Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Valtický zámek navštívil rekordní počet lidí, za den přesáhl 1000

 
pondělí, 4. července 2016, 09:06

Zcela poprvé navštívilo zámek ve Valticích na Břeclavsku za jeden den přes 1000 lidí. Rekordní návštěvnost byla v neděli, uvedl dnes v tiskové zprávě kastelán Richard Svoboda. Vliv na to měla i letní škola staré hudby, která se od víkendu na zámku koná. 

Podle Svobody zámek za letošních prvních šest měsíců navštívilo více lidí než za celý loňský rok. Jejich počet přesáhl 50.000.

Hlavním lákadlem je trasa reprezentačními prostory lichtenšteinské rezidence, ale konkuruje jí nově otevřený naučný okruh s replikou barokního divadla i výstava loutkových divadel ze sbírek Moravského zemského muzea. "Tisíce lidí za poslední dva měsíce viděly i mimořádnou výstavu královských korunovačních klenotů a čínských bronzových a zlatých artefaktrů mnohdy starých tisíce let," uvedl Svoboda.

Turistům se o víkendu nově otevřela i barokní kaple vystavěná italskými mistry v první třetině 18. století. "Jako příjemný návštěvnický bonus v ní turisté mohou hned třikrát denně slyšet malý živý koncert na historické varhany vídeňského varhanářského mistra Walhtera," řekl Svoboda.

Dodal, že barokní divadlo bude po celé prázdniny hostit několik souborů. "Mimo mnoha jiných představení mohou návštěvníci několikrát spatřit barokní pantomimu na Vivaldiho Čtvero ročních období," uvedl kastelán. Od soboty se na zámku koná letní škola staré hudby, která potrvá do 10. července. Ve 30 třídách se stejným počtem lektorů pořadatelé očekávají 350 účastníků. Kromě toho je například na čtvrtek připravena Valtická barokní noc, jejíž hudební program osvěží i večerní ohňostroj. V půli července zase zahájí seriál koncertů Valtické rockobraní na dvoře u rekonstruované jízdárny legendární brněnská formace Progress 2.

Ve valtickém zámku se od předloňska opravilo několik objektů. Vznikla replika barokního divadla, které v 18. století postavil za života knížete Aloise I. Josefa z Lichtenštejna Karel Jan Rudzinsky. Dále stavbaři opravili historickou jízdárnu, s 1200 metry čtverečními je to jeden z největších historických sálů v zemi, nebo zrekonstruovali domek zahradníka.

Zdroj: ČTK
  

 


 

Kam dál?

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #6

neděle, 3. července 2016, 19:50

Přeji krásný začátek prázdnin, čeká nás týden, kdy si volna užije i většina pracujících. Státní svátky uprostřed týdne...

Letní kino v Boskovicích bude mít po 50 letech nové hlediště

neděle, 3. července 2016, 13:09

Letní kino v Boskovicích na Blanensku, které je největší v ČR, čekají letos další opravy. Na řadu přijde přes 50 let...

Veřejná tělocvična v Lužánkách? Sen mnoha Brňanů se stavá již toto...

neděle, 3. července 2016, 13:03

Sokol Brno I ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna realizuje od 30. června do konce prázdnin veřejnou sokolskou...

Skončila rekonstrukce Janáčkova divadla. Má novou fasádu a vnitřní...

pátek, 1. července 2016, 09:53

Skoro rok halilo Janáčkovo divadlo lešení. Nyní si jej mohou kolemjdoucí prohlédnout s novou fasádou. Kamenné desky,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Česká republika si připomíná okupaci 1968, Babiše u Českého rozhlasu vypískali

Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ohrožena. Každý si může říkat, co chce, založit stranu nebo hnutí a cokoliv kritizovat, uvedl předseda vlády při pietě za oběti událostí srpna 1968 před budovou Českého rozhlasu. Celý Babišův projev provázel na pražské Vinohradské třídě pískot a skandování přítomných. Babiš řekl, že to nebude komentovat a hned po projevu odjel.

Ruská média věnují pozornost srpnu 1968, pohled bývá rozdílný

Ruská média věnují značnou pozornost 50. výročí vpádu sovětských vojsk do Československa, škála pohledů sahá od odsuzování tohoto potlačení pražského jara jako pokusu o vybudování socialismu s lidskou tváří až po obhajobu bratrské pomoci, která podle názoru státní agentury RIA Novosti zachovala mír po dalších 20 let.

Při okupaci mu sedmi ranami rozstříleli nohy, nevěřil realitě a prostrčil si prst kolenem

Na 21. srpen nezapomene nikdy ani Petr Šída. Tehdy mu bylo čtyřiadvacet let a před libereckou radnicí schytal sedm kulek. Sanitku ale přenechal jinému, před čtyřmi lety za to dokonce získal ocenění.