Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Letos již pošesté bude projekt „Na kole jen s přilbou“ pomáhat chránit zdraví a životy cyklistů

 
středa, 25. května 2016, 11:35

Se společným projektem Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby „Na kole jen s přilbou“ se letos setkají cyklisté v osmi horských oblastech a na řadě cyklostezek a cyklotras po celé České republice K projektu se připojuje stále více měst a dalších partnerů ze soukromého a veřejného sektoru.

Záštitu převzal také JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje. Cílem projektu Na kole jen s přilbou je přispět ke snižování výskytu nehod cyklistů spojených se zraněním či dokonce usmrcením. Letos se jedná již o šestý ročník. Zatímco v roce 2011, kdy byl projekt spuštěn, se mohli cykloturisté setkat s příslušnými cyklohlídkami v Jizerských horách a v Krkonoších, letos půjde o hlavní horské oblasti v rámci celé České republiky. Kromě Jizerek a Krkonoš se tak cykloturisté budou moci seznámit se zásadami bezpečné jízdy na kole také v Orlických a Krušných horách, v Beskydech a Jeseníkách, na Šumavě či Vysočině. A také na vinných stezkách Lednicko-Valtického areálu. „I v loňském roce musela Horská služba zasahovat zhruba 700x při úrazech cyklistů a koloběžkářů. A právě jezdci na koloběžkách nám začínají dělat velké starosti. Mnohdy na nich jezdí lidé, kterým nejde ani tak o poznávání přírodních krás, ale spíše o absolvování adrenalinových sjezdů strmých horských cest. Už to samo o sobě je nebezpečné. Když se k tomu přidá nejednou slabá tělesná kondice svátečního jezdce, může být zaděláno na pořádný průšvih,“ varuje Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR. Navíc se projekt dostává i do řady našich měst. Během uplynulých pěti let se tak stal významným prvkem přispívajícím k propagaci nejen bezpečné cykloturistiky, ale jízdy na kole obecně. A přibývá i počet přímo oslovených cyklistů. Zatímco v roce 2014 jich bylo zhruba 15 000, loni se jednalo již o 22 000 osob.

Projekt si postupem času získal důvěru desítek institucí. Letos se mezi jeho partnery řadí např. Ministerstvo pro místní rozvoj, Asociace krajů, Svaz měst a obcí či Česká kancelář pojistitelů. Podporu vyslovilo také 13 krajů a 11 měst.

Původně projekt ne náhodou cílil na propagaci používání cyklistických přileb. „Pokud dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve 3/4 případů zasažena právě hlava či krk. Přitom ve 2/3 případů by bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Dnes jsou cyklistům poskytovány komplexní informace, jak mohou zvýšit vlastní bezpečnost při jízdě na horských stezkách i po silnicích. Např. se dozvědí, jak se přesvědčit o řádném technickém stavu svého kola a jaká je jeho povinná výbava. Pozornost je věnována i tomu, jak být viditelný pro ostatní, a to nejen za snížené viditelnosti, ale i za dne. „Cyklisté by měli dbát na svou viditelnost permanentně. Lze proto doporučit používat oblečení a přilby ve výrazných barvách, přinejmenším vhodné pestře zbarvené doplňky. Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy,“ doporučuje Roman Budský. Pochopitelně je hovořeno i o vlivu alkoholu na schopnost bicyklisty bezpečně ovládat kolo. Každoročně řada našich občanů holduje cykloturistice i v zahraničí. I pro ně je připravena řada cenných informací, mj. jak je to s povinností používat přilbu v jednotlivých státech EU28 a nakolik přísně se posuzuje jízda po nějaké té vypité sklence alkoholu

