Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Policie varuje: Důvěřivost osob na internetu může vést až k jejich trestnímu stíhání

 
úterý, 24. května 2016, 16:08

I přes častá upozornění a varování veřejnosti ze strany policie, zainteresovaných organizací a soukromých firem na nebezpečí související s využíváním nejrůznějších služeb v internetovém prostředí Jihomoravští kriminalisté vyšetřují desítky případů podvodného jednání.

Mezi neustálá rizika v této oblasti patří, mnohdy naivní, mnohdy nepromyšlená, ale také někdy vědomá nesprávná rozhodnutí si prostřednictvím internetových nabídek práce finančně přivydělat. Pachatelé zejména podvodných trestných činů si jsou této skutečnosti dobře vědomi a tak na internetu zakládají léčky, jak ulovit právě tyto své potenciální oběti – bílé koně.

Postup pachatelů je jednoduchý a účinný. Sází na touhu vydělat si nějakou finanční hotovost navíc a zároveň mnohdy na lidskou nedbalost. Pachatelé své oběti oslovují prostřednictvím nejrůznějších poměrně snadných nabídek práce. Jedná se zejména o administrativní činnosti-homeoffice. Při tomto způsobu práce je požadována časová flexibilita, přístup k internetu, spolehlivost, schopnost samostatně zpracovávat zadané úkoly, někdy vlastnit živnostenský list.

Po projeveném zájmu ze strany zájemců o práci pachatel komunikuje zpravidla jen a pouze prostřednictvím e-mailové komunikace. Zdůvodnění, že zadavatel práce se nachází dlouhodobě v zahraničí, je sice logické, ale je to jen laciná výmluva pachatele. Stejně je totiž logické, že pachatel trestného činu nechce být „vidět ani slyšet“, a proto se nikdy s nikým nesetká. Možná to slíbí, možná pošle svoje fotky (taktéž jen „virtuální“), ale šance, že s „brigádníkem“ probere obchodní záležitosti víc osobně je prakticky nulová.

Pachatel pak pod různými legendami velmi citlivě a zdvořile komunikuje a od svých obětí si za úplatu vyžádá buď založení bankovního účtu a předání přístupových údajů do elektronického bankovnictví, nebo své oběti instruuje k nákupu virtuální měny tzv. bitcoinů či provádění různých plateb nebo peněžních převodů do nejrůznějších států světa prostřednictvím služeb WesternUnion apod.

Aby pachatel „ukotvil“ svoji oběť, vždy ji navnadí vidinou poměrně snadného přivýdělku i puncem oficiálnosti. Klidně svojí obětí nabídne sepsání nejrůznější „oficiální“ smlouvy např. smlouvy o provedení práce, popř. pošle scan „oficiálního“ povolení, certifikátu, pověření, licence – bohužel vše je také jen „virtuální“, protože všechny údaje zde jsou buď zcela smyšlené, nebo reálně existující, avšak zneužité. Následně tyto účty využije pro svoji podvodnou činnost. Přes tyto účty doslova nechá protéct peníze podvedených lidí, často v řádech statisíců korun.

Dobré je si uvědomit, že první na koho se pak obrací pozornost policie, jsou právě lidé, kteří svým jménem tuto trestnou činnost pachatele umožnili. Tito lidé pak mají co vysvětlovat, poněvadž se na ně mnohdy obrací i velmi pobouření podvedení a vedou se o nich často i diskuze na internetových diskuzních fórech.

Svým jednáním je pachatel také  vystaví nebezpečí trestního postihu, neboť trestní zákoník  upravuje tzv. legalizaci výnosů z trestné činnosti, a to jak ve formě úmyslného zavinění, tak i z nedbalosti. A právě takto končí tzv. bílí koně – často s velmi nízkým výdělkem a vysvětlováním své protiprávní činnosti na policii.

Je až neuvěřitelné, že si lidé neuvědomují, že v současné době žijí prakticky ve virtuálním světě, kde osoba vystupující jako „Karel“ často není „Karel“, kde jméno, podpis, ani adresa prakticky nic neznamená, protože toto je pouze virtuální svět plný virtuálních pojmů.

Ano, většina lidí si asi říká: „Mně se toto přece nemůže stát“. Bohužel praxe je taková, že i přes neustálé varování veřejnosti, přes podpisy smluv v bankách s písemným uvedením, že informace k přístupům k jejich bankovním účtům nesmí předávat dalším osobám, se neustále policie setkává s lidmi, kteří prakticky pro absolutně neznámé lidi, které nikdy osobně neviděli, nikdy s nimi ani netelefonovali apod., zakládají bankovní účty nebo pro ně nakupují virtuální měnu či provádějí transfery peněz a v neposlední řadě předají neznámé osobě veškeré své osobní údaje, jméno, rodné číslo, adresu bydliště.

