Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Pyro, prapory, protesty. Aktivisté vyhlásili v Brně týden klimatické rebelie

 
úterý, 8. října 2019, 20:11

Týden rebelie vyhlásili v Brně aktivisté z hnutí Extiction Rebellion (dále XR) – Rebelie proti vyhynutí. Protesty reagují na probíhající klimatickou a ekologickou krizi. Hnutí žádá, aby vláda České Republiky i zastupitelé měst jednali adekvátně nastalé situaci a vyhlásili stav klimatické nouze.

Týden rebelie započal akcí XR nazvanou Paint the streets, načerno polepili plakáty rebelie některá místa v Brně a vyvěsili desetimetrový banner s logem XR a nápisem Rebelie začíná na Zelném trhu.

Uhlíková neutralita do šesti let a vznik občanských sněmů

Vedle vyhlášení stavu klimatické nouze požaduje hnutí také dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025 a založení „občanských sněmů - formu participativní demokracie umožňující řešit problémy, jejichž řešení je v současně nastaveném systému politickou pastí."

„Ano, Brno podniká kroky ke snižování emisí, ale už teď víme, že jsou nedostatečné. V prvé řadě požadujeme, aby město vyhlásilo stav klimatické nouze, a tím dalo všem občanům vědět, jak vážná naše situace je. Také chceme, aby kroky, které město plánuje, byly v souladu s aktuálními vědeckými poznatky a měly dostatečný efekt.,“ vysvětluje mluvčí hnutí Veronika Holcnerová.

Aktivisté demonstrativně „zemřou“ na Svoboďáku

V Brně bude mít hnutí v rámci týdne rebelie několik akcí. Ve středu plánují aktivisté die-in, formu protestu, kdy si členové hnutí lehnou na zem v obchodním centru a vypadají jako mrtví, aby upozornili na fakt, že rychlá móda má na svědomí více emisí CO2 než letecká a lodní doprava dohromady. Na die-in bude navazovat swarming – sedmiminutová blokádu silnice v centru Brna. 

Ve čtvrtek se pak akce přesouvají do Prahy. Týden rebelie zde vyvrcholí velkou rebelií v sobotu na Václavském náměstí. Velká rebelie bude mít podle organizátorů legální, festivalovou část, i blokádu.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Lukáš Kubart
 


 

Kam dál?

Počet obyvatel je nejvyšší od konce války, může za to zahraniční...

úterý, 8. října 2019, 16:40

Za rok 2018 se počet obyvatel Česka zvýšil na 10 649 800 osob, což je nejvyšší číslo od konce války. Obyvatel přibylo...

V Brně začal šedesátý první ročník Mezinárodního strojírenského...

úterý, 8. října 2019, 11:40

Letos probíhá na brněnském výstavišti šedesátý první ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Do pátku se...

Vláda schválila návrh zákona o Sčítání 2021, formulář budou moct lidé...

úterý, 8. října 2019, 10:20

Vláda schválila návrh Zákona o sčítání lidu, domů a bytů 2021, které se bude konat na jaře roku 2021. Ke sčítání budou...

VIZUALIZACE: Slovanská epopej by mohla být v Moravském Krumlově k...

pondělí, 7. října 2019, 16:29

Starosta Moravského Krumlova na Znojemsku Tomáš Třetina (TOP 09) vítá dnešní rozhodnutí pražských radních o zapůjčení...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.