Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vláda schválila návrh zákona o Sčítání 2021, formulář budou moct lidé vyplnit i online

 
úterý, 8. října 2019, 10:20

Vláda schválila návrh Zákona o sčítání lidu, domů a bytů 2021, které se bude konat na jaře roku 2021. Ke sčítání budou využity i online formuláře, počet zjišťovaných otázek se zmenší na polovinu.

Množství zjišťovaných otázek se sníží o polovinu

Návrh o sčítání lidu, domů a bytů 2021 schválila minulý týden vláda. Sčítání se uskuteční na jaře roku 2021, Český statistický úřad se bude snažit o co největší zjednodušení procesu. „Díky spolupráci s ministerstvy a dalšími úřady se nám podařilo snížit počet zjišťovaných údajů o polovinu. Občanům chceme také nabídnout co největší komfort a tedy možnost sečíst se online prostřednictvím počítače či mobilu,“ popsal předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. Občané tedy během celého procesu nemusí jakkoliv komunikovat s úřadem.

Občané se budou moct sečíst i online

Sčítání lidu, domů a bytů se v Česku pořádají v téměř pravidelných intervalech po deseti letech od roku 1869. Naposledy se sčítání uskutečnilo na jaře 2011. „Sčítání je bezpochyby největším a nejnáročnějším projektem Českého statistického úřadu. Samotná jeho příprava trvá několik let a podílí se na něm stovky lidí,“ vysvětlil Rojíček.

Sčítání v roce 2021 nově využije i moderní technologie. „Mezi hlavní principy Sčítání 2021 patří maximální využití existujících administrativních zdrojů dat, efektivní využití moderních technologií a zajištění ochrany a bezpečnosti získaných dat,“ přiblížil tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Důraz bude kladen především na online vyplňování formulářů. Papírovou verzi budou vyplňovat pouze ti, kteří možnost sečtení se přes internet nevyužijí.

Oproti předchozímu sčítání bude projekt o 22 % levnější

Oproti sčítání z roku 2011 bude sčítání 2021 téměř o 22 % levnější a zapojí se do něj menší počet zaměstnanců. Výsledná data budou veřejně k dispozici, zároveň ale výsledky podléhají přísné ochraně a ve všech fázích sčítání bude Českým statistickým úřadem kladen důraz na bezpečnost a ochranu zjištěných dat.

Napsal Martina Homoláková | Foto ČSÚ
 


 

Kam dál?

VIZUALIZACE: Slovanská epopej by mohla být v Moravském Krumlově k...

pondělí, 7. října 2019, 16:29

Starosta Moravského Krumlova na Znojemsku Tomáš Třetina (TOP 09) vítá dnešní rozhodnutí pražských radních o zapůjčení...

FOTO: Do Brna míří zlatý poklad Inků. Unikátní výstava nabídne...

pondělí, 7. října 2019, 16:13

Po velkém úspěchu výstavy Titanic se v pavilonu C brněnského výstaviště uskuteční další světová výstava. Tentokrát...

Do práce v papučích. Připojte se i vy k celorepublikové týdenní...

pondělí, 7. října 2019, 14:30

Připojte se i vy k celorepublikové týdenní kampani pro mobilní hospice tím, že 7. října půjdete do práce či školy v...

Zemřela brněnská rodačka, herečka a signatářka Charty Vlasta...

neděle, 6. října 2019, 11:43

Českou kulturní scéna zasáhla dnes velká rána. Ve věku 92 let zemřela významná herečka, signatářka Charty 77 a brněnská...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.