Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj opět nezveřejnil audit smluv s Letištěm Brno, udělá to 30.6.

 
úterý, 31. května 2016, 09:31

Jihomoravský kraj ani po roce a půl nezveřejnil výsledky auditu, který se zabýval smluvními vztahy mezi krajem jako majitelem letiště v Tuřanech a společností Letiště Brno. Tato firma letiště získala v roce 2004 do padesátiletého pronájmu. Dosud tak není jasné, zda je smlouva pro kraj výhodná, ač vedení kraje tvrdí, že ano.

Hejtman Michal Hašek (ČSSD) včera na tiskové konferenci slíbil kompletní audit zveřejnit 30. června poté, co se k němu bude moct vyjádřit Letiště Brno. Před měsícem řekl, že audit zveřejní 26. května.

Audit, který zpracovala firma KŠD Legal, měl pověřit smlouvu, kterou uzavíral ještě Haškův předchůdce Stanislav Juránek (KDU-ČSL), dnes jeho náměstek. "Po 12 letech mohu říct, že je pro kraj výhodná a tento model je výhodnější, než jaký zvolil například Moravskoslezský kraj," uvedl Juránek. Ostravské letiště spravuje společnost přímo zřízená krajem.

Kraj ročně inkasuje za pronájem zhruba mezi 20 a 30 miliony ročně. Letos naopak platí 30 milionů korun jako podporu linky do Mnichova, podobně například v roce 2013 byly příjmy a investice do letiště zhruba vyrovnané.

Hašek řekl, že radní dostali audit do rukou teprve včera a ještě se s ním nestihli seznámit. Ocitoval z auditu text, který podle něj dokládá výhodnost smluvního vztahu - šlo o srovnání hospodaření ostatních krajských letišť. "Zpracování auditu trvalo tak dlouho, protože jde o složité právní vztahy," uvedl Hašek. Termín 30. června, kdy slíbil audit kompletně zveřejnit, je podle něj nepřekročitelný.

Smlouvou mezi krajem a společností Letiště Brno se začala před dvěma lety zabývat MF DNES. Deník uvedl, že smlouva byla uzavřena za nejasných okolností, navíc Juránek a předseda představenstva Letiště Brno Brno Jiří Filip jsou lidovečtí spolustraníci.

Kraj také zapůjčil firmě Brno Airport Logistic Park, což je dceřiná firma Letiště Brno, pozemky severně od letiště pro stavbu průmyslové zóny a to za pomoci věcného břemene za deset milionů korun. Břemeno je na 60 let a uzavřená smlouva zmiňuje, že zůstane platná za předpokladu, že do roku 2017 zde bude zkolaudovaná budova. Podle expertů oslovených MF DNES je smlouva pro kraj nevýhodná a přichází o miliony korun. Na otázku, zda je součástí auditu i tato smlouva, Hašek řekl, že se s ním dosud podrobně neseznámil.

Jihomoravský kraj a Letiště Brno se snaží pozemky pronajmout již několik let, avšak zatím neúspěšně. Nyní však shodně tvrdí, že jednají s potenciálními zájemci.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Městské části dostanou finance na kontejnerová stání pro tříděný odpad

úterý, 31. května 2016, 09:27

Rada města Brna odsouhlasila pravidla pro poskytování příspěvků brněnským městským částem na vybudování stálých...

ANO v Brně navrhuje novou variantu stavby nádraží v části jih

úterý, 31. května 2016, 08:45

Hnutí ANO navrhuje postavit nové vlakové nádraží v Brně v části Brno-jih nedaleko Vodařské ulice v prostoru, kde je...

Den dětí s Nadačním fondem Emil v Brně: Zkusíte si florbal na vozíku?

pondělí, 30. května 2016, 16:46

Netradiční oslava Dne dětí je připravena na středu 1. června v Brně. V rámci doprovodného program Světových her...

Letní koupaliště Riviéra a Zábrdovice zahajují sezónu

pondělí, 30. května 2016, 16:27

V letošním roce otevírají Koupaliště Riviéra a Letní koupaliště Zábrdovice první sobotu v měsíci červnu – 4. 6. 2016....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Případ gurua Járy bude opět řešit soud. Slavný 'nadsamec' v minulosti znásilnil řadu žen

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud. Dobeš podal dovolání, stejně jako jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Oba byli odsouzeni za znásilnění.

Týraný pes Marley našel nový domov

Dnes už roční labradorský retrívr Marley, kterého v březnu loňského roku brutálně týral 24letý muž z Prachatic, má novou rodinu.

VIDEO: Brankář Čech po sezoně ukončí fotbalovou kariéru

Brankář Arsenalu Petr Čech oznámil, že po této sezoně ukončí fotbalovou kariéru, během které chytal také za Chelsea, Rennes nebo Spartu. Šestatřicetiletému bývalému reprezentantovi v létě vyprší v londýnském klubu smlouva a novou už nepodepíše.