Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Policie varuje: Důvěřivost osob na internetu může vést až k jejich trestnímu stíhání

 
úterý, 24. května 2016, 16:08

I přes častá upozornění a varování veřejnosti ze strany policie, zainteresovaných organizací a soukromých firem na nebezpečí související s využíváním nejrůznějších služeb v internetovém prostředí Jihomoravští kriminalisté vyšetřují desítky případů podvodného jednání.

Mezi neustálá rizika v této oblasti patří, mnohdy naivní, mnohdy nepromyšlená, ale také někdy vědomá nesprávná rozhodnutí si prostřednictvím internetových nabídek práce finančně přivydělat. Pachatelé zejména podvodných trestných činů si jsou této skutečnosti dobře vědomi a tak na internetu zakládají léčky, jak ulovit právě tyto své potenciální oběti – bílé koně.

Postup pachatelů je jednoduchý a účinný. Sází na touhu vydělat si nějakou finanční hotovost navíc a zároveň mnohdy na lidskou nedbalost. Pachatelé své oběti oslovují prostřednictvím nejrůznějších poměrně snadných nabídek práce. Jedná se zejména o administrativní činnosti-homeoffice. Při tomto způsobu práce je požadována časová flexibilita, přístup k internetu, spolehlivost, schopnost samostatně zpracovávat zadané úkoly, někdy vlastnit živnostenský list.

Po projeveném zájmu ze strany zájemců o práci pachatel komunikuje zpravidla jen a pouze prostřednictvím e-mailové komunikace. Zdůvodnění, že zadavatel práce se nachází dlouhodobě v zahraničí, je sice logické, ale je to jen laciná výmluva pachatele. Stejně je totiž logické, že pachatel trestného činu nechce být „vidět ani slyšet“, a proto se nikdy s nikým nesetká. Možná to slíbí, možná pošle svoje fotky (taktéž jen „virtuální“), ale šance, že s „brigádníkem“ probere obchodní záležitosti víc osobně je prakticky nulová.

Pachatel pak pod různými legendami velmi citlivě a zdvořile komunikuje a od svých obětí si za úplatu vyžádá buď založení bankovního účtu a předání přístupových údajů do elektronického bankovnictví, nebo své oběti instruuje k nákupu virtuální měny tzv. bitcoinů či provádění různých plateb nebo peněžních převodů do nejrůznějších států světa prostřednictvím služeb WesternUnion apod.

Aby pachatel „ukotvil“ svoji oběť, vždy ji navnadí vidinou poměrně snadného přivýdělku i puncem oficiálnosti. Klidně svojí obětí nabídne sepsání nejrůznější „oficiální“ smlouvy např. smlouvy o provedení práce, popř. pošle scan „oficiálního“ povolení, certifikátu, pověření, licence – bohužel vše je také jen „virtuální“, protože všechny údaje zde jsou buď zcela smyšlené, nebo reálně existující, avšak zneužité. Následně tyto účty využije pro svoji podvodnou činnost. Přes tyto účty doslova nechá protéct peníze podvedených lidí, často v řádech statisíců korun.

Dobré je si uvědomit, že první na koho se pak obrací pozornost policie, jsou právě lidé, kteří svým jménem tuto trestnou činnost pachatele umožnili. Tito lidé pak mají co vysvětlovat, poněvadž se na ně mnohdy obrací i velmi pobouření podvedení a vedou se o nich často i diskuze na internetových diskuzních fórech.

Svým jednáním je pachatel také  vystaví nebezpečí trestního postihu, neboť trestní zákoník  upravuje tzv. legalizaci výnosů z trestné činnosti, a to jak ve formě úmyslného zavinění, tak i z nedbalosti. A právě takto končí tzv. bílí koně – často s velmi nízkým výdělkem a vysvětlováním své protiprávní činnosti na policii.

Je až neuvěřitelné, že si lidé neuvědomují, že v současné době žijí prakticky ve virtuálním světě, kde osoba vystupující jako „Karel“ často není „Karel“, kde jméno, podpis, ani adresa prakticky nic neznamená, protože toto je pouze virtuální svět plný virtuálních pojmů.

