Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lékaři v Brně vyvinuli novou metodu identifikace houbových infekcí

 
čtvrtek, 23. června 2016, 13:07

V brněnské fakultní nemocnici vyvinuli ve spolupráci s Masarykovou univerzitou novou metodu vyšetření a identifikace invazivních mykotických, tedy houbových infekcí, které napadají pacienty s oslabenou imunitou. Díky objevu se podaří snižovat úmrtnost nakažených pacientů.

Nová metoda zkracuje dobu vyšetření z 48 hodin na tři a současně je výrazně levnější než dosavadní metoda, umožňuje tedy vyšetřit větší množství rizikových pacientů. Dosavadní takzvaná sekvenační metoda DNA stojí 1000 korun, nová 50 až 100 korun. Řekl to dnes na tiskové konferenci Zdeněk Ráčil z interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. 

Dosavadní metoda spočívala v určení pořadí nukleotidů v DNA a posléze se srovnávala s databázemi, nyní lékaři zjišťují teplotu tání molekul DNA. Při různém pořadí nukleotidů molekula DNA taje při rozdílných teplotách a podle toho lze určit druh houby, která pacienta napadla. "Výrazně se tak urychluje doba, kdy můžeme pacientovi podat účinné léky, které zabírají proti konkrétní houbě," řekl Ráčil.

Úmrtnost pacientů, kteří se léčí s akutní leukémií a napadne je houba či kvasinka, je stále poměrně vysoká, až 50 procent. "Pacient totiž mívá nespecifikované příznaky, jako je horečka, a dostává širokospektrální antibiotika. Aby byla léčba skutečně účinná, potřebujeme znát konkrétní houbu, která pacienta napadla," vysvětlil Ráčil.

Houby a kvasinky napadají pacienty s oslabenou imunitou, tělo zdravého člověka si s nimi bez potíží poradí. "Lidé s leukémií či s onkologickými onemocněními se nemají jak bránit a houby vyvolávají závažná onemocnění," řekl Ráčil. S akutní leukémií se v Česku léčí ročně několik set lidí, přičemž pět až deset procent z nich dostane i houbovou infekci.

V Brně už metodu používají dva roky a testovali klinicky přes 500 vzorků. "Metodu jsme publikovali v mezinárodním časopise, takže ji mohou používat i v ostatních nemocnicích. Záleží však na vybavení laboratoře," uvedl Martina Lengerová z kliniky.

Úmrtnost se novými metodami daří snižovat, za posledních deset let klesla zhruba na polovinu. "U lidí, které napadne nejčastější aspergilóza, byla úmrtnost okolo 80 procent, dnes je to 30 až 40 procent," poznamenal přednosta kliniky Jiří Mayer.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Přijďte oslavit svátek tmy do hvězdárny

čtvrtek, 23. června 2016, 12:37

V noci z 21. na 22. června nastává letní slunovrat. Po nejdelším dni v roce přijde nejkratší noc a začne astronomické...

Vysílá studio Brno. V televizní výstavě na Špilberku si lidé zkusí...

čtvrtek, 23. června 2016, 09:44

Stanice z Četnických humoresek, zpravodajské studio nebo titulkovací buben – tohle a mnoho dalšího čeká návštěvníky na...

Brno plánuje protipovodňová opatření za čtyři miliardy

čtvrtek, 23. června 2016, 09:28

Brno plánuje protipovodňová opatření za čtyři miliardy korun, která zvládnou průtok stoleté vody. Opatření, která...

IBM rozšiřuje svoje zázemí v Brně, otevřelo inovační centrum

středa, 22. června 2016, 15:12

Počítačová firma IBM rozšiřuje svoje zázemí v Brně, kde má nově i inovační centrum v průmyslovém parku Ponávka. Firma...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Opilý řidič vezl v autě pět velkých kytek...

  • ANO v Brně vyšachováno! ODS uzavřela koalici...

  • Moldávec přepadl a okradl v Brně ženu,...

  • Mezi Židenicemi a hlavním nádražím budou...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Německá média píší o zemětřesení a debaklu pro CSU a SPD

O politickém zemětřesení, debaklu nebo těžké porážce pro Křesťanskosociální unii (CSU) a sociální demokracii (SPD) píší po nedělních zemských volbách v Bavorsku německá média. Řada komentátorů je přesvědčena o tom, že dopad silně pocítí i Berlín, podle některých dokonce může padnout německá vláda velké koalice CDU/CSU a SPD vedená kancléřkou Angelou Merkelovou.

Aktivisté z Kliniky chystají ústavní stížnost i schůzku se SŽDC

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika kvůli sporu o budovu v Jeseniově ulici v Praze na Žižkově chystají ústavní stížnost. Jejich dovolání proti verdiktu o vyklizení žižkovského domu nedávno zamítl Nejvyšší soud. Na svém facebookovém profilu aktivisté oznámili, že příští týden se také mají sejít se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), který jako majitel objektu chce prostory zrekonstruovat na kanceláře.

Ceny přezutí na zimní pneu jsou letos o desetinu vyšší

Ceny přezutí aut na zimní pneumatiky v pneuservisech jsou letos zhruba o desetinu vyšší než loni. Důvodem je nedostatek kvalitních pracovních sil i dlouhodobá stagnace cen v předchozích letech. Na výměnu 15 a 16 palcových pneumatik v kvalitním pneuservisu si tak budou muset čeští řidiči připravit v průměru 700 až 800 Kč. Samotné zimní pneu letos zlevnily nejčastěji o tři až pět procent. Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz.