Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Teplárny Brno koupily dva nové kotle

 
čtvrtek, 9. června 2016, 15:04

Teplárny Brno vymění ve svém provozu v Brně-Maloměřicích za 70 milionů korun kotle. V noci na dnešek šedesátitunové kolosy dorazily na místo určení. Na trase z německého Gunzenhausenu byly od 31. května.

Vzhledem k jejich velikosti jely kamiony, které je převážely, pouze v nočních hodinách, aby nadměrný náklad nepůsobil komplikace v provozu, řekli zástupci městské firmy.

Dva nové plynové kotle nahradí jeden zastaralý olejovoplynový parní kotel. "Nové zařízení je součástí optimalizace velkých zdrojů Tepláren Brno a spolu s postupnou rekonstrukcí parovodů na horkovody přináší efektivnější výrobu a distribuci tepla," uvedl manažer investiční výstavby a rozvoje brněnských tepláren Jiří Šamánek. Čistě horkovodní tepelná síť by v Brně měla být dokončena v roce 2020.

Horkovodní kotle v Maloměřicích mají účinnost 96 procent a splňují současné zpřísněné emisní limity. Teplo z nich bude sloužit přímo k natápění horkovodů Líšeň a Lesná bez nutné transformace páry na horkou vodu. Pro současné potřeby by už navíc bylo stávající potrubí zbytečně předimenzované.

Dosavadní kotel sloužil přes 30 let. Jeho technické parametry však už postupně přestaly odpovídat současným podmínkám. "Je výkonově předimenzován a koncepčně, ekonomicky i ekologicky zastaralý. Do provozu byl uveden v březnu 1983 a naposledy dodával páru v prosinci roku 2014. Za tu dobu vyrobil téměř 6,5 milionů tun páry, to je více jak 16 milionů GJ dodaného tepla," uvedl Šamánek.

Podle něj demontáž starého kotle trvala několik týdnů. Nejnáročnější částí prací bylo demontovat horní buben, který váží téměř 20 tun. "Nejprve tak bylo nutné buben rozřezat na menší části, s nimiž teprve bylo možné dál
manipulovat
," dodal Šamánek.

Investice v Brně-Maloměřicích, která bude hotova do nové topné sezony, je letos už druhou v pořadí. V dubnu Teplárny Brno zahájily generální opravu spalovací turbíny v teplárně Červený mlýn v městské části Královo Pole. Práce potrvají deset týdnů, příprava na opravy za 195 milionů korun trvala zhruba tři roky.

Teplárny Brno zásobují přibližně 92.000 brněnských domácností, dále například nemocnice, školy a úřady.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Tablety pro prarodiče: Nápad z Brna pomůže seniorům s moderními...

čtvrtek, 9. června 2016, 11:58

Propojit seniory se svou rodinou i s celým světem prostřednictvím moderních technologií pomůže nová aplikace z dílny...

Soud přerušil Janouškovi kvůli zdraví trest na půl roku

čtvrtek, 9. června 2016, 11:26

Krajský soud v Brně přerušil Romanu Janouškovi trest na půl roku ze zdravotních důvodů. Uvedla to dnes Česká...

Ve Vaňkovce startuje výstava o historii a budoucnosti lužáneckého...

čtvrtek, 9. června 2016, 11:17

Ve dnech 9. - 19. června na vás ve Vaňkovce čeká výstava o historii a budoucnosti fotbalového stadionu Za Lužánkami....

FOTO a VIDEO: Přes 130 tisíc lidí sledovalo první soutěžní ohňostroj...

čtvrtek, 9. června 2016, 10:32

Soutěžní ohňostroj slovenského týmu Privatex Pyro sledovalo ve středu 8. června na Brněnské přehradě přes 130 tisíc...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Křivé jezero pod Pálavou se výjimečně otevře...

  • Od května se na rok uzavře Údolní ulice....

  • Klíště smrtelně nebezpečné pro psy....

  • Řidiči pozor! Zítra si policisté došlápnou...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana a jako zahajovací film uvede jeho snímek Lásky jedné plavovlásky. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii dostane herec Jaromír Hanzlík. Festival při této příležitosti uvede snímek Bloudění z roku 1965 Antonína Máši a Jana Čuříka. Podle Bartošky rozpočet festivalu bude asi 140 milionů Kč. Letošní 53. ročník tradiční přehlídky se koná od 29. června do 7. července.

Nové SUV Škody Auto pro čínský trh se jmenuje Kamiq

Nové městské SUV automobilky Škoda Auto určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Vůz byl dnes slavnostně představen na českém velvyslanectví v Pekingu. Na čínském trhu půjde již o třetí SUV v nabídce automobilky. Kamiq bude mít benzinový motor o objemu 1,5 litru a výkonu 81 kW. Veřejnosti se nové SUV poprvé představí 25. dubna na autosalonu Auto China 2018 v Pekingu, uvedla automobilka Škoda Auto.

Soud začne řešit další kauzu bývalého ředitele Homolky Dbalého

Pražský městský soud začne projednávat druhou kauzu bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Případ se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Lékaři hrozí až dvanáctileté vězení za přijímání úplatků. Spolu s ním čelí obžalobě dalších pět lidí. Začátek hlavního líčení musela soudkyně opakovaně odkládat kvůli Dbalého zdravotním omluvenkám.