Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na přehradě kotví 60 m dlouhý vorový pramen

 
čtvrtek, 2. června 2016, 17:42

Zhruba 60 metrů dlouhý vorový pramen postavili odborníci na Brněnské přehradě. Lidé se s ním budou moci seznámit do konce srpna, kotví na Rakovci v zátoce U Rybářské bašty. Vorový pramen nechala postavit městská společnost Lesy města Brna u příležitosti 550. výročí od doby, kdy město koupilo svoje první lesní hospodářství.

"Představit práci nás lesníků se veřejnosti snažíme po celý rok. Naše letošní jubileum jsme proto pojali jako oslavu dřeva a lidí, kteří s ním pracují," uvedl ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba.

Plavení dřeva je historicky spojené především s českými řekami, zejména s Vltavou, kde skončilo v souvislosti s výstavbou velkých vodních nádrží v druhé polovině minulého století. Odtud si brněnská společnost brala na stavbu odborníky, kteří čerpají ze zkušeností svých starších kolegů, kteří ještě plavení dřeva zažili.

Podle odborníka na stavbu vorového pramene Jiřího Trávníčka se celé soustavě na vodě říká prám. "Historie plavení dřeva je mnohasetletá, k největšímu rozvoji došlo za Marie Terezie. Řeky byly nejstaršími dopravními cestami," uvedl Trávníček.

Společně s kolegy v Brně vybudoval vorový pramen, který není čistě autentický. Dřevo s odborníky sešrouboval napevno, klády nejsou tedy vázány volně kvůli bezpečnosti.

Dřevo se po vodě přepravovalo podle odborníků i na Moravě, zejména v souvislosti s napoleonskými válkami, kdy byl nedostatek koní na klasický transport po silnicích a lesních cestách. Historici zjistili, že po Svratce se dřevo dopravovalo zhruba 50 let do roku 1850. Tento způsob se ale nikdy nerozvinul tak jako na Vltavě, protože Svratka silně meandrovala. Pro zrušení poddanství tak byla jeho plavba pro přemrštěné nároky majitelů vodních děl i obcí zastavena a náplavka v Brně zrušena.

Jednu z příležitostí, jak se s vorem seznámit, budou mít Brňané v sobotu večer, před jedním z ohňostrojů. Pořadatelé nachystali program s názvem Setkání živlů, do kterého se zapojí herci nebo hasiči.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Příběh Lužánek ocenili na stadiónu Realu Madrid. Trumfl Arsenal i...

čtvrtek, 2. června 2016, 17:26

Příběh oživení fotbalového stadiónu za Lužánkami v Brně zvítězil v soutěži Stadium Business Awards v kategorii...

Brněnští jeřábi pomáhají na Dálném východě

čtvrtek, 2. června 2016, 15:25

Po loňském unikátním transportu dvou vajec brněnských jeřábů mandžuských na Dálný východ se Zoo Brno stala...

SAKO Brno spouští projekt RE-USE - Druhý život, pomůže lidem i přírodě

čtvrtek, 2. června 2016, 09:07

Společnost SAKO ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Veřejnou zelení města Brna spouští projekt RE-USE – Druhý...

Už tento víkend ožijí Denisovy sady festivalem vína

čtvrtek, 2. června 2016, 09:02

Nejlepší tuzemská vína spolu s vybranými delikatesami, bohatý kulturní program a to vše v prostředí Denisových sadů a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Moldávec přepadl a okradl v Brně ženu,...

  • Mezi Židenicemi a hlavním nádražím budou...

  • Ženy dnes získají v desítkách podniků po...

  • Kolemjedoucí řidič našel u silnice mrtvolu...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vojáci zabili spolupachatele útoku na tři Čechy v Afghánistánu

České speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci, a dalšího zajaly. Napsaly to dnešní Lidové noviny (LN), kterým informaci o odvetě potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Podle jednoho z nich se to stalo před delší dobou při poměrně rozsáhlé operaci. Vedení ministerstva obrany a armády ani jejich tisková oddělení nechtějí informace komentovat.

(NE)OBYČEJNÍ: Na kole projíždí celou Evropu. Člověk musí opustit komfortní zónu, ale stojí to za to, říká Alena Ledlová

Alena Ledlová z Liberce je mladá, sympatická a trochu praštěná holka, která se ničeho nebojí. A když si něco vymyslí, tak do toho taky po hlavě skočí. A tentokrát si dala za cíl projet Evropu na kole. Z velké části sama, aniž by věděla, kde bude spát, nebo jestli bude mít co jíst.

Senát má řešit míru alkoholu u cyklistů nebo protikuřácký zákon

Toleranci malého množství alkoholu u cyklistů nebo zmírnění protikuřáckého zákona mají dnes řešit senátoři. Věnovat se chtějí také změně systému voleb do Senátu. Horní komora má na programu také návrh rozpočtu EU a její zemědělské politiky v letech 2021 až 2027.