Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na přehradě kotví 60 m dlouhý vorový pramen

 
čtvrtek, 2. června 2016, 17:42

Zhruba 60 metrů dlouhý vorový pramen postavili odborníci na Brněnské přehradě. Lidé se s ním budou moci seznámit do konce srpna, kotví na Rakovci v zátoce U Rybářské bašty. Vorový pramen nechala postavit městská společnost Lesy města Brna u příležitosti 550. výročí od doby, kdy město koupilo svoje první lesní hospodářství.

"Představit práci nás lesníků se veřejnosti snažíme po celý rok. Naše letošní jubileum jsme proto pojali jako oslavu dřeva a lidí, kteří s ním pracují," uvedl ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba.

Plavení dřeva je historicky spojené především s českými řekami, zejména s Vltavou, kde skončilo v souvislosti s výstavbou velkých vodních nádrží v druhé polovině minulého století. Odtud si brněnská společnost brala na stavbu odborníky, kteří čerpají ze zkušeností svých starších kolegů, kteří ještě plavení dřeva zažili.

Podle odborníka na stavbu vorového pramene Jiřího Trávníčka se celé soustavě na vodě říká prám. "Historie plavení dřeva je mnohasetletá, k největšímu rozvoji došlo za Marie Terezie. Řeky byly nejstaršími dopravními cestami," uvedl Trávníček.

Společně s kolegy v Brně vybudoval vorový pramen, který není čistě autentický. Dřevo s odborníky sešrouboval napevno, klády nejsou tedy vázány volně kvůli bezpečnosti.

Dřevo se po vodě přepravovalo podle odborníků i na Moravě, zejména v souvislosti s napoleonskými válkami, kdy byl nedostatek koní na klasický transport po silnicích a lesních cestách. Historici zjistili, že po Svratce se dřevo dopravovalo zhruba 50 let do roku 1850. Tento způsob se ale nikdy nerozvinul tak jako na Vltavě, protože Svratka silně meandrovala. Pro zrušení poddanství tak byla jeho plavba pro přemrštěné nároky majitelů vodních děl i obcí zastavena a náplavka v Brně zrušena.

Jednu z příležitostí, jak se s vorem seznámit, budou mít Brňané v sobotu večer, před jedním z ohňostrojů. Pořadatelé nachystali program s názvem Setkání živlů, do kterého se zapojí herci nebo hasiči.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Příběh Lužánek ocenili na stadiónu Realu Madrid. Trumfl Arsenal i...

čtvrtek, 2. června 2016, 17:26

Příběh oživení fotbalového stadiónu za Lužánkami v Brně zvítězil v soutěži Stadium Business Awards v kategorii...

Brněnští jeřábi pomáhají na Dálném východě

čtvrtek, 2. června 2016, 15:25

Po loňském unikátním transportu dvou vajec brněnských jeřábů mandžuských na Dálný východ se Zoo Brno stala...

SAKO Brno spouští projekt RE-USE - Druhý život, pomůže lidem i přírodě

čtvrtek, 2. června 2016, 09:07

Společnost SAKO ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Veřejnou zelení města Brna spouští projekt RE-USE – Druhý...

Už tento víkend ožijí Denisovy sady festivalem vína

čtvrtek, 2. června 2016, 09:02

Nejlepší tuzemská vína spolu s vybranými delikatesami, bohatý kulturní program a to vše v prostředí Denisových sadů a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Brněnský policista odmítl úplatek v...

  • V autě už nebudou povinné náhradní žárovky a...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Díky Beátce máme spokojenější život, říkají Eliška s Daliborem

Eliška s Daliborem jsou (Ne)obyčejný pár z Českých Budějovic. Před necelými třemi lety se jim narodila dcera Beátka. Není to úplně typické dítě. Má totiž Treacher-Collins syndrom. Že je určitým způsobem jiná, byste ale, nebýt deformace obličeje, ani nepoznali. Je to veselá, chytrá holka, která si ráda hraje a občas rodičům brnká na nervy.

VIDEO: Na D11 se děly věci. Téměř třicet vozidel na dálnici v běžném provozu couvalo, někteří řidiči jeli i v protisměru

Včera kolem 18. hodiny se na D11 ve směru z Hradce Králové do Prahy u exitu na 68. kilometru děly věci. Téměř třicet vozidel v běžném provozu na dálnici couvalo, nebo se otáčelo, či dokonce jelo v protisměru. Událostí se zabývají policisté z dálničního oddělení Pravy.

OČIMA HASIČE: Řidič zůstal po autonehodě zaklíněný za volantem. Hasiči ho museli vystříhat

K závažné dopravní nehodě na 173. kilometru D1 vyjížděly ve středu odpoledne hasičské jednotky. Mikrobus plný lidí zezadu narazil do kamionu. Řidič auta zůstal zaklíněný za volantem. Hasiči ho musel z automobilu vyprostit. Při nehodě se zranilo šest lidí, dva z toho těžce. Jedním z nich byl právě řidič dodávky.