Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Valtický zámek navštívil rekordní počet lidí, za den přesáhl 1000

 
pondělí, 4. července 2016, 09:06

Zcela poprvé navštívilo zámek ve Valticích na Břeclavsku za jeden den přes 1000 lidí. Rekordní návštěvnost byla v neděli, uvedl dnes v tiskové zprávě kastelán Richard Svoboda. Vliv na to měla i letní škola staré hudby, která se od víkendu na zámku koná. 

Podle Svobody zámek za letošních prvních šest měsíců navštívilo více lidí než za celý loňský rok. Jejich počet přesáhl 50.000.

Hlavním lákadlem je trasa reprezentačními prostory lichtenšteinské rezidence, ale konkuruje jí nově otevřený naučný okruh s replikou barokního divadla i výstava loutkových divadel ze sbírek Moravského zemského muzea. "Tisíce lidí za poslední dva měsíce viděly i mimořádnou výstavu královských korunovačních klenotů a čínských bronzových a zlatých artefaktrů mnohdy starých tisíce let," uvedl Svoboda.

Turistům se o víkendu nově otevřela i barokní kaple vystavěná italskými mistry v první třetině 18. století. "Jako příjemný návštěvnický bonus v ní turisté mohou hned třikrát denně slyšet malý živý koncert na historické varhany vídeňského varhanářského mistra Walhtera," řekl Svoboda.

Dodal, že barokní divadlo bude po celé prázdniny hostit několik souborů. "Mimo mnoha jiných představení mohou návštěvníci několikrát spatřit barokní pantomimu na Vivaldiho Čtvero ročních období," uvedl kastelán. Od soboty se na zámku koná letní škola staré hudby, která potrvá do 10. července. Ve 30 třídách se stejným počtem lektorů pořadatelé očekávají 350 účastníků. Kromě toho je například na čtvrtek připravena Valtická barokní noc, jejíž hudební program osvěží i večerní ohňostroj. V půli července zase zahájí seriál koncertů Valtické rockobraní na dvoře u rekonstruované jízdárny legendární brněnská formace Progress 2.

Ve valtickém zámku se od předloňska opravilo několik objektů. Vznikla replika barokního divadla, které v 18. století postavil za života knížete Aloise I. Josefa z Lichtenštejna Karel Jan Rudzinsky. Dále stavbaři opravili historickou jízdárnu, s 1200 metry čtverečními je to jeden z největších historických sálů v zemi, nebo zrekonstruovali domek zahradníka.

Zdroj: ČTK
  

 


 

Kam dál?

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #6

neděle, 3. července 2016, 19:50

Přeji krásný začátek prázdnin, čeká nás týden, kdy si volna užije i většina pracujících. Státní svátky uprostřed týdne...

Letní kino v Boskovicích bude mít po 50 letech nové hlediště

neděle, 3. července 2016, 13:09

Letní kino v Boskovicích na Blanensku, které je největší v ČR, čekají letos další opravy. Na řadu přijde přes 50 let...

Veřejná tělocvična v Lužánkách? Sen mnoha Brňanů se stavá již toto...

neděle, 3. července 2016, 13:03

Sokol Brno I ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna realizuje od 30. června do konce prázdnin veřejnou sokolskou...

Skončila rekonstrukce Janáčkova divadla. Má novou fasádu a vnitřní...

pátek, 1. července 2016, 09:53

Skoro rok halilo Janáčkovo divadlo lešení. Nyní si jej mohou kolemjdoucí prohlédnout s novou fasádou. Kamenné desky,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.

Mám se vrátit do Číny? přemítá český podnikatel. Řeší trest smrti pro Kanaďana i kauzu Huawei

Zděšení bylo první pocit, který mne napadl, když jsem si prvně přečetl o rozhodnutí soudu ve městě Dalian, píše v autorském textu pro HlídacíPes.org Tomáš Hülle. Právník, publicista a zakladatel společnosti European Centre For Career Education Čínu pravidelně v posledních deseti letech pracovně navštěvuje.

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.