Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

Od června policie zadržela 2500 běženců, jen 60 Syřanů žádá azyl

O azyl v České republice zatím požádalo asi 60 Syřanů. Policisté přitom od června zadrželi v ČR zhruba 2500 běženců. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) během návštěvy přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna a dalšího připraveného přijímacího tábora v břeclavské částí Poštorná.

Podle Chovance zájem o azyl jasně ukazuje, že ČR je tranzitní zemí na cestě uprchlíků dál na západ. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který s Chovancem obě zařízení navštívil, je ČR na okraji hlavního migračního proudu. Na čtvrtek přesto Sobotka svolal předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

"Předsednictvo Bezpečnostní rady státu se bude zabývat pouze otázkou migrace," dodal premiér. Sobotka, Chovanec i policejní prezident Tomáš Tuhý nejprve navštívili zařízení v Zastávce, které má kapacitu 216 míst a v současné době je obsazeno asi 170 běženci. Uprchlíci návštěvy využili a v hloučcích skandovali "freedom" (svoboda). Poukazovali na to, že chtějí dál na západ, zejména do Německa. Čeští policisté ale jednají podle zákona a zadržují všechny cizince, kteří nemají povolení k pobytu nebo ke vstupu na území ČR. Policisté denně zajistí desítky uprchlíků.

Rekordní počet jich našli v srpnu ve vlaku v Břeclavi, který mířil z Maďarska do Německa. Tehdy jich zajistili přes 200. "Zanalyzovali jsme současnou situaci a polovinu migrantů tvoří lidé ze Sýrie. Dále jsou tam občané Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Bangladéše. Policie má situaci pod kontrolou a na základě analýzy není nutné nasazovat armádu," řekl Sobotka. Chovanec už dříve uvedl, že by armáda zasáhla až v případě, kdyby se počet zajištěných uprchlíků za den pohyboval okolo tisíce.

Podle Chovance by se měla situace zlepšit, až Maďarsko dokončí oplocení své jižní hranice a přijme taková opatření v zákonech, která povedou k omezení uprchlické vlny. "Tím se dostaneme na okraj migračních tras a počet běženců bude klesat. Nejsme jejich cílovou zemí, nejsme u nich oblíbení, protože ví, že je zadržíme a umístíme do zařízení," dodal. Pochválil si zatím spolupráci se Slovenskem a Rakouskem, kam se daří uprchlíky vracet.

Premiér Sobotka se byl také přesvědčit, jak fungují policejní hlídky. Zastavil se na kontrolním stanovišti na dálnici D2, která vede ze Slovenska. Navštívil i nádraží v Břeclavi, které zpravidla bývá prvním místem, kde se migranti cestující mezinárodními vlaky z jihu Evropy do Německa setkají s českými policisty.

Závěrem cesty byla prohlídka zařízení pro zajištění cizinců v Poštorné - Břeclavi. V areálu se nachází stanový tábor pro 300 běženců. Místní občané mají z běženců obavy a žádají policii o zvýšení ostrahy ve městě. Do Poštorné už v minulosti policie umísťovala běžence zadržené na nedalekých hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Kvůli tomu, že v posledních týdnech zesílila migrační vlna, rozhodlo se ministerstvo vnitra uzavřené zařízení znovu otevřít.

Zdroj: ČTK

Štítky Česko, policie, Milan Chovanec, Bohuslav Sobotka, ČSSD, Poštorná, uprchlík, Zastávka u Brna, Bezpečnostní rada státu, Německo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Od června policie zadržela 2500 běženců, jen 60 Syřanů žádá azyl  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.