Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Drbna na výletě: Orlí hnízdo – Hitlerova chlouba uprostřed německých Alp

 
pondělí, 18. července 2016, 13:14

Lidé míří do německého Bavorska především v říjnu na proslulý Oktoberfest. V letních měsících však turisté mají jiný cíl, a já se vydal s nimi. Kehlsteinhaus neboli Orlí hnízdo je úchvatná stavba na vrcholku hory v Alpách, která rozhodně stojí za návštěvu.

Do Německa jsem přijížděl s domněním, že je tam všední den, navíc školáci ještě nemají prázdniny, a tak v jedenáct hodin dopoledne budu na místě téměř sám. Hned příjezd na parkoviště mě ovšem vyvedl rychle z omylu. Jelikož byla všechna parkovací místa obsazená, byl jsem rád za vůbec poslední místo na trávníku, kam lidé parkovali „na drzouna“. Jinde to už opravdu nešlo. Zajímavé je, že na Orlí hnízdo jezdí snad celá Evropa, protože zaparkovaná auta měla SPZ skandinávských zemí, Velké Británie, Nizozemska a spoustu jiných států. Musím se ještě ovšem vrátit o kousek zpět. Když vyjíždíte z města Berchtesgaden na zmíněné parkoviště, celkem vás vystraší značka se stoupáním pod úhlem 24 %. Takovou jsem v životě nikde jinde neviděl a asi ani už neuvidím. Ještě více mi ale překvapilo to, že abyste se k parkovišti vůbec dostali, musíte podřadit na „jedničku“, jinak by se auto zastavilo.

Dále jsem se cítil velmi zaraženě, když jsem viděl fronty, ve kterých stáli lidé, aby si zakoupili lístek na autobusy, které vás vyvezou o sedm set metrů výše. Nicméně počkat si několik minut se opravdu vyplatilo. O tom jsem se přesvědčil hned, když autobus začal zdolávat obrovské převýšení, a já jen zůstával v údivu, jak je možné, že se v takovém stoupání vůbec nezastaví. Šest a půl kilometru dlouhá cesta vede po úzké silničce, přes pět tunelů a nabízí vám krásné výhledy na údolí, nad kterým se vyčnívají alpské dvoutisícovky.

Zhruba po patnácti minutách autobus zastaví sto čtyřiadvacet metrů pod Orlím hnízdem. Předtím než budete pokračovat, musíte nahlásit čas, kdy budete ze stanoviště odjíždět zpět o sedm set metrů níže. Je celkově třeba pochválit systém, jakým celá doprava na Orlí hnízdo funguje. Zbylou výšku musíte vyjet výtahem, ke kterému se dostanete zhruba sto metrů dlouhým tunelem. V něm si počkáte (opět) ve frontě. Na úplný vrchol zvládla kabina výtahu pro čtyřicet lidí vyjet za čtyřicet vteřin a pak už jsem mohl obdivovat opravdu dech beroucí výhledy na okolí. Je třeba připomenout, že sám Hitler ve svém sídle v Alpách byl jen párkrát. Když vezmeme v potaz, že byl klaustrofobik a měl strach výšek, tak se při návštěvě Orlího hnízda ani není čemu divit.

Lidé se rozprchnou po celém kopci, kde pořizují mnoho a mnoho fotek, nebo se uchýlí do restaurace, která se tvoří velkou část chaty. Proto nečekejte žádné místnosti, které by připomínaly to, že toto sídlo patřilo zřejmě nejslavnějšímu muži Druhé světové války.

K nádherným panoramatům všude kolem ani není potřeba něco psát. Snad jen to, že když jste zde, tak si opravdu připadáte jako orel, který má postavené hnízdo na luxusním místě.

Naštěstí na cestu výtahem dolů čekáte ve frontě mnohem kratší dobu, protože lidé se nahoře rozprchnou po celém vrcholu, aby si pořídili mnoho fotek. Navíc většina z nich se pak uchýlí do místní restaurace.

Rozhodně doporučuji toto místo navštívit, ovšem nevydávejte se na Kehlsteinhaus o víkendu. Lidí zde bylo opravdu mraky i ve všední den.

Napsal(a) Tomáš Macák | Foto Tomáš Macák
 


 

Kam dál?

Dvojice zaměstnanců v Brně ukradla za měsíc a půl dvě tuny masa

pondělí, 18. července 2016, 12:41

Dvojice mužů je podezřelá, že za měsíc a půl ukradla v Brně bezmála dvě tuny kuřecích řízků, škoda je skoro čtvrt...

Středeční úplňková noc bude na Kraví hoře ve znamení výročí letu na...

pondělí, 18. července 2016, 08:36

V noci ze středy 20. července na čtvrtek 21. července můžete na Kraví hoře oslavit úplněk. A ne ledasjaký. Bude to...

V bošovické papouščí zoo se narodilo 35 mláďat, další přibudou

pondělí, 18. července 2016, 08:29

Ve specializované papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku se letos narodilo 35 mláďat, celkem je k vidění přes 220...

Zoo Brno ožije tancem afrických studentů ze Zimbabwe

neděle, 17. července 2016, 15:17

Osmičlenná skupina studentů umělecké školy IYASA z afrického města Bulawayo v Zimbabwe přijíždí po obrovském úspěchu v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lišek nakažených prašivinou přibývá. V okolí Boršova už jich bylo nalezeno šest

V okolí Boršova se objevily další lišky nakažené prašivinou. Jejich počet za poslední dny stoupl na šest. Na první případy této nemoci upozornili obyvatelé Homol zhruba před čtrnácti dny. Léčba nakaženého psa vyjde až na dva tisíce korun.

Parkování „Kiss and ride“ řidiči v Brně stále příliš nerozumí, někteří na místech stojí i týden

Někteří řidiči v Brně buď stále nechápou dopravní značení K+R, tedy tzv. Kiss and ride (tedy polib a jeď), nebo ho záměrně ignorují. Na stáních označených touto značkou stojí i několik dní. Stání na Kiss and ride je přitom většinou povoleno maximálně na dobu 5 minut. Brněnští strážníci se proto na neposlušné řidiče intenzivně zaměřují.

Okamura nebude kandidovat v eurovolbách ani z posledního místa

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebude kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi. Podle usnesení předsednictva SPD tento úmysl zpochybnilo ministerstvo vnitra.