Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Lidé mohou v Brně nahlédnout do tváře markraběte Jošta. Na Špilberku je 3D virtuální model

 
úterý, 28. června 2016, 14:16

Lidé mohou ode dneška na brněnském hradu Špilberk nahlédnout do tváře moravského markraběte a římského krále Jošta, který zemřel v roce 1411.

Odborníci podobu vladaře zrekonstruovali na základě laserového scanování odlitku lebky, počítačového modelování obličejových tkání a výslednou podobu vytiskli na 3D tiskárně. V této formě jde o první rekonstrukci historické osobnosti v České republice. Výsledek dnes představili novinářům.

Jošt žil v letech 1351 až 1411. Byl synem moravského markraběte Jana Jindřicha a synovcem českého krále a římského císaře Karla IV. Pohřbený je v brněnském kostel u sv. Tomáše. Lidé se mohli na jeho pozůstatky podívat v roce 1999, kdy se v kostele dokončoval archeologický průzkum. Od této doby mají odborníci parametry jeho lebky. Z nich vycházeli i po 15 letech při nové rekonstrukci podoby vladaře.

"Úkolem bylo ukázat Jošta na vrcholu jeho politické moci, tedy jak vypadal koncem 14. století," uvedla Petra Urbanová z přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Podle ní si Jošt velice zakládal na plnovousu, kterým zřejmě maskoval předsunutou čelist. Markrabě a později římský král byl s výškou přes 180 centimetrů na svou dobu velice vysoký a robustní. Například jeho strýc Karel IV. byl o deset centimetrů menší. "Když Jošt někam přišel, musel budit velkou pozornost," uvedla Urbanová.

Odborníci sice vycházeli při modelaci podoby panovníka z jeho kosterních pozůstatků, snažili se ji ale dát do dobového kontextu. Dělali proto také rešerši módy, která do českých zemí přicházela s Lucemburky z Francie. Jošt na 3D podobě má i vlasy. "Barvu vlasů jsme si vypůjčili z dobové iluminace,která nemusí být přesná a podléhala uměleckým vlivům," uvedl historik Muzea města Brna Ctibor Ostrý.

Jošt podle historiků patřil k největším politikům, kteří se na Moravě narodili. Po otci Janu Jindřichovi zdědil titul moravského markraběte a v roce 1410 byl zvolen římským králem, brzy nato však zemřel. Za dobu své vlády obnovil v Brně mincovnu, byl známý svou učeností a sečtělostí.

Jošt se v posledních letech stává v Brně populární historickou postavou. Loni mu město odhalilo na Moravském náměstí jezdeckou sochu. Osmimetrové dílo vážící čtyři tuny je turistickou atrakcí, podobně jako hodinový stroj na náměstí Svobody. Kůň s jezdcem stojí u kostela svatého Tomáše, kde je Jošt pohřbený, pár metrů od starší sochy stejné postavy. Středověký vladař v kamenné podobě podpírá vchod do někdejší budovy místodržitelství.

Zdroj: ČTK
  

 


 

Kam dál?

Na jihu Moravy budou centra pro pomoc psychicky nemocným

úterý, 28. června 2016, 10:25

V jihomoravských okresních městech letos vzniknou metodická centra duševního zdraví na pomoc psychicky nemocným lidem...

Divadelníci vyvěsili na Špilberku trenýrky na podporu Ztohoven

úterý, 28. června 2016, 08:58

Divadelníci z Husy na provázku včera v podvečer vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky. Vyjádřili...

Studie proveditelnosti modernizace nádraží bude až příští rok

pondělí, 27. června 2016, 16:57

Studie proveditelnosti, která porovnává výhody a nevýhody jednotlivých variant modernizace železničního uzlu v Brně...

Stav nebezpečí v Nedvědici skončí k půlnoci. Chemikálie jsou pryč

pondělí, 27. června 2016, 13:09

Stav nebezpečí, který vyhlásil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek pro obec Nedvědice na Tišnovsku od čtvrtka 24....

 

Komentáře

Žaneta Rajnochova

Fantastické.Klobouk dolů.Bylo by naprosto famozní,kdyby naši přední odborníci v podobných rekonstrukcích našich historických osobností v budoucnosti pokračovali.Věřím, že rekonstrukce v této formě je nesmírně nákladná,ale výsledek je božský.Můj sen by v takové podobě byl Jan Lucemburský.Jeho dobře dochované kosterní pozůstatky byly sice bez spodní části lebky,ale třeba by se podoba dala dokončit dle dochovaných soch a portrétů jeho příbuzných.Moc by mne zajímalo nakolik je věrná jeho jediná socha v triforiu sv.Víta od mistra Petra Parléře. Rajnochová žaneta

neděle, 2. října 2016, 17:52
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • Stánky mezi Tescem a podchodem u nádraží...

  • Po Dornychu se dnes večer projede poslední...

  • Mladý muž se pokusil o sebevraždu skokem z...

  • Nákladní vlak v neděli v Podivíně srazil a...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Za šizení do Vltavy aneb Jaké to bylo, když spotřebitele...

Máslo nastavené lojem, tlučený pepř chlebovou kůrkou, sůl vápnem. Uhynulí lososi obarvení krví...

Soud v Jihoafrické republice rozhodl, že Krejčíř může být...

Čech Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. V pátek 16. března o tom rozhodl soud v...

Dejte nám auto, zaplatíme pokuty. Známý „ochránce kuřáckých...

Kontroverzní podnikatel Petr Kocourek, který stojí za projekty jako je kuřácký klub Libertas,...