Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Slovenským syslům se na Mniší hoře daří

 
pátek, 27. května 2016, 09:48

Projekt na záchranu sysla obecného, do kterého se zapojila i Zoo Brno, probíhá podle plánu. Skupina 39 syslů z bratislavského letiště M. R. Štefánika odchovala po devítiměsíční aklimatizaci ve speciální syslí voliéře v zázemí zahrady první mláďata. Ta by měla v budoucnu posílit slabé populace tohoto druhu ve volné přírodě.

Zoo Brno je partnerem projektu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která dohodla mezinárodní spolupráci s kolegy na Slovensku. Minulý rok v srpnu rozmístili slovenští ochránci přírody na travnatých plochách bratislavského letiště 130 pastí k odchytu syslů obecných a 39 z nich pak převezli do Zoo Brno.

Ti byli vypuštěni do speciální syslí voliéry o rozměru 12x20 metrů, která je zapuštěná dva metry pod zem, aby nedocházelo k podhrabání a úniku syslů. Po celou dobu byla zvířata přikrmována ječmenem, jablky, červenou řepou a měla k dispozici suché seno ke stavbě podzemních pelíšků. „Sysly ve voliéře pravidelně monitorujeme a pořizujeme kamerové záznamy, podle kterých vyhodnocujeme jejich aktuální zdravotní stav a chování. Na konci loňského léta si sysli budovali síť nor na přezimování, ale s ohledem na mírné počasí a pravidelný přísun potravy byli aktivní i v zimě. Na konci jara jsme pozorovali narození prvních asi šesti mláďat. Jejich přesný počet se určit nedá, protože většinu času tráví tato velmi plachá zvířata v norách,“ říká koordinátor projektu za Zoo Brno Petr Šrámek.

V České republice je stále několik přirozených lokalit sysla obecného. Například v nedalekých Medlánkách je populace silná, ale jsou místa, kde populace čítají pouze několik jedinců a jejich počty razantně kolísají. K takovým místům patří například Hodkovice nad Mohelkou, Člunek nebo Jaroslavice.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Kam na dětský den? Zkuste zoo, letiště nebo Starou radnici

čtvrtek, 26. května 2016, 14:43

Při příležitosti oslav dne dětí se v Brně a okolí koná spousta zajímavých akcí. Nejen ti nejmenší mohou navštívit...

Tip na sobotu: Lucemburská májová noc zve zamilované na Špilberk

čtvrtek, 26. května 2016, 13:54

Blíží se lásky čas na Špilberku. Zamilované verše ve francouzštině i češtině, romantická hudba, nádherný výhled na...

Územní studie ukazují příležitosti, které městu může přinést nové...

čtvrtek, 26. května 2016, 13:30

Konkrétnější představu o tom, jak by se mohlo rozvíjet město Brno v případě stavby nového nádraží ve variantě u řeky,...

Vlčí alfa samec nezklamal. V zoo se mu narodilo devět mláďat

čtvrtek, 26. května 2016, 13:20

Devět letos narozených vlčat je důkazem, že mladý samec, který dorazil do Brna z Dánska v lednu minulého roku,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pátrání po čtyřleté Marušce pokračuje. Matka se brání proti nařčení otce, redakce získala znalecký posudek

Policisté od pátku 7. prosince pátrají po čtyřleté Marii Žiškové. Podle jejich informací se dívenka nachází neznámo kde s otcem Vladimírem Žiškou. Ten v současné době rozesílá prostřednictvím organizace Family for Liberty tiskové prohlášení, ve kterém napadá matku mimo jiné ze sexuálního zneužívání a týrání dcery. Ve vyjádření matky Marušky, které redakce Olomoucké Drbny získala, však její máma popírá, že by k něčemu takovému docházelo. Navíc redakce získala znalecký posudek, ze kterého vyplývá, že Vladimír Žiška nemá předpoklady k výchově dítěte.

Psychiatři: Syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech

Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce.

Mládě labutě přišlo o křídlo, protože ho lidé krmili pečivem

Jít krmit kachny, labutě a další opeřence patří mezi oblíbené činnosti. Tahle labuť ale doplatila na lidskou neznalost. Pečivo totiž v ptačím jídelníčku nemá co pohledávat.