Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnské univerzity opravují koleje, některé ale zvýší cenu

 
středa, 13. července 2016, 16:11

Brněnské vysokoškolské koleje čeká v letních měsících pravidelná údržba a rekonstrukce. Univerzity se snaží hlavně o zvýšení komfortu, letos však na dvou největších brněnských vysokých školách stoupne cena kolejného. Zájem o ubytování je v posledních letech stabilní, kapacity škol bývají naplněné.

Masarykova univerzita má přibližně pro 30.000 studentů připravených 4041 lůžek ve 12 budovách. Opravy v letních měsících čekají největší komplex tří bloků kolejí Vinařská. "Začala druhá etapa výměny umakartových bytových jader a modernizace studentských pokojů," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Pokoje se renovují i v dalších budovách, na koleji Kounicova také vymění oba starší výtahy. Na opravy univerzita letos vyhradila 20 milionů korun. Zájem o ubytování na kolejích se podle Fojtové v posledních letech nemění, část kapacity je vždy vyhrazena pro nastupující studenty prvních ročníků.

Plně obsazené bývají koleje Vysokého učení technického v Brně (VUT), kde je největší zájem každoročně o dvoulůžkové pokoje. Pro studenty je celkem k dispozici 6096 míst, dalších několik stovek je pro krátkodobé a hotelové ubytování. Oproti loňsku technika zvýšila investice do modernizací kolejí o 15 milionů na 65 milionů korun. Peníze se použijí především na přebudování umakartových jader na zděná v jednom bloku kolejí Pod Palackého vrchem.

"Částečně dojde také k výměně podlah a nákupu nového nábytku," uvedla mluvčí univerzity Radana Kolčavová. Část peněz VUT využije i na rekonstrukci Hotelu Palacký, který poskytuje ubytování hostům školy i veřejnosti.

Také kvůli obnově nábytku a prováděným opravám obě největší brněnské vysoké školy zvýšily cenu kolejného od následujícího akademického roku v průměru o dvě procenta.

Veterinární a farmaceutická univerzita má v létě v plánu drobné úpravy a rekonstrukce. Hlavním cílem je opravit vzduchotechniku ve společných sociálních zařízeních, vymalovat chodby i pokoje a vyměnit část nábytku.

Podle ředitelky Kaunicových kolejí Ladislavy Horáčkové narostla v tomto akademickém roce poptávka. Ze současných studentů požádalo o ubytování zatím o asi 100 studentů více než loni. Kapacita Kaunicových kolejí nabízí 449 lůžek, další 140 poskytuje vysoká škola ve spolupráci s VUT.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Bývalou káznici Brna prohlásilo ministerstvo za kulturní památku

středa, 13. července 2016, 16:03

Ministerstvo kultury prohlásilo bývalou káznici v ulici Cejl v Brně za kulturní památku. Řekl to dnes Matěj Hollan...

Češi milují nákupy přes internet, tržby rostou, nejvíce kupujeme...

středa, 13. července 2016, 15:53

Internet je budoucnost ekonomických transakcí. Díky internetu jsme schopni jednoduše řešit problémy, které jsme ještě...

Vysoké teploty, pobyt na přímém slunci a přemíra alkoholu: pozor na...

středa, 13. července 2016, 12:15

Na letních hudebních festivalech platí více než jinde rada „Pij s rozumem“. Týká se zejména příležitostných konzumentů...

Městská část Brno-střed vybízí zájemce k možnosti nabídnout svůj...

středa, 13. července 2016, 09:52

Ačkoli se to  v tento letní čas jeví jako nepatřičné řešit  problematiku letošního vánočního stromu, který bude umístěn...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUALIZOVÁNO: Řidička srazila chlapce,...

  • Řidička předjížděla sanitku a v protisměru...

  • V Brně se dnes otevřely běžně nedostupné...

  • Oslava narozenin se zvrhla v technopárty pro...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brněnští středoškoláci vymysleli projekt na boj proti šikaně. Využívá ho už tisícovka škol

Přes dva tisíce nahlášení rizikového chování za poslední rok prošlo systémem Nenech to být. Platforma vytvořená brněnskými studenty funguje již na více než tisícovce škol po celé České Republice. Ty se do ní mohou zdarma registrovat a aplikace jim pak pomáhá s odhalováním šikany či jejího rizika.

Gott se postavil za Slavíka, podle Ortela ztratil svou podstatu

Zpěvák Karel Gott označil hudební anketu Český slavík, jejíž letošní zrušení oznámil Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica, za nedílnou součást české populární hudby. Zpráva, že si anketa dá roční pauzu, vyvolala velký ohlas na hudební scéně. Má-li být podle Těšínského Český slavík skutečným barometrem masové popularity v oblasti pop music, musí držet krok s dobou, mimo jiné s rychlým rozvojem sociálních sítí. "Není to záležitost nejbližší doby, více oznámíme ke konci roku," řekl Těšínský.

Chcete k nám dostat teroristy, pomáhejte v Sýrii, vezměte si je sami… Jak lidé z Česka volají do Bruselu

"Zrovna před chvílí jsem měl telefonát od pána, který trval na tom, že ho prostě musím přepojit na paní Šojdrovou, že jí musí říct, co si o tom plánu na přijetí padesáti dětí ze Sýrie myslí. Není problém s lidmi diskutovat, jde ale o styl komunikace i její množství,“ říká pravá ruka europoslankyně Michaely Šojdrové Lukáš Pachta.