Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Brno-střed plánuje regulaci reklamy, vydá pravidla dobré praxe

 
středa, 22. června 2016, 14:19

Městská část Brno-střed chce v centru regulovat rozmanitost reklamy, která se na tisících poutačů nachází v mnoha barvách na objektech, ve vitrínách, sloupech veřejného osvětlení a dalších místech. Pomoct tomu má chystaný manuál dobré praxe se základními pravidly pro reklamu, řekl dnes novinářům radní Brna-středu Svatopluk Bartík (Žít Brno).

Podle něj jsou v centru nevkusné reklamy, z nichž je navíc velká část nelegální. Radnice však nechce jít cestou pokut, nýbrž domluvou s majiteli a nájemci objektů. Cílem projektu je sladit podmínky pro tvorbu prezentace a zvýraznit veřejný prostor a hodnotu historických budov.

Nyní reklamy reguluje městská vyhláška a regulační plán památkové rezervace. Podle Bartíka má však jen zlomek reklamních poutačů povolení a zbytek je nelegální. "Stavebnímu úřadu by v tuto chvíli nic nebránilo v tom vyjít do ulic a pokutovat to. My se ale chceme s dotčenými lidmi scházet a postupně zavést kompromis, abychom jim nebránili v reklamě, která však nebude nevkusně zasahovat do vzhledu města," řekl Bartík.

Městská část půjde v oblasti reklamy příkladem a zreguluje ji na objektech ve svém majetku. Bude ale jednat i s městskými firmami, aby bylo méně reklam například na vozidlech MHD nebo v okolí zastávek. "Už dříve jsme jednali s producenty hudební scény, aby ve městech nevylepovali plakáty. Zaznamenali jsme výrazný pokles u černého výlepu," řekl Bartík.

Podle něj působí historické centrum města s památkovou zónou chaoticky. "Celkový dojem z centra Brna je v podstatě nevábný. Komerční prezentace obchodníků a reklamy se vzájemně překřikují a v tom chaosu zapadají. Mají tak menší účinek, než kdyby byly úměrné a rovnoměrně zastoupené," řekl radní.

Vyřešit to má připravovaný manuál dobré praxe, který bude obsahovat informace o tom, jaký způsob reklamy a co dalšího je zakázané, ale bude také doporučovat například barvu a velikost písma reklamy. "Obchodníci jsou
mnohdy laici, takže to pro ně může být dobrý návod, jak reklamu provést, aby byla v pořádku
," řekl Bartík. Radnice podle něj chce najít peníze na to, aby mohla zájemcům připravit alespoň jednoduchý grafický návrh s podobou jejich reklamy. "Celou akcí chceme zdůraznit význam architektonického dědictví, aby prokoukly památky a architektonická skladba Brna," řekl radní Michal Doležel (Žít Brno).

Radnice na celém projektu spolupracuje s grafičkou Veronikou Novákovou. O reklamách v Brně zpracovala svou diplomovou práci, která se zabývá reklamou v Masarykově ulici od nádraží až po Joštovu ulici.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Mzdy rostou. Jihomoravský kraj bojuje s nedostatkem volných lidí

středa, 22. června 2016, 10:24

Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky svého rozsáhlého průzkumu mezd. Materiál poskytuje...

Zdrogovaný mladík kousl policistu do nohy

úterý, 21. června 2016, 17:49

Dnes nad ránem kontaktoval tísňovou linku třiadvacetiletý mladík z obce na Brněnsku s obavami, že ho někdo...

Brno schválilo prodej osmi domů z předloni zastavené privatizace

úterý, 21. června 2016, 17:27

Brněnští zastupitelé dnes schválili prodej osmi bytových domů a celků z 25, u kterých město předloni...

Brno se rozhodlo podpořit podnikatele, kteří zavítají do akcelerátoru...

úterý, 21. června 2016, 13:24

Brno opět přispěje nadějným podnikatelům, kteří budou během podzimu v Brně zdokonalovat svůj byznys. Rozhodli o tom...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Křivé jezero pod Pálavou se výjimečně otevře...

  • Od května se na rok uzavře Údolní ulice....

  • Klíště smrtelně nebezpečné pro psy....

  • Řidiči pozor! Zítra si policisté došlápnou...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana a jako zahajovací film uvede jeho snímek Lásky jedné plavovlásky. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii dostane herec Jaromír Hanzlík. Festival při této příležitosti uvede snímek Bloudění z roku 1965 Antonína Máši a Jana Čuříka. Podle Bartošky rozpočet festivalu bude asi 140 milionů Kč. Letošní 53. ročník tradiční přehlídky se koná od 29. června do 7. července.

Nové SUV Škody Auto pro čínský trh se jmenuje Kamiq

Nové městské SUV automobilky Škoda Auto určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Vůz byl dnes slavnostně představen na českém velvyslanectví v Pekingu. Na čínském trhu půjde již o třetí SUV v nabídce automobilky. Kamiq bude mít benzinový motor o objemu 1,5 litru a výkonu 81 kW. Veřejnosti se nové SUV poprvé představí 25. dubna na autosalonu Auto China 2018 v Pekingu, uvedla automobilka Škoda Auto.

Soud začne řešit další kauzu bývalého ředitele Homolky Dbalého

Pražský městský soud začne projednávat druhou kauzu bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Případ se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Lékaři hrozí až dvanáctileté vězení za přijímání úplatků. Spolu s ním čelí obžalobě dalších pět lidí. Začátek hlavního líčení musela soudkyně opakovaně odkládat kvůli Dbalého zdravotním omluvenkám.