Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím

Zámek v Mor. Krumlově půjde do aukce, chce jej tamní radnice

úterý, 5. ledna 2016, 07:54

Radnice v Moravském Krumlově na Znojemsku se zúčastní elektronické aukce tamního zámku. Uskuteční se 29. ledna s vyvolávací cenou 14 milionů korun. Řekl to krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Účast radnice na aukci schválili zastupitelé Moravského Krumlova.

Cílem města je objekt koupit a nadále v něm provozovat expozice věnované umění. Zámek je zčásti opravený. Po ukončení rekonstrukce chtějí krumlovští zastupitelé s představiteli Prahy vyjednat, aby do zámku umístila známé dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Tento soubor 23 obrazů je majetkem hlavního města, v němž je nyní epopej vystavena. V minulosti byla přes půl století prezentována právě v krumlovském zámku.

Zámek je majetkem firmy Reality MK, která je dceřinou společností slovenské společnosti Incheba. Reality MK se ale dostala do finančních potíží; dluží přibližně devět milionů korun. Bylo proto rozhodnuto, že zámek půjde do aukce, aby firma ze zisku z ní mohla uspokojit své věřitele, uvedl starosta.

Moravský Krumlov již v minulosti jednal s Inchebou o tom, že radnice od ní zámek koupí. Vyjednávání ukončily právě finanční potíže Realit MK. Krumlov je ochoten za zámek zaplatit okolo 14 milionů korun. "Byl sice stanoven strop, kam až můžeme v aukci jít, ten ale prozrazovat nebudeme," zdůraznil Třetina.

Krumlovský zámek patří k významným jihomoravským památkám. Částečně je ale zchátralý. Incheba objekt za pomoci radnice a Jihomoravského kraje zrekonstruovala tak, že je v provozu kaple, Rytířský sál, šest komnat v prvním patře a tzv. knížecí byt.

Zdroj: ČTK Foto: Moravský Krumlov

Kam dál?

Neznámý podvodník se snaží využívat jména nadace Dobrý anděl

úterý, 5. ledna 2016, 07:50

Jaký způsob detoxikace organismu je nejlepší?

úterý, 5. ledna 2016, 07:43

Začala Potravinová sbírka. Pomůže potřebným

pondělí, 4. ledna 2016, 17:38

pondělí, 4. ledna 2016, 15:54

Komentáře

Napište nám

Nejčtenější

O čem píše Drbna.cz

Babiš žaluje slovenský list Nový Čas, žádá milion eur

Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu Nový Čas za článek z rozhovoru s bývalým příslušníkem československé Státní bezpečnosti (StB) Jánem Sarkocym, který Babiše označil za vědomého spolupracovníka StB. Babiš žádá omluvu a milion eur (25,4 milionu korun). Spolu s Novým Časem zažaloval i Sarkocyho, napsal dnes list. Babiš spolupráci s StB dlouhodobě odmítá. Slovenský soud letos v lednu v obnoveném líčení v souladu s loňským verdiktem ústavního soudu ale zamítl jeho žalobu, že je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně.

Svoboda tisku loni podle Reportérů v Evropě utrpěla, také v ČR

Míra svobody tisku se loni nejvíce snížila v Evropě. Vyplývá to z každoroční zprávy mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF), o které informovala agentura DPA. Na starém kontinentu se nachází čtyři z pěti zemí, které se v jejím dnes zveřejněném žebříčku svobody médií údajně nejvíce propadly. Je mezi nimi i Česká republika - vedle Malty, Slovenska a Srbska. Největší svobodu poskytuje médiím Norsko, následované Švédskem, Nizozemskem a Finskem. Na opačném konci žebříčku jsou Severní Korea, Eritrea a Turkmenistán.

Pražští radní podpořili zbourání poškozeného Libeňského mostu

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu. Na jeho místě má vzniknout nový. Zbourání musí ještě potvrdit pražští zastupitelé. S návrhem na demolici souhlasilo sedm z 11 radních z řad ANO a ČSSD, bourání nepodpořili zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).