Počasí dnes18 °C, zítra22 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Skrytý zdravotní problém Čechů – štítná žláza

Poruchy štítné žlázy mohou začínat celkem nevinně. Únavu, změny v soustředění a přibývání na váze často připisujeme hektickému tempu života. Onemocnění štítné žlázy trápí přitom až 5 % české populace, většinou však ženy nad 50 let. Nepodceňujte prevenci stejně jako polovina české populace a pečujte o své zdraví.

Problémy se štítnou žlázou nejčastěji způsobuje její zánět vzniklý v důsledku toho, že imunitní systém proti ní začne vyrábět protilátky. Rizikovými faktory onemocnění jsou například nedostatek jódu, dědičnost, onemocnění cukrovkou a ozáření organismu. „Poruchy funkce štítné žlázy postihují až osmkrát častěji ženy než muže a jejich výskyt stoupá přímou úměrou s věkem,“ říká MUDr. Aleš Ducháček, praktický lékař společnosti synlab czech. Upozorňuje také, že velkým problémem je zanedbání preventivní péče. Přitom právě preventivní prohlídky pomáhají odhalit rané stádium nemoci a včas začít účinnou léčbu.

Když nefunguje tak, jak máKdyž lékař diagnostikuje takzvanou hypofunkci štítné žlázy, znamená to, že je její funkce snížená. Žláza neprodukuje dostatek hormonů, a způsobí tak „zpomalení“ veškerých procesů v našem těle.  Důsledkem je, že se cítíme unavení, pomalejší je i metabolismus, což způsobí přírůstek váhy, a problémy se zažíváním. Dalšími příznaky jsou také zimomřivost, deprese a padání vlasů.

Většinu z těchto projevů často přičítáme životnímu stylu, hormonálním změnám (těhotenství, klimakterium), a mnoho z nich dokonce snadno přehlížíme. Méně častým onemocněním je hyperfunkce neboli zvýšená činnost žlázy – ta produkuje naopak nadbytek hormonů, a působí tedy na organismus opačně než u hypofunkce. Projevy onemocnění bývají nápadnější. Štítná žláza se může zvětšit a nemocní jako by měli neustálý přebytek energie a trpí nervozitou. Vnějšími projevy jsou výrazné úbytky na váze, návaly horka, nadměrné pocení, bušení srdce a vypouklé oči.

Onemocnění štítné žlázy není žádnou vzácností, což dokresluje i fakt, že jím trpí mnoho známých osobností, mezi mnohými uveďme například bývalou první dámu a herečku Dagmar Havlovou, zpěvačku Lucii Bílou nebo herečku a moderátorku Halinu Pawlowskou.

Zanedbaná léčba může zapříčinit problémy s otěhotněním

Hypofunkci i hyperfunkci štítné žlázy zjistíme z běžných krevních testů, na onemocnění je ale nutné vyslovit podezření, test hodnotící funkci štítné žlázy není standardní součástí běžné preventivní prohlídky, je-li člověk bez obtíží. Na základě výsledků pak praktický lékař uváží odeslání k odborníkovi – do endokrinologické poradny – nebo sleduje onemocnění sám. Snížená funkce se léčí podáváním hormonů (stejných, jaké by jinak vyráběla zdravá žláza sama), léčba bývá doživotní. Hyperfunkci také můžou upravovat léky, které zabraňují tvorbě hormonů.

Následně se obvykle žláza chirurgicky odstraní nebo se léčí radioaktivním jódem. Neléčená hyperfunkce i hypofunkce může být i životu nebezpečná. Zvláštním problémem z hlediska léčby jsou pak nádory štítné žlázy, na jejichž možný výskyt je třeba také myslet.

Nezapomeňme, že lidský organismus funguje jako celek, a proto nesprávná funkce štítné žlázy ovlivňuje řadu dalších pochodů v těle. Onemocnění často působí také potíže s menstruačním cyklem a může způsobit problémy s otěhotněním. Rovněž se doporučuje projít vyšetřením krve před plánovaným těhotenstvím či na jeho počátku, protože nedostatečná činnost štítné žlázy může vést ke špatnému vývoji plodu a zvýšenému riziku potratu.

Zajděte si k lékaři, pokud…

  • dlouhodobě se cítíte unavení a nesoustředění
  • vypadávají vám vlasy více než obvykle, nehty jsou lámavé, pokožka vysušená
  • přes dodržování vyvážené životosprávy přibíráte nebo naopak ztrácíte na váze
  • pokud máte problémy se zažíváním a trpíte nespavostí
  • nadměrně se potíte

O štítné žláze
Štítná žláza patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí, což znamená, že svoje hormony
(thyroxin, trijodthyronin a kalcitonin) vylučuje přímo do krve. Tyto hormony umožňují správný vývoj lidského organismu v jeho prenatálním vývoji, po narození jsou pak zodpovědné za udržení správné teploty organismu, zajištění správné funkce orgánů a regulaci spotřeby energie v těle.

Preventivní vyšetření
Pokud si chcete ověřit, zda vaše štítná žláza funguje tak, jak má, neváhejte využít bezplatného vyšetření v rámci preventivního projektu Zdraví národa. Stačí si v  období od 25. května do 30. června 2015 zajít do jednoho z odběrových pracovišť společnosti synlab czech, vyplnit tam s personálem speciální žádanku na bezplatné vyšetření a podstoupit odběr krve. Výsledky vyšetření pak obdržíte poštou spolu s doporučením konzultace výsledku s vašim ošetřujícím lékařem. Veškeré informace o bezplatném vyšetření naleznete na www.zdravinaroda.cz.

Tisková zpráva

Štítky štítná žláza, nemoc, hormon, Lucie Bílá, Dagmar Havlová, Halina Pawlowská

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Skrytý zdravotní problém Čechů – štítná žláza  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.