Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové budou dál zkoumat řečiště Ponávky v Brně

 
středa, 27. července 2016, 12:52

Archeologové se v Brně vrátili k výzkumu starého řečiště Ponávky, kde v minulosti podnikali koželuzi nebo jircháři. Nejstarší nálezy, které na rohu Cejlu a Koliště našli, jsou zatím z 13. století, řekla dnes Michala Přibylová, která průzkum vede.

Archeologové budou na místě do podzimu, chtějí nahlédnout i do cihlové šachty, do které byla Ponávka svedena koncem v 80. let 19. století.

Lokalita patřila ve středověku k brněnským předměstím, kam se koncentrovala výroba, která do centra aglomerace nepatřila, mimo jiné kvůli silnému zápachu. Jircháři a koželuhové pracovali s kůžemi zvířat, které zpracovávali na jemnou a pružnou useň, kterou pak používali ševci, brašnáři, sedláři a další řemeslníci. K tomu ale potřebovali dostatek vody, který jim Ponávka poskytovala. Koželužské výrobě na místě napovídá zejména kostěný odpad, tedy lebky krav a ovcí, které se nedaly dál zpracovat.

Tok samotné říčky byl zpevněný dřevem, aby se Ponávka nevylévala z břehů. "Původně se to dělalo proutěným výpletem. Později se koryto zpevňovalo dřevěnými kůly, podepřenými deskami," uvedla Přibylová z obecně prospěšné společnosti Archaia Brno.

Archeologům se na místě podařilo prokázat i splavy, které Ponávku přehrazovaly v několika fázích od pozdního středověku. Na těchto místech našli různé řemeslnické nástroje, například nože, kladiva, nůžky, sekery, rýč nebo gotický klíč k domu. Často to jsou věci, které napadaly do řeky. Typicky jde například o podrážky od bot nebo pinzety.

Ponávka ve středověku tekla hned vedle historického centra Brna. Koncem 19. století byla svedena do štoly a ještě později byl její tok přeložen. Dnes je jeho značná část pod zemí, zejména tam, kde protíná průmyslové areály.

Archeologové už na rohu Cejlu a Koliště kopali v letech 2013 a 2014. Nyní se posunuli směrem k rohu obou ulic. Na místě má v budoucnu vyrůst administrativní komplex Edison, jemuž se pro jeho tvar přezdívá housenka. Investor ale jeho výstavbu zatím stále odkládá.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

V Jihomoravském kraji je největší epidemie žloutenky typu A za...

středa, 27. července 2016, 10:40

Jihomoravský kraj a především Brno zasáhla největší epidemie žloutenky typu A za posledních 15 let, řekla dnes Radka...

Masarykův onkologický ústav zprovoznil nový skener k diagnostice

úterý, 26. července 2016, 17:42

Nový hybridní skener nahradil od letoška v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně zařízení staré více než...

Starý most mezi Ochozem u Brna a Hostěnicemi nahradí nová bezpečná...

úterý, 26. července 2016, 17:34

Most přes potok Říčka na silnici mezi Ochozem u Brna a Hostěnicemi je v havarijním stavu. Jihomoravští silničáři jej...

V Brně znovu začal soud s ženou obžalovanou z vraždy přítele

úterý, 26. července 2016, 17:27

Krajský soud v Brně dnes znovu začal projednávat případ jednatřicetileté Martiny Kulíškové z Lipůvky na Blanensku,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUALIZOVÁNO: Řidička srazila chlapce,...

  • Řidička předjížděla sanitku a v protisměru...

  • V Brně se dnes otevřely běžně nedostupné...

  • Oslava narozenin se zvrhla v technopárty pro...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brněnští středoškoláci vymysleli projekt na boj proti šikaně. Využívá ho už tisícovka škol

Přes dva tisíce nahlášení rizikového chování za poslední rok prošlo systémem Nenech to být. Platforma vytvořená brněnskými studenty funguje již na více než tisícovce škol po celé České Republice. Ty se do ní mohou zdarma registrovat a aplikace jim pak pomáhá s odhalováním šikany či jejího rizika.

Gott se postavil za Slavíka, podle Ortela ztratil svou podstatu

Zpěvák Karel Gott označil hudební anketu Český slavík, jejíž letošní zrušení oznámil Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica, za nedílnou součást české populární hudby. Zpráva, že si anketa dá roční pauzu, vyvolala velký ohlas na hudební scéně. Má-li být podle Těšínského Český slavík skutečným barometrem masové popularity v oblasti pop music, musí držet krok s dobou, mimo jiné s rychlým rozvojem sociálních sítí. "Není to záležitost nejbližší doby, více oznámíme ke konci roku," řekl Těšínský.

Chcete k nám dostat teroristy, pomáhejte v Sýrii, vezměte si je sami… Jak lidé z Česka volají do Bruselu

"Zrovna před chvílí jsem měl telefonát od pána, který trval na tom, že ho prostě musím přepojit na paní Šojdrovou, že jí musí říct, co si o tom plánu na přijetí padesáti dětí ze Sýrie myslí. Není problém s lidmi diskutovat, jde ale o styl komunikace i její množství,“ říká pravá ruka europoslankyně Michaely Šojdrové Lukáš Pachta.