Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dopravní podnik letos investuje rekordních 1,7 miliardy korun

 
čtvrtek, 7. července 2016, 14:53

Brněnský dopravní podnik letos investuje do nákupu nových vozidel a oprav tratí rekordních 1,7 miliardy korun. Už loni investice výrazně rostly a činily 1,2 miliardy. Výrazně se tak zrychlila obnova vozového parku, a to i díky dotacím z evropských fondů, vyplývá z výroční zprávy.

Brněnská MHD také přepravila nejvíce cestujících za posledních pět let, třebaže růst je jen velmi pozvolný.

Na loňské investice získal dopravní podnik více než polovinu peněz z Evropské unie, a to 671 milionů korun. Nakoupil za ně 88 autobusů na plyn a 30 kloubových trolejbusů. "Také se podařilo uzavřít smlouvu na nákup 23 tramvají Vario v letech 2016 až 2018. S pomocí vedení města se podařilo vyřešit letitý spor se Škodou Transportation, díky čemuž se nakoupí 20 tramvají 13T," uvedl ve zprávě generální ředitel Miloš Havránek. Loni se také podařilo dalších 55 zastávek osadit elektronickými informačními panely.

Loňský rok označil Havránek za rok dovršení změn v podniku, rok zhodnocení úspor a také za rok masivního čerpání dotací, v čemž chce pokračovat. Uspořit se loni podařilo například 77 milionů korun na pohonných hmotách díky levnější naftě a také díky přechodu části autobusů na plyn. Dalších 29 milionů se podařilo ušetřit na materiálu, úspornější je i opravárenství díky změnám vyplývajícím z auditu. Díky úsporám také rostl zisk, a to o 41 procent na 286 milionů, které se použijí na nákup tramvají.

Loni se zvýšil po dřívějších úsporách počet ujetých vozokilometrů o více než jedno procento na 37,6 milionu. Dopravní podnik totiž obnovil linku 63 a vznikla linka 45. Počet cestujících se loni zvýšil o necelý milion na 354,9 milionu, což je nejvíce za pět let.

Tržby z jízdného se drží už tři roky na stabilní úrovni, loni dosáhly 972 milionů korun. "Vychází to z toho, že se tarif měnil naposledy 1. ledna 2012. Zatímco rostou výnosy z denních a ročních jízdenek, klesají výnosy z měsíčních a čtvrtletních," uvedl Havránek. Celkové výnosy loni mírně rostly na 3,09 miliardy korun, na čemž se zásadní měrou podílela vyšší kompenzace z města. Ta vzrostla o 59 milionů na 1,81 miliardy korun.

Brněnský dopravní podnik je po pražském druhým největším v republice, stará se o 309 tramvají, 307 autobusů a 148 trolejbusů, ve flotile má také pět výletních lodí na Brněnské přehradě.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Voda v přehradě v Brně se mírně zhoršila, koupání je dále možné

čtvrtek, 7. července 2016, 14:46

Voda na některých koupalištích Brněnské přehrady má mírně zhoršené vlastnosti, vyplývá z výsledků měření krajské...

Boskovice náleží kultuře, začal festival pro židovskou čtvrť

čtvrtek, 7. července 2016, 14:39

Centrum Boskovic na Blanensku náleží ode dneška do neděle alternativní kultuře. Festivalu pro židovskou čtvrť nabízí...

Unie českých a slovenských zoologických přesouvá své sídlo do Brna

čtvrtek, 7. července 2016, 09:21

Na mimořádné valné hromadě Unie českých a slovenských zoologických zahrad bylo po rezignaci současného vedení této...

Prázdninové dny lákají zloděje kol. Dávejte si pozor

čtvrtek, 7. července 2016, 09:14

První prázdninové dny lákají zloděje kol. V kempu v Pasohlávkách nebylo včera v noci pro zatím neznámého pachatele...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Brno je pátým nejlepším studentským městem...

  • Holčička si v Brně hrála na dětském hřišti a...

  • Kvůli opravě tramvajových tratí nepojede...

  • Muži ztrácejí zájem o sex, podle urologa se...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Chebsko znovu zasáhlo v noci zemětřesení, lidé ho cítili

Lidé na Chebsku a okolí v noci na dnešek opět zažili zemětřesení. Nejsilnější otřesy přišly před půlnocí a přesáhly magnitudo čtyři, vyplývá z údajů automatických měřicích stanic. Zemětřesný roj trvá na Chebsku dva týdny, zemětřesení z noci na dnešek bylo ale pravděpodobně letošní nejsilnější.

Maturitu z češtiny i matematiky zvládlo letos méně studentů

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Didaktický test z češtiny nezvládlo letos 10,4 procent maturantů, tedy o 0,7 procentního bodu víc než loni. Přibývá tak středoškoláků, kteří tuto zkoušku napoprvé nezvládnou. Z matematiky propadlo 22,3 procenta maturantů, což je o 0,6 procentního bodu víc než loni. Zůstává tak nejméně úspěšným předmětem v maturitních testech. Vyplývá to z tiskové zprávy s výsledky didaktických testů.

Vedl Vídeň šestkrát déle než Krnáčová Prahu. Beru občany vážně, říká úspěšný starosta Häupl

Praha není Vídeň. A ani dlouho nebude. Zatímco rakouská metropole byla letos už podeváté v řadě vyhlášena celosvětově nejlepším městem pro život, Praha se umístila na 69. místě. Inspiraci nabízí v exkluzivním rozhovoru pro HlídacíPes.org legendární vídeňský starosta Michael Häupl, který tento týden odejde po 24 letech z úřadu.