Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj opět nezveřejnil audit smluv s Letištěm Brno, udělá to 30.6.

 
úterý, 31. května 2016, 09:31

Jihomoravský kraj ani po roce a půl nezveřejnil výsledky auditu, který se zabýval smluvními vztahy mezi krajem jako majitelem letiště v Tuřanech a společností Letiště Brno. Tato firma letiště získala v roce 2004 do padesátiletého pronájmu. Dosud tak není jasné, zda je smlouva pro kraj výhodná, ač vedení kraje tvrdí, že ano.

Hejtman Michal Hašek (ČSSD) včera na tiskové konferenci slíbil kompletní audit zveřejnit 30. června poté, co se k němu bude moct vyjádřit Letiště Brno. Před měsícem řekl, že audit zveřejní 26. května.

Audit, který zpracovala firma KŠD Legal, měl pověřit smlouvu, kterou uzavíral ještě Haškův předchůdce Stanislav Juránek (KDU-ČSL), dnes jeho náměstek. "Po 12 letech mohu říct, že je pro kraj výhodná a tento model je výhodnější, než jaký zvolil například Moravskoslezský kraj," uvedl Juránek. Ostravské letiště spravuje společnost přímo zřízená krajem.

Kraj ročně inkasuje za pronájem zhruba mezi 20 a 30 miliony ročně. Letos naopak platí 30 milionů korun jako podporu linky do Mnichova, podobně například v roce 2013 byly příjmy a investice do letiště zhruba vyrovnané.

Hašek řekl, že radní dostali audit do rukou teprve včera a ještě se s ním nestihli seznámit. Ocitoval z auditu text, který podle něj dokládá výhodnost smluvního vztahu - šlo o srovnání hospodaření ostatních krajských letišť. "Zpracování auditu trvalo tak dlouho, protože jde o složité právní vztahy," uvedl Hašek. Termín 30. června, kdy slíbil audit kompletně zveřejnit, je podle něj nepřekročitelný.

Smlouvou mezi krajem a společností Letiště Brno se začala před dvěma lety zabývat MF DNES. Deník uvedl, že smlouva byla uzavřena za nejasných okolností, navíc Juránek a předseda představenstva Letiště Brno Brno Jiří Filip jsou lidovečtí spolustraníci.

Kraj také zapůjčil firmě Brno Airport Logistic Park, což je dceřiná firma Letiště Brno, pozemky severně od letiště pro stavbu průmyslové zóny a to za pomoci věcného břemene za deset milionů korun. Břemeno je na 60 let a uzavřená smlouva zmiňuje, že zůstane platná za předpokladu, že do roku 2017 zde bude zkolaudovaná budova. Podle expertů oslovených MF DNES je smlouva pro kraj nevýhodná a přichází o miliony korun. Na otázku, zda je součástí auditu i tato smlouva, Hašek řekl, že se s ním dosud podrobně neseznámil.

Jihomoravský kraj a Letiště Brno se snaží pozemky pronajmout již několik let, avšak zatím neúspěšně. Nyní však shodně tvrdí, že jednají s potenciálními zájemci.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Městské části dostanou finance na kontejnerová stání pro tříděný odpad

úterý, 31. května 2016, 09:27

Rada města Brna odsouhlasila pravidla pro poskytování příspěvků brněnským městským částem na vybudování stálých...

ANO v Brně navrhuje novou variantu stavby nádraží v části jih

úterý, 31. května 2016, 08:45

Hnutí ANO navrhuje postavit nové vlakové nádraží v Brně v části Brno-jih nedaleko Vodařské ulice v prostoru, kde je...

Den dětí s Nadačním fondem Emil v Brně: Zkusíte si florbal na vozíku?

pondělí, 30. května 2016, 16:46

Netradiční oslava Dne dětí je připravena na středu 1. června v Brně. V rámci doprovodného program Světových her...

Letní koupaliště Riviéra a Zábrdovice zahajují sezónu

pondělí, 30. května 2016, 16:27

V letošním roce otevírají Koupaliště Riviéra a Letní koupaliště Zábrdovice první sobotu v měsíci červnu – 4. 6. 2016....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné....

  • Spíte s oknem otevřeným na ventilačku? Na...

  • Schváleno: rezidentní parkování začne v Brně...

  • Nezaplatil nájem, tak letí. Naštvaný...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha 1 omezí kola v centru do začátku letní turistické sezony

Radnice Prahy 1 do začátku hlavní prázdninové turistické sezony omezí jízdu na kole v centru metropole. Impulzem je fakt, že soud zamítl návrh na předběžné opatření, které by platnost omezení pozastavilo. Soud bude ještě rozhodovat o návrhu úplného zrušení omezení, na to však podle radnice není nutné čekat. Zákaz pohybu na kolech se má mezi 10:00 a 17:00 týkat pěších zón zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

TOP 09 chce vyšší tresty za týrání zvířat, míří i na množírny

Zpřísnění postihů za týrání zvířat, definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat obsahuje novela trestního zákoníku, kterou ve Sněmovně připravila TOP 09. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci uvedl, že pro návrh novely začnou poslanci hledat podporu příští týden, dopředu už získali kolegy z klubu Pirátů a hnutí STAN. Přísnější postihy, včetně až osmi let odnětí svobody pro nejzávažnější činy, autoři novely navrhují i pro provozovatele množíren.

(NE)OBYČEJNÍ: Postavit školu bylo největší školou pro mě, říká Veronika Pospíšilová

Je jí 29 let. Narodila se v Českých Budějovicích, studuje na Karlově univerzitě, kde si dodělává doktorát a v rámci toho tam přednáší na vietnamistice a etnologii, učí v Budějcích jógu malé i velké, mluví vietnamsky, a staví školy v Kambodži. Ano, takhle drobná dívka s úsměvem od ucha k uchu se jednoho dne chopila příležitosti a rozhodla se udělat Zemi lepším místem pro žití.