Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dopravní podnik letos investuje rekordních 1,7 miliardy korun

 
čtvrtek, 7. července 2016, 14:53

Brněnský dopravní podnik letos investuje do nákupu nových vozidel a oprav tratí rekordních 1,7 miliardy korun. Už loni investice výrazně rostly a činily 1,2 miliardy. Výrazně se tak zrychlila obnova vozového parku, a to i díky dotacím z evropských fondů, vyplývá z výroční zprávy.

Brněnská MHD také přepravila nejvíce cestujících za posledních pět let, třebaže růst je jen velmi pozvolný.

Na loňské investice získal dopravní podnik více než polovinu peněz z Evropské unie, a to 671 milionů korun. Nakoupil za ně 88 autobusů na plyn a 30 kloubových trolejbusů. "Také se podařilo uzavřít smlouvu na nákup 23 tramvají Vario v letech 2016 až 2018. S pomocí vedení města se podařilo vyřešit letitý spor se Škodou Transportation, díky čemuž se nakoupí 20 tramvají 13T," uvedl ve zprávě generální ředitel Miloš Havránek. Loni se také podařilo dalších 55 zastávek osadit elektronickými informačními panely.

Loňský rok označil Havránek za rok dovršení změn v podniku, rok zhodnocení úspor a také za rok masivního čerpání dotací, v čemž chce pokračovat. Uspořit se loni podařilo například 77 milionů korun na pohonných hmotách díky levnější naftě a také díky přechodu části autobusů na plyn. Dalších 29 milionů se podařilo ušetřit na materiálu, úspornější je i opravárenství díky změnám vyplývajícím z auditu. Díky úsporám také rostl zisk, a to o 41 procent na 286 milionů, které se použijí na nákup tramvají.

Loni se zvýšil po dřívějších úsporách počet ujetých vozokilometrů o více než jedno procento na 37,6 milionu. Dopravní podnik totiž obnovil linku 63 a vznikla linka 45. Počet cestujících se loni zvýšil o necelý milion na 354,9 milionu, což je nejvíce za pět let.

Tržby z jízdného se drží už tři roky na stabilní úrovni, loni dosáhly 972 milionů korun. "Vychází to z toho, že se tarif měnil naposledy 1. ledna 2012. Zatímco rostou výnosy z denních a ročních jízdenek, klesají výnosy z měsíčních a čtvrtletních," uvedl Havránek. Celkové výnosy loni mírně rostly na 3,09 miliardy korun, na čemž se zásadní měrou podílela vyšší kompenzace z města. Ta vzrostla o 59 milionů na 1,81 miliardy korun.

Brněnský dopravní podnik je po pražském druhým největším v republice, stará se o 309 tramvají, 307 autobusů a 148 trolejbusů, ve flotile má také pět výletních lodí na Brněnské přehradě.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Voda v přehradě v Brně se mírně zhoršila, koupání je dále možné

čtvrtek, 7. července 2016, 14:46

Voda na některých koupalištích Brněnské přehrady má mírně zhoršené vlastnosti, vyplývá z výsledků měření krajské...

Boskovice náleží kultuře, začal festival pro židovskou čtvrť

čtvrtek, 7. července 2016, 14:39

Centrum Boskovic na Blanensku náleží ode dneška do neděle alternativní kultuře. Festivalu pro židovskou čtvrť nabízí...

Unie českých a slovenských zoologických přesouvá své sídlo do Brna

čtvrtek, 7. července 2016, 09:21

Na mimořádné valné hromadě Unie českých a slovenských zoologických zahrad bylo po rezignaci současného vedení této...

Prázdninové dny lákají zloděje kol. Dávejte si pozor

čtvrtek, 7. července 2016, 09:14

První prázdninové dny lákají zloděje kol. V kempu v Pasohlávkách nebylo včera v noci pro zatím neznámého pachatele...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.

Mám se vrátit do Číny? přemítá český podnikatel. Řeší trest smrti pro Kanaďana i kauzu Huawei

Zděšení bylo první pocit, který mne napadl, když jsem si prvně přečetl o rozhodnutí soudu ve městě Dalian, píše v autorském textu pro HlídacíPes.org Tomáš Hülle. Právník, publicista a zakladatel společnosti European Centre For Career Education Čínu pravidelně v posledních deseti letech pracovně navštěvuje.

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.