Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jižní Morava se připojí k poutní stezce sv. Cyrila a Metoděje

 
středa, 8. června 2016, 16:27

Jihomoravský kraj se připojí ke Zlínskému kraji a dalším čtyřem slovenským krajům, které chtějí spojit zajímavé turistické cíle v jednu páteřní poutní stezku svatých Cyrila a Metoděje. Novinářům to dnes řekl krajský radní Jiří Němec (KDU-ČSL).

Podle něj nevznikne žádná nová trasa, ale zlepší se značení a informace současných zajímavých míst spojených s působením bratrů. Náklady celého projektu přesahují 160 milionů korun, 90 procent by měla zaplatit dotace z Evropské unie. Zbytek uhradí kraje.

Do projektu je spolu s Jihomoravským a Zlínským krajem zapojený kraj Trnavský, Žilinský, Trenčianský a Nitranský. Podle Němce povede stezka od Nitry po Slovanské hradiště v Mikulčicích v Jihomoravském kraji a na druhé straně po Velehrad v kraji Zlínském. V budoucnu by se stezka mohla rozšířit například až do Znojma. "Zájem o stezku projevily i další země jako Bulharsko, které velmi ctí Cyrila a Metoděje, ale zájem má i italské město Milán," dodal Němec.

Podle něj projekt obsahuje pasportizaci aktivit a služeb po celé délce trasy. "Bude se dávat nové značení, vybudují se informační panely, zpracují se propagační materiály a obsahovat to bude další aktivity. Vše se musí sladit do jedné společné značky a marketingu, což přiláká nové návštěvníky," řekl Němec. Dodal, že je vše zatím ve fázi projektového záměru a konkrétní věci se budou dolaďovat.

Podle Němce se investice do kultury vyplácejí. "Loni se otevřelo nové návštěvnické centrum ve Slovanském hradišti v Mikulčicích. V roce 2014 tam zavítalo asi 16.000 lidí, loni po otevření centra to bylo už 24.000 lidí, takže se návštěvnost zvýšila o 50 procent," dodal Němec.

U Mikulčic, ve kterých Cyril a Metoděj působili, stál v 9. století velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím. Archeologové tam objevili základy 12 kostelů a pohřebiště s více než 2500 hroby.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Aqualand Moravia startuje letní sezónu a plánuje investice za stovky...

středa, 8. června 2016, 13:51

Několik set milionů korun chce investovat do rozšíření areálu jeden z největších českých akvaparků Aqualand Moravia u...

VIDEO: Hlídka městské policie dopadla muže, který prý zaútočil na...

středa, 8. června 2016, 13:10

Brněnským strážníkům se tento týden podařilo dopadnout muže, který v Černovicích údajně brutálně napadl ženu a okradl...

Brněnské lesy na novém webu lákají na výlety i za poznáním

středa, 8. června 2016, 06:48

Obyvatelé Brna mají možnost si jednoduše a přehledně naplánovat výlety i dozvědět se víc o místních lesích. Pracovníci...

Až o 1400 památek může přijít město Brno na základě rozhodnutí...

středa, 8. června 2016, 06:40

Zrušení památek odstartovala žádost Jihomoravského kraje o stanovisko, zda je kulturní památkovou tišnovská nemocnice,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné....

  • Spíte s oknem otevřeným na ventilačku? Na...

  • Schváleno: rezidentní parkování začne v Brně...

  • Nezaplatil nájem, tak letí. Naštvaný...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha 1 omezí kola v centru do začátku letní turistické sezony

Radnice Prahy 1 do začátku hlavní prázdninové turistické sezony omezí jízdu na kole v centru metropole. Impulzem je fakt, že soud zamítl návrh na předběžné opatření, které by platnost omezení pozastavilo. Soud bude ještě rozhodovat o návrhu úplného zrušení omezení, na to však podle radnice není nutné čekat. Zákaz pohybu na kolech se má mezi 10:00 a 17:00 týkat pěších zón zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

TOP 09 chce vyšší tresty za týrání zvířat, míří i na množírny

Zpřísnění postihů za týrání zvířat, definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat obsahuje novela trestního zákoníku, kterou ve Sněmovně připravila TOP 09. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci uvedl, že pro návrh novely začnou poslanci hledat podporu příští týden, dopředu už získali kolegy z klubu Pirátů a hnutí STAN. Přísnější postihy, včetně až osmi let odnětí svobody pro nejzávažnější činy, autoři novely navrhují i pro provozovatele množíren.

(NE)OBYČEJNÍ: Postavit školu bylo největší školou pro mě, říká Veronika Pospíšilová

Je jí 29 let. Narodila se v Českých Budějovicích, studuje na Karlově univerzitě, kde si dodělává doktorát a v rámci toho tam přednáší na vietnamistice a etnologii, učí v Budějcích jógu malé i velké, mluví vietnamsky, a staví školy v Kambodži. Ano, takhle drobná dívka s úsměvem od ucha k uchu se jednoho dne chopila příležitosti a rozhodla se udělat Zemi lepším místem pro žití.