Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové budou dál zkoumat řečiště Ponávky v Brně

 
středa, 27. července 2016, 12:52

Archeologové se v Brně vrátili k výzkumu starého řečiště Ponávky, kde v minulosti podnikali koželuzi nebo jircháři. Nejstarší nálezy, které na rohu Cejlu a Koliště našli, jsou zatím z 13. století, řekla dnes Michala Přibylová, která průzkum vede.

Archeologové budou na místě do podzimu, chtějí nahlédnout i do cihlové šachty, do které byla Ponávka svedena koncem v 80. let 19. století.

Lokalita patřila ve středověku k brněnským předměstím, kam se koncentrovala výroba, která do centra aglomerace nepatřila, mimo jiné kvůli silnému zápachu. Jircháři a koželuhové pracovali s kůžemi zvířat, které zpracovávali na jemnou a pružnou useň, kterou pak používali ševci, brašnáři, sedláři a další řemeslníci. K tomu ale potřebovali dostatek vody, který jim Ponávka poskytovala. Koželužské výrobě na místě napovídá zejména kostěný odpad, tedy lebky krav a ovcí, které se nedaly dál zpracovat.

Tok samotné říčky byl zpevněný dřevem, aby se Ponávka nevylévala z břehů. "Původně se to dělalo proutěným výpletem. Později se koryto zpevňovalo dřevěnými kůly, podepřenými deskami," uvedla Přibylová z obecně prospěšné společnosti Archaia Brno.

Archeologům se na místě podařilo prokázat i splavy, které Ponávku přehrazovaly v několika fázích od pozdního středověku. Na těchto místech našli různé řemeslnické nástroje, například nože, kladiva, nůžky, sekery, rýč nebo gotický klíč k domu. Často to jsou věci, které napadaly do řeky. Typicky jde například o podrážky od bot nebo pinzety.

Ponávka ve středověku tekla hned vedle historického centra Brna. Koncem 19. století byla svedena do štoly a ještě později byl její tok přeložen. Dnes je jeho značná část pod zemí, zejména tam, kde protíná průmyslové areály.

Archeologové už na rohu Cejlu a Koliště kopali v letech 2013 a 2014. Nyní se posunuli směrem k rohu obou ulic. Na místě má v budoucnu vyrůst administrativní komplex Edison, jemuž se pro jeho tvar přezdívá housenka. Investor ale jeho výstavbu zatím stále odkládá.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

V Jihomoravském kraji je největší epidemie žloutenky typu A za...

středa, 27. července 2016, 10:40

Jihomoravský kraj a především Brno zasáhla největší epidemie žloutenky typu A za posledních 15 let, řekla dnes Radka...

Masarykův onkologický ústav zprovoznil nový skener k diagnostice

úterý, 26. července 2016, 17:42

Nový hybridní skener nahradil od letoška v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně zařízení staré více než...

Starý most mezi Ochozem u Brna a Hostěnicemi nahradí nová bezpečná...

úterý, 26. července 2016, 17:34

Most přes potok Říčka na silnici mezi Ochozem u Brna a Hostěnicemi je v havarijním stavu. Jihomoravští silničáři jej...

V Brně znovu začal soud s ženou obžalovanou z vraždy přítele

úterý, 26. července 2016, 17:27

Krajský soud v Brně dnes znovu začal projednávat případ jednatřicetileté Martiny Kulíškové z Lipůvky na Blanensku,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Protikorupční Babišova vláda nemaká na protikorupčních zákonech

Andrej Babiš toho má na práci v poslední době opravdu hodně. Tolik, že nedokáže své ministry a ministryně přimět k tomu, aby do plánu legislativních prací zapracovali aspoň něco z protikorupčních opatření, co vláda naslibovala.

VIDEO: Za včerejší kolaps na D1 může nepřipravenost modernizovaného úseku

Včerejší a částečně i dnešní kolaps provozu na dálnici D1 způsobila podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Kraj pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem dálnice. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání pracovní skupiny Doprava.

Zastavení dotací EU se podle informací z Evropské komise týká jen Agrofertu

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. Novinářům to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.