Bohužel na závěr nutno dodat smutnou skutečnost, že mezi těmito osobami bývají vedle mladých mnohdy životem nezkušených lidí, přes cíleně zneužité matky na rodičovských dovolených i vysokoškolsky vzdělaní lidé v oblasti financí, managementu, finančního poradenství apod. Na základě  těchto výše uvedených informací bychom chtěli důrazně varovat veřejnost, aby dbala zvýšené opatrnosti při nabídkách práce spojených se zakládáním či propůjčováním bankovních účtů, nebo spojených s jakýmkoli způsobem převádění peněžních prostředků.

V případě podezřelých nabídek, nestandardní komunikace  či s podezřením na protiprávní jednání se můžete obrátit na kteroukoli policejní služebnu nebo linku 158.

V případě, že se již zrovna nacházíte v možném postavení tzv. bílého koně, neváhejte policii tuto informaci obratem sdělit. Pokud se obrátíte pouze na možného pachatele, ten Vás bude chlácholit, že tomu tak není, nebo svoji trestnou činnost rychle odkloní na někoho jiného. Tímto zamezíte možným škodám na podvedených lidech a snížíte riziko postihu Vaší osoby a dáte policii šanci takovéto podvodné jednání objasnit a pachatele ztotožnit.

Napsal(a) PČR
 


 

Kam dál?

Vážení odhalilo náklaďák s rekordní nadváhou 14 tun

úterý, 24. května 2016, 10:18

Ke konci minulého týdne si to šinul po silnici I/50 kolem Slavkova u Brna směrem na Bučovice. Řidič na první pohled...

FOTO: Hasiči zlikvidovali požár ve výškové budově na Křenové, doprava...

pondělí, 23. května 2016, 16:41

Požár ve třetím patře výškové budovy zastavil dnes po 13:00 dopravu v Křenové ulici v Brně. Hasiči evakuovali z domu...

O Ekologického oskara soutěží téměř 300 projektů. Lidé mohou nadále...

pondělí, 23. května 2016, 15:44

Celkem 286 projektů přihlásili doposud jejich autoři do letošního 8. ročníku soutěže Ekologický oskar. Přihlášky jsou...

Letní sezona nabídne v Brně několik novinek pro milovníky vína

pondělí, 23. května 2016, 08:29

Letošní letní sezona nabídne v Brně a okolí několik novinek pro milovníky vína. Svaz vinařů do Brna přesunul vyhlášení...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUALIZOVÁNO: Řidička srazila chlapce,...

  • KOMENTÁŘ: Lesk a bída Kazmova velkolepého...

  • Řidička předjížděla sanitku a v protisměru...

  • V Brně se dnes otevřely běžně nedostupné...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Za dílo budete muset zaplatit, i když se na ceně nedomluvíte

Domluvit se na ceně toho, čemu se říká dílo, bývá složité. Dílem může být stavba či rekonstrukce domu nebo bytu, výroba nábytku na míru z objednatelem dodaného materiálu, oprava auta, zkrácení dlouhých nohavic a mnoho dalšího. Pro spotřebitele je cena důležitá, ale z pohledu občanského zákoníku se nejedná o takzvanou podstatnou náležitost smlouvy. Jak předcházet nedorozumění?

Pan Ho před soudem: Podzimní proces v USA může ukázat, jak Zeman přišel k čínskému poradci

V korupčním skandálu neziskového křídla čínské společnosti CEFC nastal další zajímavý zlom. Jak informují New York Times, v pátek 14. září stáhli federální žalobci v USA obvinění proti Cheikhu Gadiovi, bývalému ministru zahraničí Senegalu. Případ se týká i Česka, kde byla CEFC donedávna velmi aktivní. Bývalý šéf skupiny Jie Ťien-ming i přes vyšetřování v Číně zůstává poradcem prezidenta Zemana.

Čtyři bývalí manažeři z vnitra čelí obžalobě za smlouvy s Fujitsu

Čtyři bývalí vedoucí zaměstnanci ministerstva vnitra stanou před soudem kvůli obvinění, že při sjednávání smluvních dodatků s firmou Fujitsu Technology porušili své povinnosti při správě majetku státu a obcházeli zákon o veřejných zakázkách. Podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, způsobili obžalovaní vnitru celkovou škodu 11,7 milionu korun. Mezi stíhanými je i exředitel odboru eGovernmentu Miroslav Duda, kterého už soudy potrestaly tříletou podmínkou v souvislosti se zmanipulováním zakázky na výplatu sociálních dávek.