Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Teplárny Brno koupily dva nové kotle

 
čtvrtek, 9. června 2016, 15:04

Teplárny Brno vymění ve svém provozu v Brně-Maloměřicích za 70 milionů korun kotle. V noci na dnešek šedesátitunové kolosy dorazily na místo určení. Na trase z německého Gunzenhausenu byly od 31. května.

Vzhledem k jejich velikosti jely kamiony, které je převážely, pouze v nočních hodinách, aby nadměrný náklad nepůsobil komplikace v provozu, řekli zástupci městské firmy.

Dva nové plynové kotle nahradí jeden zastaralý olejovoplynový parní kotel. "Nové zařízení je součástí optimalizace velkých zdrojů Tepláren Brno a spolu s postupnou rekonstrukcí parovodů na horkovody přináší efektivnější výrobu a distribuci tepla," uvedl manažer investiční výstavby a rozvoje brněnských tepláren Jiří Šamánek. Čistě horkovodní tepelná síť by v Brně měla být dokončena v roce 2020.

Horkovodní kotle v Maloměřicích mají účinnost 96 procent a splňují současné zpřísněné emisní limity. Teplo z nich bude sloužit přímo k natápění horkovodů Líšeň a Lesná bez nutné transformace páry na horkou vodu. Pro současné potřeby by už navíc bylo stávající potrubí zbytečně předimenzované.

Dosavadní kotel sloužil přes 30 let. Jeho technické parametry však už postupně přestaly odpovídat současným podmínkám. "Je výkonově předimenzován a koncepčně, ekonomicky i ekologicky zastaralý. Do provozu byl uveden v březnu 1983 a naposledy dodával páru v prosinci roku 2014. Za tu dobu vyrobil téměř 6,5 milionů tun páry, to je více jak 16 milionů GJ dodaného tepla," uvedl Šamánek.

Podle něj demontáž starého kotle trvala několik týdnů. Nejnáročnější částí prací bylo demontovat horní buben, který váží téměř 20 tun. "Nejprve tak bylo nutné buben rozřezat na menší části, s nimiž teprve bylo možné dál
manipulovat
," dodal Šamánek.

Investice v Brně-Maloměřicích, která bude hotova do nové topné sezony, je letos už druhou v pořadí. V dubnu Teplárny Brno zahájily generální opravu spalovací turbíny v teplárně Červený mlýn v městské části Královo Pole. Práce potrvají deset týdnů, příprava na opravy za 195 milionů korun trvala zhruba tři roky.

Teplárny Brno zásobují přibližně 92.000 brněnských domácností, dále například nemocnice, školy a úřady.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Tablety pro prarodiče: Nápad z Brna pomůže seniorům s moderními...

čtvrtek, 9. června 2016, 11:58

Propojit seniory se svou rodinou i s celým světem prostřednictvím moderních technologií pomůže nová aplikace z dílny...

Soud přerušil Janouškovi kvůli zdraví trest na půl roku

čtvrtek, 9. června 2016, 11:26

Krajský soud v Brně přerušil Romanu Janouškovi trest na půl roku ze zdravotních důvodů. Uvedla to dnes Česká...

Ve Vaňkovce startuje výstava o historii a budoucnosti lužáneckého...

čtvrtek, 9. června 2016, 11:17

Ve dnech 9. - 19. června na vás ve Vaňkovce čeká výstava o historii a budoucnosti fotbalového stadionu Za Lužánkami....

FOTO a VIDEO: Přes 130 tisíc lidí sledovalo první soutěžní ohňostroj...

čtvrtek, 9. června 2016, 10:32

Soutěžní ohňostroj slovenského týmu Privatex Pyro sledovalo ve středu 8. června na Brněnské přehradě přes 130 tisíc...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Lidé mají možnost určit novou podobu areálu Zbrojovky. Zájem je stále větší

Už několik měsíců se může veřejnost podílet na rozhodování o nové podobě areálu bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. Zájem lidí přitom neustále roste. Developerská firma CPI Property Group, která je majitelem objektu, postupně lidem odhaluje možnosti, jak by mohl vypadat nový areál, jež je rozdělený do šesti zón.

Nezvyklé teplo v pátek v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor dnes byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let, uvedl na svém informačním webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Statisíce lidí ve městech spí v hluku, v Praze přes milion

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.