Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jižní Morava se připojí k poutní stezce sv. Cyrila a Metoděje

 
středa, 8. června 2016, 16:27

Jihomoravský kraj se připojí ke Zlínskému kraji a dalším čtyřem slovenským krajům, které chtějí spojit zajímavé turistické cíle v jednu páteřní poutní stezku svatých Cyrila a Metoděje. Novinářům to dnes řekl krajský radní Jiří Němec (KDU-ČSL).

Podle něj nevznikne žádná nová trasa, ale zlepší se značení a informace současných zajímavých míst spojených s působením bratrů. Náklady celého projektu přesahují 160 milionů korun, 90 procent by měla zaplatit dotace z Evropské unie. Zbytek uhradí kraje.

Do projektu je spolu s Jihomoravským a Zlínským krajem zapojený kraj Trnavský, Žilinský, Trenčianský a Nitranský. Podle Němce povede stezka od Nitry po Slovanské hradiště v Mikulčicích v Jihomoravském kraji a na druhé straně po Velehrad v kraji Zlínském. V budoucnu by se stezka mohla rozšířit například až do Znojma. "Zájem o stezku projevily i další země jako Bulharsko, které velmi ctí Cyrila a Metoděje, ale zájem má i italské město Milán," dodal Němec.

Podle něj projekt obsahuje pasportizaci aktivit a služeb po celé délce trasy. "Bude se dávat nové značení, vybudují se informační panely, zpracují se propagační materiály a obsahovat to bude další aktivity. Vše se musí sladit do jedné společné značky a marketingu, což přiláká nové návštěvníky," řekl Němec. Dodal, že je vše zatím ve fázi projektového záměru a konkrétní věci se budou dolaďovat.

Podle Němce se investice do kultury vyplácejí. "Loni se otevřelo nové návštěvnické centrum ve Slovanském hradišti v Mikulčicích. V roce 2014 tam zavítalo asi 16.000 lidí, loni po otevření centra to bylo už 24.000 lidí, takže se návštěvnost zvýšila o 50 procent," dodal Němec.

U Mikulčic, ve kterých Cyril a Metoděj působili, stál v 9. století velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím. Archeologové tam objevili základy 12 kostelů a pohřebiště s více než 2500 hroby.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Aqualand Moravia startuje letní sezónu a plánuje investice za stovky...

středa, 8. června 2016, 13:51

Několik set milionů korun chce investovat do rozšíření areálu jeden z největších českých akvaparků Aqualand Moravia u...

VIDEO: Hlídka městské policie dopadla muže, který prý zaútočil na...

středa, 8. června 2016, 13:10

Brněnským strážníkům se tento týden podařilo dopadnout muže, který v Černovicích údajně brutálně napadl ženu a okradl...

Brněnské lesy na novém webu lákají na výlety i za poznáním

středa, 8. června 2016, 06:48

Obyvatelé Brna mají možnost si jednoduše a přehledně naplánovat výlety i dozvědět se víc o místních lesích. Pracovníci...

Až o 1400 památek může přijít město Brno na základě rozhodnutí...

středa, 8. června 2016, 06:40

Zrušení památek odstartovala žádost Jihomoravského kraje o stanovisko, zda je kulturní památkovou tišnovská nemocnice,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Stánky mezi Tescem a podchodem u nádraží...

  • Mladý muž se pokusil o sebevraždu skokem z...

  • Nákladní vlak v neděli v Podivíně srazil a...

  • FOTOGALERIE: Přes tisíc studentů v Brně...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...

Myjete nádobí v ruce? Vezměte si raději rukavice

Více než třetina tuzemských domácností vlastní myčku nádobí, přípravek pro ruční mytí však někdy...

Putin obhájil mandát, po sečtení třetiny hlasů má 74 procent

Ruský vůdce Vladimir Putin dnes podle očekávání s přehledem a velkým náskokem obhájil už v prvním...