Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Víc bytů na sociální projekty nepůjde. Brněnští zastupitelé shodili návrh ze stolu

 
čtvrtek, 3. října 2019, 11:56

Brno zatím další byty pro lidi v bytové nouzi nedá, zastupitelé neschválili vyčlenění dalších 20 bytů. Náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) novinářům řekl, že Brno tolik volných bytů nemá, obzvlášť pokud většina musí být mimo sociálně vyloučenou lokalitu. Brno už letos 70 bytů pro lidi v bytové nouzi vymezilo.

Původně dalo město v první půli roku 50 bytů pro lidi v nouzi a v září k tomu přibylo dalších 20 bytů. Zastupitelé mohli ještě 20 bytů přidat. Návrh ale neschválili, přestože je o to přijela z Prahy požádat poslankyně Olga Richterová (Piráti).

„Z hlasování bylo vidět, že je to těsné," řekla Richterová. Sama však vidí kontinuitu mezi dřívějšími projekty Brna na ukončování bezdomovectví a nynějšími projekty. „Za mě je tam kontinutia a byty jsou k dispozici. Na jednu stranu jich není zase tak málo, protože je jich 70. Dnešním rozhodnutím si ale město zavřelo kohoutek k financování návazné sociální péče, proto je mi líto, že to nebylo podpořeno," uvedla Richterová.

Města mohou ze dvou výzev ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) čerpat v souvislosti s vyčleněnými byty peníze na sociální pracovníky, kteří budou s lidmi v bytové nouzi pracovat, aby jim pomohli dostat se z těžké situace. Z výzvy 52 chce Brno na vyčleněných 50 bytů čerpat devět milionů korun, další miliony chce čerpat z výzvy 108, kde vyčlenilo 20 bytů. U této výzvy je podle Kerndla podmínka, že 70 procent vyčleněných bytů musí být mimo sociálně vyloučené lokality, což je pro město problém. Většina prázdných bytů, které mají jedny z největších městských částí, Brno-střed a Brno-sever, je právě ve vyloučených lokalitách.

Projekty na ukončování bezdomovectví začaly v Brně za minulé koalice vedené hnutím ANO, přišlo s nimi Žít Brno. ANO je nyní v opozici, Žít Brno v zastupitelstvu není. Brnem se inspirovala další města, na projekty mohou čerpat právě peníze z MPSV.

Napsal(a) ČTK | Foto MMB
 


 

Kam dál?

Lidé budou mít v Brně možnost rozloučit se s Karlem Gottem. V budově...

středa, 2. října 2019, 14:43

Brňané se budou moci rozloučit s Karlem Gottem. Město a Český rozhlas Brno, kde zpěvák nahrál některé své skladby,...

Dnes v noci zemřel Karel Gott. Bylo mu 80 let

středa, 2. října 2019, 10:22

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu své rodiny, potvrdila jeho...

V neděli se vybralo devadesát tisíc korun na pomoc psím útulkům

úterý, 1. října 2019, 21:00

V neděli se v Brně na fotbalovém stadionu Za Lužánkami sešly stovky lidí na akci Běhejme a pomáhejme útulkům, což je...

Brňané v nouzi mají k dispozici čtyři krizové byty

úterý, 1. října 2019, 17:20

Čtyři byty, které nechalo město zrekonstruovat na Francouzské ulici, budou k dispozici obyvatelům Brna v případě...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.