Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Počet obyvatel je nejvyšší od konce války, může za to zahraniční migrace

 
úterý, 8. října 2019, 16:40

Za rok 2018 se počet obyvatel Česka zvýšil na 10 649 800 osob, což je nejvyšší číslo od konce války. Obyvatel přibylo především díky zahraniční migraci.

Populace se rozrostla především díky zahraniční migraci

Počet obyvatel se za posledních deset let zvýšil o 182 tisíc na 10 649 800 osob a je tedy největší od konce druhé světové války. Jen v loňském roce se česká populace rozrostla o téměř čtyřicet tisíc osob. „Na zvyšujícím se počtu obyvatel České republiky se podílí převážně zahraniční migrace. Ta loni zajistila téměř 39 tisíc nových obyvatel,“ vysvětlil předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. Nejčastěji do Česka míří lidé z Ukrajiny a ze Slovenska.

Nejvíce stoupá počet lidí ve věkové skupině 65 a více let

Počet obyvatel stoupá především ve věkové kategorii 65 let a více. „Průměrný věk obyvatel Česka plynule roste od počátku 80. let 20. století a loni činil 42,3 let. Na 100 dětí do 15 let věku připadlo v minulém roce 123 seniorů ve věku 65 a více let,“ přiblížil předseda redakční rady Demografie Roman Kurkin. Dětí do čtrnácti let včetně od roku 2008 rovněž přibývá, počet lidí v produktivním věku však výrazně klesá, na konci roku 2018 jich bylo necelých sedm milionů.

Naděje na dožití se u obou pohlaví zvýšila

„V Česku se loni živě narodilo 114 tisíc dětí, průměrný věk matky byl třicet let. Počet zemřelých se o jeden a půl tisíce zvýšil na necelých 113 tisíc. Zemřelo tedy nejvíce lidí od roku 1996,“ uvedl tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Naděje na dožití se u obou pohlaví zvýšila, u mužů na 76 let a u žen na necelých 82 let.

Napsal Martina Homoláková | Foto Pixabay.com
 


 

Kam dál?

V Brně začal šedesátý první ročník Mezinárodního strojírenského...

úterý, 8. října 2019, 11:40

Letos probíhá na brněnském výstavišti šedesátý první ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Do pátku se...

Vláda schválila návrh zákona o Sčítání 2021, formulář budou moct lidé...

úterý, 8. října 2019, 10:20

Vláda schválila návrh Zákona o sčítání lidu, domů a bytů 2021, které se bude konat na jaře roku 2021. Ke sčítání budou...

VIZUALIZACE: Slovanská epopej by mohla být v Moravském Krumlově k...

pondělí, 7. října 2019, 16:29

Starosta Moravského Krumlova na Znojemsku Tomáš Třetina (TOP 09) vítá dnešní rozhodnutí pražských radních o zapůjčení...

FOTO: Do Brna míří zlatý poklad Inků. Unikátní výstava nabídne...

pondělí, 7. října 2019, 16:13

Po velkém úspěchu výstavy Titanic se v pavilonu C brněnského výstaviště uskuteční další světová výstava. Tentokrát...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.