Projekt se postupně stále více rozšiřuje i do desítek měst po celé naší zemi. Tedy nejen pro cykloturisty, ale i běžné jezdce na kolech je připravena řada cenných rad, jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu. Budou se tak moci například dozvědět, jaká nová pravidla musí dodržovat. Jsou to především cyklisté, kdo doplatí na případnou jezdeckou chybu, ať vlastní, nebo svého motorizovaného kolegy. V loňském roce zahynulo při dopravních nehodách 68 bicyklistů, o 11 více než v roce 2014. Dalších 394 utrpělo zranění těžká. „Pokud dojde k nehodě cyklisty, je ve srovnání s nehodou obecně 2,25x vyšší pravděpodobnost, že bude smrtelná,“ varuje Budský. To, že se do projektu zapojuje stále více měst, zaručí, že se důležité rady dostanou i ke starším bicyklistům. V loňském roce, podobně jako v roce 2014, totiž v téměř dvou třetinách případů umíraly na kole osoby starší 55 let.  

Narazíte-li na stanoviště projektu „Na kole jen s přilbou“, neváhejte se alespoň na chvilku zastavit. Budete si moci odpočinout a občerstvit se. A navíc se dozvíte řadu zajímavých informací a rad, jak se bezpečně pohybovat na kole u nás i při případné návštěvě některého ze států EU. Pro cyklisty je navíc připraveno na 80 000 cykloturistických map v 10 mutacích. „Náš tým připomene základní zásady bezpečné jízdy na kole. Poukáže, na co si dát nejvíce pozor a jak nejlépe ochránit sebe a své blízké,“ upřesňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Široká plejáda informací ze světa bezpečné cykloturistiky se nachází na webovém portálu projektu www.nakolejensprilbou.cz. Návštěvníci portálu se také mohou zúčastnit soutěže o zajímavé ceny.   

 

 


 

Kam dál?

Uber míří do Brna. Bude tam hledat nejlepší podnikatelské nápady

středa, 25. května 2016, 11:24

Uber spouští svůj celoevropský projekt UberPITCH, v rámci kterého nabídne českým začínajícím podnikatelům možnost...

Tip na víkend: Na Slovanském náměstí se budou grilovat mořské...

středa, 25. května 2016, 09:58

Poslední květnový víkend se v parku na Slovanském náměstí odehraje ve znamení rybích specialit. Již popáté se totiž...

Hvězdárna provede malé stopaře po Galaxii

středa, 25. května 2016, 09:33

Vesmír je veliký. Je téměř nepředstavitelně veliký. A pokud se v něm nechceme ztratit, musíme mít u sebe v každé...

Zraněný muž se pokusil zdemolovat interiér sanitky. Strážníci jej...

středa, 25. května 2016, 09:25

Oznámení o napadání osob prověřovali strážníci o víkendu v Nádražní ulici. Místo rvačky hlídka na na místě uviděla muže...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Brněnský policista odmítl úplatek v...

  • V autě už nebudou povinné náhradní žárovky a...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Norský protiimigrační politik má vztah s o 30 let mladší Íránkou

Norsko žije skandálem kolem bývalého ministra za protiimigrační a populistickou Pokrokovou stranu Pera Sandberga, který má poměr s o 30 let mladší íránskou přistěhovalkyní. Politik, který před třemi dny odstoupil z čela ministerstva pro rybolov, přitom doposud hlásal, že míšení ras, kultur a náboženství je v Norsku nepřípustné, pokud se má v zemi zachovat mír.

Elektřina načerno? Může se stát, že kradete energii, i když o tom nevíte

Krást se nemá. Za neoprávněný neboli černý odběr energií však můžete nést odpovědnost, i když elektřinu nebo plyn odeberete bez zaplacení zcela neúmyslně, nevědomě a bez vlastního zavinění. Co všechno se považuje za neoprávněný odběr? 
A co vám v takové situaci hrozí?

VIDEO: Brňance se do obýváku nastěhovalo více než 160 netopýrů

Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se včera odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli. Podle telefonátu na linku 156 se v bytě sedmaosmdesátileté ženy usídlili netopýři a nově objevený úkryt nechtěli za žádnou cenu opustit. Přivolaná hlídka nevěřila svým očím. Do ložnice v nejvyšším patře panelového domu se nastěhovalo víc než 160 netopýrů hvízdavých.