Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hašek zveřejnil audit k letišti, chce zvýšit minimální nájemné

 
čtvrtek, 30. června 2016, 15:12

Jihomoravský kraj chce na základě doporučení auditu smluv mezi krajem a firmou Letiště Brno, tedy mezi vlastníkem a nájemcem letiště v Brně-Tuřanech, zvýšit minimální roční nájemné za letiště z 11 na 20 milionů korun. Současně chce kraj zlepšit kontrolu a posílit své kompetence.

Dosáhnout toho chce formou dodatku ke smlouvě nebo novou smlouvou. Novinářům to dnes řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Firma Letiště Brno má letiště v padesátiletém pronájmu od roku 2004.

Audit smluv ohledně pronájmu letiště vypracovala advokátní kancelář KŠD Legal a podle jejího právníka Marka Bileje analýza nezjistila žádné výrazné vybočení. Podle Haška konstatuje, že je model smluv výhodnější než u

ostravského letiště. Jihomoravský kraj dnes zveřejnil kompletní výsledky auditu.

"Nezjistili jsme nic, co zcela vybočuje. Vztah nájemce a pronajímatele je standardní a vymezení práv a povinností považujeme za běžné," uvedl Nezpěvák. Podle něj je výše nájemného stanovena standardně. "Kraj jako pronajímatel ale bude iniciovat znovuprojednání k výši nájemného, což je legitimní a dá se říct i povinností v průběhu dlouhé doby. Současně je ale dobré mít na paměti, že je to vztah dvou subjektů a je nutná dohoda," zdůraznil Bilej.

Podle Haška se téměř zdvojnásobí minimální výše nájemného, nikoli však výše maximální. "Bude 20 milionů. Výše nájemného v posledních letech 20 milionů přesahovala," dodal Hašek. Nájemné je dvousložkové a odráží se v něm například účetní odpisy a daňové a poplatkové povinnosti, proto není vždy ve stejné výši. Loni kraj inkasoval skoro 23 milionů, o rok dříve téměř 24 milionů a v roce 2013 bezmála 26 milionů korun.

Vedle toho chce kraj posílit své kompetence, aby mohl více kontrolovat hospodaření letiště, mohl rozhodovat například o dalších nájemcích, případně aby měl právo veta pro budoucí opatření. Vzhledem k tomu, že smlouva z roku 2004 obsahuje asi 15 dodatků, bude se kraj chtít dohodnout na sepsání nové smlouvy, která by obsahovala stejně dlouhý pronájem, ale zohlednila by všechny nové požadavky. Pokud by to letiště odmítlo, zvážil by kraj právní kroky. Hašek však upozornil, že se chce s firmou Letiště Brno dohodnout tak, aby spolupráce fungovala a letiště se rozvíjelo.

Brněnské letiště je druhé největší v České republice a ročně odbaví kolem půl milionu cestujících. Nejvíce pasažérů odbaví Letiště Václava Havla v Praze, kde je ročně přes deset milionů cestujících.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Žáci prvních tříd z Brna dnes převzali vysvědčení na palubě lodi

čtvrtek, 30. června 2016, 11:49

Vysvědčení jsou rozdána, školní lavice vyklizené a žáci mají před sebou dva měsíce prázdnin. Poslední červnový den...

Brněnské zahrádky čeká komplexní zmapování

čtvrtek, 30. června 2016, 07:28

Rada města Brna odsouhlasila zpracování územní studie „Zahrádkářské lokality na území města Brna“. Jejím cílem je...

Zámek v Moravském Krumlově dnes získalo město za 14 milionů Kč

středa, 29. června 2016, 15:59

Zámek v Moravském Krumlově, kde byla v minulosti vystavena Muchova Slovanská epopej, dnes vnelektronické dražbě získalo...

Brno postaví volnočasové centrum Nová Bystrouška

středa, 29. června 2016, 15:51

Téměř 120 milionů korun bude stát výstavba brněnského volnočasového centra Nová Bystrouška. Město ho chce postavit...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Česká republika si připomíná okupaci 1968, Babiše u Českého rozhlasu vypískali

Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ohrožena. Každý si může říkat, co chce, založit stranu nebo hnutí a cokoliv kritizovat, uvedl předseda vlády při pietě za oběti událostí srpna 1968 před budovou Českého rozhlasu. Celý Babišův projev provázel na pražské Vinohradské třídě pískot a skandování přítomných. Babiš řekl, že to nebude komentovat a hned po projevu odjel.

Ruská média věnují pozornost srpnu 1968, pohled bývá rozdílný

Ruská média věnují značnou pozornost 50. výročí vpádu sovětských vojsk do Československa, škála pohledů sahá od odsuzování tohoto potlačení pražského jara jako pokusu o vybudování socialismu s lidskou tváří až po obhajobu bratrské pomoci, která podle názoru státní agentury RIA Novosti zachovala mír po dalších 20 let.

Při okupaci mu sedmi ranami rozstříleli nohy, nevěřil realitě a prostrčil si prst kolenem

Na 21. srpen nezapomene nikdy ani Petr Šída. Tehdy mu bylo čtyřiadvacet let a před libereckou radnicí schytal sedm kulek. Sanitku ale přenechal jinému, před čtyřmi lety za to dokonce získal ocenění.