Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnské univerzity opravují koleje, některé ale zvýší cenu

 
středa, 13. července 2016, 16:11

Brněnské vysokoškolské koleje čeká v letních měsících pravidelná údržba a rekonstrukce. Univerzity se snaží hlavně o zvýšení komfortu, letos však na dvou největších brněnských vysokých školách stoupne cena kolejného. Zájem o ubytování je v posledních letech stabilní, kapacity škol bývají naplněné.

Masarykova univerzita má přibližně pro 30.000 studentů připravených 4041 lůžek ve 12 budovách. Opravy v letních měsících čekají největší komplex tří bloků kolejí Vinařská. "Začala druhá etapa výměny umakartových bytových jader a modernizace studentských pokojů," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Pokoje se renovují i v dalších budovách, na koleji Kounicova také vymění oba starší výtahy. Na opravy univerzita letos vyhradila 20 milionů korun. Zájem o ubytování na kolejích se podle Fojtové v posledních letech nemění, část kapacity je vždy vyhrazena pro nastupující studenty prvních ročníků.

Plně obsazené bývají koleje Vysokého učení technického v Brně (VUT), kde je největší zájem každoročně o dvoulůžkové pokoje. Pro studenty je celkem k dispozici 6096 míst, dalších několik stovek je pro krátkodobé a hotelové ubytování. Oproti loňsku technika zvýšila investice do modernizací kolejí o 15 milionů na 65 milionů korun. Peníze se použijí především na přebudování umakartových jader na zděná v jednom bloku kolejí Pod Palackého vrchem.

"Částečně dojde také k výměně podlah a nákupu nového nábytku," uvedla mluvčí univerzity Radana Kolčavová. Část peněz VUT využije i na rekonstrukci Hotelu Palacký, který poskytuje ubytování hostům školy i veřejnosti.

Také kvůli obnově nábytku a prováděným opravám obě největší brněnské vysoké školy zvýšily cenu kolejného od následujícího akademického roku v průměru o dvě procenta.

Veterinární a farmaceutická univerzita má v létě v plánu drobné úpravy a rekonstrukce. Hlavním cílem je opravit vzduchotechniku ve společných sociálních zařízeních, vymalovat chodby i pokoje a vyměnit část nábytku.

Podle ředitelky Kaunicových kolejí Ladislavy Horáčkové narostla v tomto akademickém roce poptávka. Ze současných studentů požádalo o ubytování zatím o asi 100 studentů více než loni. Kapacita Kaunicových kolejí nabízí 449 lůžek, další 140 poskytuje vysoká škola ve spolupráci s VUT.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Bývalou káznici Brna prohlásilo ministerstvo za kulturní památku

středa, 13. července 2016, 16:03

Ministerstvo kultury prohlásilo bývalou káznici v ulici Cejl v Brně za kulturní památku. Řekl to dnes Matěj Hollan...

Češi milují nákupy přes internet, tržby rostou, nejvíce kupujeme...

středa, 13. července 2016, 15:53

Internet je budoucnost ekonomických transakcí. Díky internetu jsme schopni jednoduše řešit problémy, které jsme ještě...

Vysoké teploty, pobyt na přímém slunci a přemíra alkoholu: pozor na...

středa, 13. července 2016, 12:15

Na letních hudebních festivalech platí více než jinde rada „Pij s rozumem“. Týká se zejména příležitostných konzumentů...

Městská část Brno-střed vybízí zájemce k možnosti nabídnout svůj...

středa, 13. července 2016, 09:52

Ačkoli se to  v tento letní čas jeví jako nepatřičné řešit  problematiku letošního vánočního stromu, který bude umístěn...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Policista v Brně bez varování sundal...

  • Přestavba Zvonařky začne už v létě. Za rok...

  • FOTOGALERIE: Riviéra prošla parádní...

  • Se stavbou šaliny do kampusu se v Brně začne...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Aféra Poche, cui bono?

Kladný výsledek referenda v ČSSD byl v posledním týdnu poněkud zastíněn sporem o personálním obsazení ministerstva zahraničí. Komu tento spor prospěje a koho poškodí?

KOMENTÁŘ: O kouřové cloně z trenek a kohoutovi na čínském smetišti

Zemanova demonstrativní grilovačka spodního prádla byla chabým pokusem v dýmu z trenek zamaskovat schůzku s Andrejem Babišem a Danielem Benešem. Zemanovi se podařilo přinutit Babiše, aby nejmenoval ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, má totiž v plánu na post šéfa české diplomacie protlačit lobbistu za čínské zájmy Jana Kohouta.

Počasí venku přímo vybízí ke grilování. Co při něm dělat a čemu se raději vyhnout?

Už několik týdnů venku panuje na jaro nadprůměrně teplé počasí, a tak je kromě koupání v plném proudu také grilovací sezona. V souvislosti s ní je dobré připomenout si několik základních zásad a doporučení.