Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jižní Morava se připojí k poutní stezce sv. Cyrila a Metoděje

 
středa, 8. června 2016, 16:27

Jihomoravský kraj se připojí ke Zlínskému kraji a dalším čtyřem slovenským krajům, které chtějí spojit zajímavé turistické cíle v jednu páteřní poutní stezku svatých Cyrila a Metoděje. Novinářům to dnes řekl krajský radní Jiří Němec (KDU-ČSL).

Podle něj nevznikne žádná nová trasa, ale zlepší se značení a informace současných zajímavých míst spojených s působením bratrů. Náklady celého projektu přesahují 160 milionů korun, 90 procent by měla zaplatit dotace z Evropské unie. Zbytek uhradí kraje.

Do projektu je spolu s Jihomoravským a Zlínským krajem zapojený kraj Trnavský, Žilinský, Trenčianský a Nitranský. Podle Němce povede stezka od Nitry po Slovanské hradiště v Mikulčicích v Jihomoravském kraji a na druhé straně po Velehrad v kraji Zlínském. V budoucnu by se stezka mohla rozšířit například až do Znojma. "Zájem o stezku projevily i další země jako Bulharsko, které velmi ctí Cyrila a Metoděje, ale zájem má i italské město Milán," dodal Němec.

Podle něj projekt obsahuje pasportizaci aktivit a služeb po celé délce trasy. "Bude se dávat nové značení, vybudují se informační panely, zpracují se propagační materiály a obsahovat to bude další aktivity. Vše se musí sladit do jedné společné značky a marketingu, což přiláká nové návštěvníky," řekl Němec. Dodal, že je vše zatím ve fázi projektového záměru a konkrétní věci se budou dolaďovat.

Podle Němce se investice do kultury vyplácejí. "Loni se otevřelo nové návštěvnické centrum ve Slovanském hradišti v Mikulčicích. V roce 2014 tam zavítalo asi 16.000 lidí, loni po otevření centra to bylo už 24.000 lidí, takže se návštěvnost zvýšila o 50 procent," dodal Němec.

U Mikulčic, ve kterých Cyril a Metoděj působili, stál v 9. století velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím. Archeologové tam objevili základy 12 kostelů a pohřebiště s více než 2500 hroby.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Aqualand Moravia startuje letní sezónu a plánuje investice za stovky...

středa, 8. června 2016, 13:51

Několik set milionů korun chce investovat do rozšíření areálu jeden z největších českých akvaparků Aqualand Moravia u...

VIDEO: Hlídka městské policie dopadla muže, který prý zaútočil na...

středa, 8. června 2016, 13:10

Brněnským strážníkům se tento týden podařilo dopadnout muže, který v Černovicích údajně brutálně napadl ženu a okradl...

Brněnské lesy na novém webu lákají na výlety i za poznáním

středa, 8. června 2016, 06:48

Obyvatelé Brna mají možnost si jednoduše a přehledně naplánovat výlety i dozvědět se víc o místních lesích. Pracovníci...

Až o 1400 památek může přijít město Brno na základě rozhodnutí...

středa, 8. června 2016, 06:40

Zrušení památek odstartovala žádost Jihomoravského kraje o stanovisko, zda je kulturní památkovou tišnovská nemocnice,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.