Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

I dva naprosto zdraví lidé mohou zplodit dítě s vážnou nemocí, říká lékařka

 
čtvrtek, 10. října 2019, 16:00

Před dvaceti lety, kdy se lékařka Kateřina Veselá rozhodla se svým manželem Janem Veselým založit kliniku pro léčbu neplodnosti, byl obor reprodukční medicíny ještě „v plenkách“. Umělé oplodnění se provádělo klasickou metodou kultivace – spermie a vajíčka se umístila do „zkumavky“ a čekalo se, zda dojde k samovolnému oplození. Ročně bylo provedeno jen několik desítek oplodnění. Dnes se díky klinice Repromeda a těm nejlepším metodám, které při léčbě využívají, narodilo již více než 5000 dětí. V rozhovoru nám lékařka a ředitelka kliniky Repromeda prozradila nové trendy v asistované reprodukci, metody léčby i problémy, se kterými se na klinice setkávají.

Neplodnost provází lidstvo od nepaměti

Proč se dnes tolik párů potýká s neplodností? Předchozí generace toto tolik neřešila, co se změnilo?  

I předešlé generace měly problémy s neplodností, ta totiž provází lidi od nepaměti. Zásadně se však změnil věk, kdy se partneři stávají rodiči. Zatímco v době, kdy jsem studovala a začínala s medicínou, bylo prvorodiček ve věku nad 35 minimum, v současnosti je to bohužel již norma. Průměrný věk pacientek naší kliniky se bohužel neustále zvyšuje, dnes už dosahuje téměř 39 let. 

Páry, se kterými jsem se během své téměř třicetileté praxe setkala, vždy říkají, že pokud by mohly něco udělat jinak, přišly by ke specialistovi dříve. Protože i když se medicína v tomto oboru posunula hodně daleko, možnost počít dítě, a to i cestou mimotělního oplození, rozhodně není nekonečná. 

Repromeda je klinika reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky sídlící v Brně a Ostravě. Patří mezi naprostou špičku v oboru v ČR. Od založení pomohla k narození více jak 5000 zdravých dětí. Cílem kliniky je, aby asistovaná reprodukce úspěšně pomáhala stále více párům. Klinika si zakládá na vysoké odbornosti a dbá na diskrétnost, lidskost, vstřícnost.

Západní medicína má v současnosti k dispozici spoustu moderních metod. Která je podle vás tou nejzásadnější? 

Nejzásadnější je mimotělní oplození v nejrůznějších modifikacích a s různými nadstavbovými metodami. Obory embryologie a genetiky, které jsou s reprodukční medicínou úzce spojeny, mají k dispozici přístroje v hodnotě desítek milionů korun, které dokážou k otěhotnění a porodu zdravého dítěte pomoci, a to i párům, u kterých to dříve možné nebylo. 

V posledních letech se hodně řeší opakované potrácení u žen. Dokážete pomoci i v takových případech? 

Ženy, které trpí opakovaným potrácením tvrdí, že nemají problém s otěhotněním a nejsou neplodné, opak je však pravdou. Opakované potrácení může být příznakem různých genetických abnormalit či jiných závažnějších onemocnění, které však předepsáním určitých léčiv či za použití různých metod lze často vyřešit. 

V současnosti již existuje metoda, která umí zjistit genetický statut embrya a zvolit to nejvhodnější pro transfer do dělohy ženy. Touto metodou je preimplantační genetické testování, které pár podstoupí v rámci IVF cyklu.

Že je člověk nosičem recesivní dědičné choroby, není na první pohled nijak zjevné

Více se mluví také o takzvaném prediktivním testování. Kdo může podstoupit takový test? 

Prediktivní genetické testování může podstoupit každý pár, který plánuje reprodukci. Tyto testy dokáží jednak odhalit nositele dědičné choroby, ale také posoudit, zda jsou partneři dohromady reprodukčně kompatibilní, tedy zda jim nehrozí riziko zplození dítěte postiženého vážnou dědičnou nemocí.

Testy však nejsou určené pouze pro pacienty reprodukčních kliniky, ale jednoduše pro všechny, a to i pro zdánlivě geneticky nezatížené páry. To, že je člověk nosičem recesivní dědičné choroby totiž není na první pohled nijak zjevné – z toho důvodu i dva naprosto zdraví lidé mohou zplodit dítě s vážnou nemocí. Je nutné tedy upozornit na to, že z takovýchto testů může mít užitek každý pár. Pokud se po vyšetření ukáže, že hrozí riziko nemoci u dítěte, pomocí genetické prevence a preimpantačního genetického testování je vybráno zdravé embryo ještě před tím, než je přeneseno do těla ženy. 

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D

Kromě moderních metod západního lékařství se v souvislosti s neplodností často hovoří o východní (alternativní) medicíně. Jak se to doplňuje s postupy, které využíváte? 

Tento celostní lékařský přístup by měl být nedílnou součástí každého oboru, bohužel si to ale moderní medicína ještě neuvědomuje a v tom podle mě dělá velkou chybu. 

Podle principů čínské medicíny, vše souvisí se vším, tedy vliv na otěhotnění mohou mít i věci zdánlivě s ním nesouvisející. Opakované odmítání embrya může být například způsobeno nevhodnou stravou. K hormonální rovnováze, k úpravě menstruačního a ovulačního cyklu či ke správné funkci vnitřních orgánů může pak pomoci Akupunktura, bylinky či biorezonanční terapie BICOM.


 

 


 

Kam dál?

Na Moraváku se lidé mohou opět po roce svézt na vyhlídkovém kole....

středa, 9. října 2019, 13:20

Neobvyklá brněnská atrakce je letos na Moravském náměstí dříve. Ode dneška se lidé mohou svézt na vyhlídkovém kole a...

Chlebíčky, sušenky, ovoce. Rádio Petrov vám zdarma doveze pohodovou...

středa, 9. října 2019, 10:59

Chcete si příjemně zpestřit dopoledne u vás ve firmě? Potěšit své kolegy a ještě si vychutnat skvělé dobroty?  Pak se...

Kupte si koláč a přispějte na hospic. Diecézní charita dnes pořádá...

středa, 9. října 2019, 10:42

Pomožte dnes nevyléčitelně nemocným dožít své poslední dny mezi blízkými a oslaďte si i vlastní život. Již po osmnácté...

FOTO/VIDEO: Pyro, prapory, protesty. Aktivisté vyhlásili v Brně týden...

úterý, 8. října 2019, 20:11

Týden rebelie vyhlásili v Brně aktivisté z hnutí Extiction Rebellion (dále XR) – Rebelie proti vyhynutí. Protesty...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.