Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lékaři v Brně vyvinuli novou metodu identifikace houbových infekcí

 
čtvrtek, 23. června 2016, 13:07

V brněnské fakultní nemocnici vyvinuli ve spolupráci s Masarykovou univerzitou novou metodu vyšetření a identifikace invazivních mykotických, tedy houbových infekcí, které napadají pacienty s oslabenou imunitou. Díky objevu se podaří snižovat úmrtnost nakažených pacientů.

Nová metoda zkracuje dobu vyšetření z 48 hodin na tři a současně je výrazně levnější než dosavadní metoda, umožňuje tedy vyšetřit větší množství rizikových pacientů. Dosavadní takzvaná sekvenační metoda DNA stojí 1000 korun, nová 50 až 100 korun. Řekl to dnes na tiskové konferenci Zdeněk Ráčil z interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. 

Dosavadní metoda spočívala v určení pořadí nukleotidů v DNA a posléze se srovnávala s databázemi, nyní lékaři zjišťují teplotu tání molekul DNA. Při různém pořadí nukleotidů molekula DNA taje při rozdílných teplotách a podle toho lze určit druh houby, která pacienta napadla. "Výrazně se tak urychluje doba, kdy můžeme pacientovi podat účinné léky, které zabírají proti konkrétní houbě," řekl Ráčil.

Úmrtnost pacientů, kteří se léčí s akutní leukémií a napadne je houba či kvasinka, je stále poměrně vysoká, až 50 procent. "Pacient totiž mívá nespecifikované příznaky, jako je horečka, a dostává širokospektrální antibiotika. Aby byla léčba skutečně účinná, potřebujeme znát konkrétní houbu, která pacienta napadla," vysvětlil Ráčil.

Houby a kvasinky napadají pacienty s oslabenou imunitou, tělo zdravého člověka si s nimi bez potíží poradí. "Lidé s leukémií či s onkologickými onemocněními se nemají jak bránit a houby vyvolávají závažná onemocnění," řekl Ráčil. S akutní leukémií se v Česku léčí ročně několik set lidí, přičemž pět až deset procent z nich dostane i houbovou infekci.

V Brně už metodu používají dva roky a testovali klinicky přes 500 vzorků. "Metodu jsme publikovali v mezinárodním časopise, takže ji mohou používat i v ostatních nemocnicích. Záleží však na vybavení laboratoře," uvedl Martina Lengerová z kliniky.

Úmrtnost se novými metodami daří snižovat, za posledních deset let klesla zhruba na polovinu. "U lidí, které napadne nejčastější aspergilóza, byla úmrtnost okolo 80 procent, dnes je to 30 až 40 procent," poznamenal přednosta kliniky Jiří Mayer.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Přijďte oslavit svátek tmy do hvězdárny

čtvrtek, 23. června 2016, 12:37

V noci z 21. na 22. června nastává letní slunovrat. Po nejdelším dni v roce přijde nejkratší noc a začne astronomické...

Vysílá studio Brno. V televizní výstavě na Špilberku si lidé zkusí...

čtvrtek, 23. června 2016, 09:44

Stanice z Četnických humoresek, zpravodajské studio nebo titulkovací buben – tohle a mnoho dalšího čeká návštěvníky na...

Brno plánuje protipovodňová opatření za čtyři miliardy

čtvrtek, 23. června 2016, 09:28

Brno plánuje protipovodňová opatření za čtyři miliardy korun, která zvládnou průtok stoleté vody. Opatření, která...

IBM rozšiřuje svoje zázemí v Brně, otevřelo inovační centrum

středa, 22. června 2016, 15:12

Počítačová firma IBM rozšiřuje svoje zázemí v Brně, kde má nově i inovační centrum v průmyslovém parku Ponávka. Firma...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.