Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Studie proveditelnosti modernizace nádraží bude až příští rok

 
pondělí, 27. června 2016, 16:57

Studie proveditelnosti, která porovnává výhody a nevýhody jednotlivých variant modernizace železničního uzlu v Brně s nádražím v odsunuté poloze a s nádražím u Nádražní ulice, bude hotová až v prvním čtvrtletí příštího roku. Sdělil to dnes mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Zda a jaké dílčí informace se lidé ze studie dozvědí ještě před říjnovým referendem, rozhodne až Výbor studie proveditelnosti železničního uzlu Brno.

Již nyní je tedy zřejmé, že obyvatelé Brna, kteří k referendu půjdou, nebudou mít k dispozici tolik odborných informací, jak se při vyhlášení referenda předpokládalo. Ještě před rokem se totiž čekalo, že by měla být celá studie hotová do referenda.

"Až bude hotová, bude se projednávat s odbornými i politickými orgány, tedy na SŽDC, na ministerstvu dopravy, s představiteli Brna, Jihomoravského kraje a s dalšími dotčenými institucemi," uvedl Illiaš.

Aktuálně se dělá část studie, která má vyhodnotit varianty z hlediska investičních nákladů, ekonomické efektivity, má udělat přepravní prognózy. "Nyní nelze zveřejnit žádné dílčí výstupy, protože probíhají konzultace a upřesňování návrhů řešení dle průběžných připomínek," řekl Illiaš. V době referenda má být studie ve fázi prvního předběžného hodnocení ekonomické efektivity.

Referendum bude společně s krajskými volbami 7. a 8. října. Za jeho uskutečněním stojí aliance Referendum 2016, která prosazuje zachování nádraží v centru a je proti odsunu. Ve studii proveditelnosti se posuzuje varianta odsunutého nádraží za Zvonařkou, tedy zhruba o kilometr na jih. Variantu v centru reprezentuje nádraží, které by mělo těžiště zhruba v místě dnešní Malé Ameriky u 5. a 6. nástupiště. Ve studii mají názvy Řeka a Pod Petrovem.

Odsunuté nádraží prosazuje jiná skupinka aktivistů vedená Robertem Kotzianem a jeho spolkem Brno+. Ten je prosazoval už v pozici náměstka primátora a reprezentanta ODS, jímž je dodnes. Na prosazování odsunuté varianty mu rada Jihomoravského kraje přidělila dotaci téměř 200.000 korun. Kotzian se také několikrát snažil referendum napadnout soudně, nikdy neuspěl. Obě strany se vzájemně obviňují z manipulace.

Politická reprezentace Brna je zdrženlivější. Zelení a Žít Brno dlouhodobě chtějí nádraží v centru, lidovci nejsou zcela vyhranění a ANO dlouho svůj názor neprezentovalo a nedávno překvapivě navrhlo novou variantu dvou nádraží.

Lidé budou v referendu odpovídat na dvě otázky. První se ptá, zda chtějí, aby Brno podniklo kroky k modernizaci uzlu s nádražím u Nádražní ulice. U té je nádraží dnes, zároveň by u ní bylo i nádraží s těžištěm v oblasti Malé Ameriky. Ve druhé otázce se organizátoři ptají, zda se má nejlepší řešení modernizace nádraží určit soustavou otevřených návrhových soutěží.

Aby byly výsledky pro město závazné, musí se zúčastnit alespoň 35 procent voličů. Město nyní vystavuje v Domě umění výsledky architektonické soutěže, lidé tak mohou vidět návrhy řešení území jak s nádražím v centru, tak s odsunutým.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Stav nebezpečí v Nedvědici skončí k půlnoci. Chemikálie jsou pryč

pondělí, 27. června 2016, 13:09

Stav nebezpečí, který vyhlásil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek pro obec Nedvědice na Tišnovsku od čtvrtka 24....

V Brně přibyly další Kameny zmizelých upomínající na oběti druhé...

pondělí, 27. června 2016, 11:57

Dnes byly na Mášově ulici položeny tři Kameny zmizelých na památku Brňanů zavražděných za druhé světové války.

Mladá žena se nechala zaměstnat na benzínce a hned první den kradla....

pondělí, 27. června 2016, 10:59

Zvláštní plán, jak si přivydělat více peněz měla dvacetiletá dívka z Brna. Minulý týden nastoupila jako brigádnice na...

Drbna radí, kam v týdnu vyrazit #5

neděle, 26. června 2016, 20:42

Tento týden začínají školákům prázdniny, zdařilejší vysokoškoláci už si nějakou chvíli užívají volna. A pak je tu ještě...

 

Komentáře

Štěpán Pepa Pokorný

Mně se nejvíc "líbilo", jak se onehdá ptali Brňáků, jak s tím nádražím. Já su taky Brňák, ale nádraží potřebuju tak 2x do roka. Měli by se ptát hlavně těch, co ho používají každý den (většinou těch dojíždějících do Brna do práce, kde by ho oni rádi měli). Ostatním to fakt může být celkem fuk, snad až na urbanistickou, či architektonickou stránku věci. I tento článek ukazuje, že se uvažování "myslitelů" vůbec nezměnilo :o(

úterý, 28. června 2016, 06:38
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.