Ano, většina lidí si asi říká: „Mně se toto přece nemůže stát“. Bohužel praxe je taková, že i přes neustálé varování veřejnosti, přes podpisy smluv v bankách s písemným uvedením, že informace k přístupům k jejich bankovním účtům nesmí předávat dalším osobám, se neustále policie setkává s lidmi, kteří prakticky pro absolutně neznámé lidi, které nikdy osobně neviděli, nikdy s nimi ani netelefonovali apod., zakládají bankovní účty nebo pro ně nakupují virtuální měnu či provádějí transfery peněz a v neposlední řadě předají neznámé osobě veškeré své osobní údaje, jméno, rodné číslo, adresu bydliště.

Bohužel na závěr nutno dodat smutnou skutečnost, že mezi těmito osobami bývají vedle mladých mnohdy životem nezkušených lidí, přes cíleně zneužité matky na rodičovských dovolených i vysokoškolsky vzdělaní lidé v oblasti financí, managementu, finančního poradenství apod. Na základě  těchto výše uvedených informací bychom chtěli důrazně varovat veřejnost, aby dbala zvýšené opatrnosti při nabídkách práce spojených se zakládáním či propůjčováním bankovních účtů, nebo spojených s jakýmkoli způsobem převádění peněžních prostředků.

V případě podezřelých nabídek, nestandardní komunikace  či s podezřením na protiprávní jednání se můžete obrátit na kteroukoli policejní služebnu nebo linku 158.

V případě, že se již zrovna nacházíte v možném postavení tzv. bílého koně, neváhejte policii tuto informaci obratem sdělit. Pokud se obrátíte pouze na možného pachatele, ten Vás bude chlácholit, že tomu tak není, nebo svoji trestnou činnost rychle odkloní na někoho jiného. Tímto zamezíte možným škodám na podvedených lidech a snížíte riziko postihu Vaší osoby a dáte policii šanci takovéto podvodné jednání objasnit a pachatele ztotožnit.

Napsal(a) PČR

Kam dál?

Vážení odhalilo náklaďák s rekordní nadváhou 14 tun

úterý, 24. května 2016, 10:18

Ke konci minulého týdne si to šinul po silnici I/50 kolem Slavkova u Brna směrem na Bučovice. Řidič na první pohled...

FOTO: Hasiči zlikvidovali požár ve výškové budově na Křenové, doprava...

pondělí, 23. května 2016, 16:41

Požár ve třetím patře výškové budovy zastavil dnes po 13:00 dopravu v Křenové ulici v Brně. Hasiči evakuovali z domu...

O Ekologického oskara soutěží téměř 300 projektů. Lidé mohou nadále...

pondělí, 23. května 2016, 15:44

Celkem 286 projektů přihlásili doposud jejich autoři do letošního 8. ročníku soutěže Ekologický oskar. Přihlášky jsou...

Letní sezona nabídne v Brně několik novinek pro milovníky vína

pondělí, 23. května 2016, 08:29

Letošní letní sezona nabídne v Brně a okolí několik novinek pro milovníky vína. Svaz vinařů do Brna přesunul vyhlášení...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Křivé jezero pod Pálavou se výjimečně otevře...

  • Od května se na rok uzavře Údolní ulice....

  • Klíště smrtelně nebezpečné pro psy....

  • Řidiči pozor! Zítra si policisté došlápnou...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana a jako zahajovací film uvede jeho snímek Lásky jedné plavovlásky. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii dostane herec Jaromír Hanzlík. Festival při této příležitosti uvede snímek Bloudění z roku 1965 Antonína Máši a Jana Čuříka. Podle Bartošky rozpočet festivalu bude asi 140 milionů Kč. Letošní 53. ročník tradiční přehlídky se koná od 29. června do 7. července.

Nové SUV Škody Auto pro čínský trh se jmenuje Kamiq

Nové městské SUV automobilky Škoda Auto určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Vůz byl dnes slavnostně představen na českém velvyslanectví v Pekingu. Na čínském trhu půjde již o třetí SUV v nabídce automobilky. Kamiq bude mít benzinový motor o objemu 1,5 litru a výkonu 81 kW. Veřejnosti se nové SUV poprvé představí 25. dubna na autosalonu Auto China 2018 v Pekingu, uvedla automobilka Škoda Auto.

Soud začne řešit další kauzu bývalého ředitele Homolky Dbalého

Pražský městský soud začne projednávat druhou kauzu bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Případ se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Lékaři hrozí až dvanáctileté vězení za přijímání úplatků. Spolu s ním čelí obžalobě dalších pět lidí. Začátek hlavního líčení musela soudkyně opakovaně odkládat kvůli Dbalého zdravotním omluvenkám.