové pracovali s kůžemi zvířat, které zpracovávali na jemnou a pružnou useň, kterou pak používali ševci, brašnáři, sedláři a další řemeslníci. K tomu ale potřebovali dostatek vody, který jim Ponávka poskytovala. Koželužské výrobě na místě napovídá zejména kostěný odpad, tedy lebky krav a ovcí, které se nedaly dál zpracovat.

Tok samotné říčky byl zpevněný dřevem, aby se Ponávka nevylévala z břehů. "Původně se to dělalo proutěným výpletem. Později se koryto zpevňovalo dřevěnými kůly, podepřenými deskami," uvedla Přibylová z obecně prospěšné společnosti Archaia Brno.

Archeologům se na místě podařilo prokázat i splavy, které Ponávku přehrazovaly v několika fázích od pozdního středověku. Na těchto místech našli různé řemeslnické nástroje, například nože, kladiva, nůžky, sekery, rýč nebo gotický klíč k domu. Často to jsou věci, které napadaly do řeky. Typicky jde například o podrážky od bot nebo pinzety.

Ponávka ve středověku tekla hned vedle historického centra Brna. Koncem 19. století byla svedena do štoly a ještě později byl její tok přeložen. Dnes je jeho značná část pod zemí, zejména tam, kde protíná průmyslové areály.

Archeologové už na rohu Cejlu a Koliště kopali v letech 2013 a 2014. Nyní se posunuli směrem k rohu obou ulic. Na místě má v budoucnu vyrůst administrativní komplex Edison, jemuž se pro jeho tvar přezdívá housenka. Investor ale jeho výstavbu zatím stále odkládá.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

V Jihomoravském kraji je největší epidemie žloutenky typu A za...

středa, 27. července 2016, 10:40

Jihomoravský kraj a především Brno zasáhla největší epidemie žloutenky typu A za posledních 15 let, řekla dnes Radka...

Masarykův onkologický ústav zprovoznil nový skener k diagnostice

úterý, 26. července 2016, 17:42

Nový hybridní skener nahradil od letoška v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně zařízení staré více než...

Starý most mezi Ochozem u Brna a Hostěnicemi nahradí nová bezpečná...

úterý, 26. července 2016, 17:34

Most přes potok Říčka na silnici mezi Ochozem u Brna a Hostěnicemi je v havarijním stavu. Jihomoravští silničáři jej...

V Brně znovu začal soud s ženou obžalovanou z vraždy přítele

úterý, 26. července 2016, 17:27

Krajský soud v Brně dnes znovu začal projednávat případ jednatřicetileté Martiny Kulíškové z Lipůvky na Blanensku,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Policista v Brně bez varování sundal...

  • FOTOGALERIE: Riviéra prošla parádní...

  • Se stavbou šaliny do kampusu se v Brně začne...

  • Mladý muž v Brně přepadl maminku s dítětem....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Rekord extrémně náročného závodu Trek and Down padl. Překonali ho Kočvar a Jůza

Tři desítky statečných dvojic se letos vydaly na trasu extrémně dlouhého a náročného nonstop závodu Trek and Down. Jak název napovídá, účastníci se museli vypořádat s nástrahami dvou disciplín. Nejdříve se vydali pěšky do Vyššího Brodu, tam zasedli do kanoe a vyrazili po řece zpět do Českých Budějovic. Na trasu měli čtyřiadvacet hodin, těm nejlepším na to stačilo něco málo přes čtrnáct hodin.

Hygienici na jihu Čech zaznamenali první případy encefalitidy

Hygienici v Jihočeském kraji letos zatím evidují šest případů klíšťové encefalitidy. Je to stejné množství jako loni v tuto dobu. Aktivita klíšťat po zimě začala narůstat především v květnu. Hygienici očekávají, že letošní sezona bude srovnatelná s loňskou. V roce 2017 onemocnělo v Jihočeském kraji klíšťovou encefalitidou 78 lidí. O aktuálním stavu se vyjádřila Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Tříhvězdičkový hotel, nebo „nafukovací matraci se snídaní“?

Hledáte-li dovolenkové ubytování, často narazíte vedle nabídek hotelů i na nadšené amatéry. Někdo pronajímá přes inzerát chalupu, někdo nabízí na víkend byt v centru města. Na takových službách se dá docela ušetřit a poznat něco nového. Podle čeho vybírat? Jak je to s hodnocením uživatelů a jak se liší od hvězdičkového hodnocení hotelů?