Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Teplárny Brno koupily dva nové kotle

 
čtvrtek, 9. června 2016, 15:04

Teplárny Brno vymění ve svém provozu v Brně-Maloměřicích za 70 milionů korun kotle. V noci na dnešek šedesátitunové kolosy dorazily na místo určení. Na trase z německého Gunzenhausenu byly od 31. května.

Vzhledem k jejich velikosti jely kamiony, které je převážely, pouze v nočních hodinách, aby nadměrný náklad nepůsobil komplikace v provozu, řekli zástupci městské firmy.

Dva nové plynové kotle nahradí jeden zastaralý olejovoplynový parní kotel. "Nové zařízení je součástí optimalizace velkých zdrojů Tepláren Brno a spolu s postupnou rekonstrukcí parovodů na horkovody přináší efektivnější výrobu a distribuci tepla," uvedl manažer investiční výstavby a rozvoje brněnských tepláren Jiří Šamánek. Čistě horkovodní tepelná síť by v Brně měla být dokončena v roce 2020.

Horkovodní kotle v Maloměřicích mají účinnost 96 procent a splňují současné zpřísněné emisní limity. Teplo z nich bude sloužit přímo k natápění horkovodů Líšeň a Lesná bez nutné transformace páry na horkou vodu. Pro současné potřeby by už navíc bylo stávající potrubí zbytečně předimenzované.

Dosavadní kotel sloužil přes 30 let. Jeho technické parametry však už postupně přestaly odpovídat současným podmínkám. "Je výkonově předimenzován a koncepčně, ekonomicky i ekologicky zastaralý. Do provozu byl uveden v březnu 1983 a naposledy dodával páru v prosinci roku 2014. Za tu dobu vyrobil téměř 6,5 milionů tun páry, to je více jak 16 milionů GJ dodaného tepla," uvedl Šamánek.

Podle něj demontáž starého kotle trvala několik týdnů. Nejnáročnější částí prací bylo demontovat horní buben, který váží téměř 20 tun. "Nejprve tak bylo nutné buben rozřezat na menší části, s nimiž teprve bylo možné dál
manipulovat
," dodal Šamánek.

Investice v Brně-Maloměřicích, která bude hotova do nové topné sezony, je letos už druhou v pořadí. V dubnu Teplárny Brno zahájily generální opravu spalovací turbíny v teplárně Červený mlýn v městské části Královo Pole. Práce potrvají deset týdnů, příprava na opravy za 195 milionů korun trvala zhruba tři roky.

Teplárny Brno zásobují přibližně 92.000 brněnských domácností, dále například nemocnice, školy a úřady.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Tablety pro prarodiče: Nápad z Brna pomůže seniorům s moderními...

čtvrtek, 9. června 2016, 11:58

Propojit seniory se svou rodinou i s celým světem prostřednictvím moderních technologií pomůže nová aplikace z dílny...

Soud přerušil Janouškovi kvůli zdraví trest na půl roku

čtvrtek, 9. června 2016, 11:26

Krajský soud v Brně přerušil Romanu Janouškovi trest na půl roku ze zdravotních důvodů. Uvedla to dnes Česká...

Ve Vaňkovce startuje výstava o historii a budoucnosti lužáneckého...

čtvrtek, 9. června 2016, 11:17

Ve dnech 9. - 19. června na vás ve Vaňkovce čeká výstava o historii a budoucnosti fotbalového stadionu Za Lužánkami....

FOTO a VIDEO: Přes 130 tisíc lidí sledovalo první soutěžní ohňostroj...

čtvrtek, 9. června 2016, 10:32

Soutěžní ohňostroj slovenského týmu Privatex Pyro sledovalo ve středu 8. června na Brněnské přehradě přes 130 tisíc...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Žít Brno chce pozvat do města několik...

  • Zfetovaný muž lezl na hlavním nádraží po...

  • VIDEO: Na Svoboďáku hrál světoznámý...

  • VIDEO: Muž unesl mladou ženu od vchodu domu...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Indonésii kvůli fotbalu prudce vzrostla cena vajec

Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale. V zemi o více než pětinu stoupla cena vajec, která tak byla nejdražší za poslední dva roky. Mistrovství výrazně podpořilo spotřebu, neboť lidé během sledování zápasů doma konzumovali oblíbené nudle s vejci.

Zajímá vás přítomnost úředníků na krajském úřadě? Teď už se ji na internetu nedozvíte

Telefonní seznam Krajského úřadu Kraje Vysočina už zhruba týden nenabízí aktuální přehled přítomností označených barevnými symboly u konkrétních jmen jednotlivých pracovníků. V praxi to znamená, že na internetu i nadále najdete u jmen kolegyň a kolegů jejich pracovní kontaktní informace, nikoli však aktuální informaci o jejich přítomnosti na pracovišti, popisuje změnu ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

Afričan, kterého v tramvaji zmlátili fanoušci Sigmy Olomouc, utrpěl trauma. Nepřijde k soudu

Sedmatřicetiletý Afričan, kterého v pražské MHD napadli fotbaloví chuligáni podporující tým SK Sigma Olomouc, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, depresemi a komplikacemi v práci. Podle serveru Lidovky.cz to plyne z obžaloby. Tři agresoři předstoupí před soud počátkem září. Napadený se soudu pravděpodobně zúčastní přes video.