Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Trenér plavání dostal za střelbu v sebeobraně před školou v Brně podmínku. Musí zaplatit tři čtvrtě milionu

 
úterý, 1. října 2019, 09:08

Krajský soud v Brně uložil v případu loňské střelby poblíž základní školy v Brně-Žabovřeskách trenérovi plavání Petru Haškovi podmíněný trest. Dostal jej za pokus o zabití muže, jemuž předtím vzal jeho vlastní zbraň a postřelil ho s ní. Žalobce pro něj navrhoval vězení, obhajoba žádala zproštění viny. Rozsudek není pravomocný, strany si nechaly lhůtu pro odvolání.

Jde o druhý proces, který se týká stejné události. V prvním dostal majitel legálně držené zbraně Zdeněk Polák podmínku za výtržnictví. V druhém procesu si oba vyměnili role obžalovaného a poškozeného.

Zaplatit musí téměř tři čtvrtě milionu

Haškovi hrozily tři roky až deset let vězení, soud mu uložil tři roky podmíněně odložené na pět let. „U obžalovanému došlo k akutní reakci na stres s neschopností se rozumově orientovat," uvedl předseda senátu Aleš Novotný. Hašek také musí Polákovi zaplatit nemajetkovou újmu asi 180.000 korun, dalších 580.000 Kč musí zaplatit zdravotní pojišťovně.

Polák a pojišťovna žádali dvojnásobek částek. Podle soudu ale právě Polák situaci vytvořil, takže z jeho strany šlo o spoluzavinění.

Soudce uvedl, že podmíněný trest byl hraniční. Ve prospěch obžalovaného mluvilo to, že se věnuje péči o děti, vystupuje normálně a není předpoklad, že by obdobné jednání opakoval. „Soud má za to, že by nikomu nepřineslo, kdyby tato osoba skončila ve výkonu trestu. V jeho případě by nepodmíněný trest byl zbytečně, nepřiměřeně přísný," uvedl soudce.

Proti rozsudku se nejspíš odvolá

„Vycházíme z toho, že šlo o nutnou obranu, protože i jak bylo panem soudce řečeno, útok začal poškozeným. Ta pistole nebyla mého klienta, ale byla poškozeného," komentoval rozsudek Haškův obhájce Karel Schelle. Doplnil, že proti rozsudku se obžalovaný pravděpodobně odvolá.

Majitel zbraně vystřelil první, říká odsouzený

Polák loni v březnu vedl do školy dítě na plavání a dostal se do sporu s trenérem. Polák chtěl, aby jeho syn mohl čekat na lekci v budově, ale personál jej poslal ven, což Poláka rozčílilo. Podle svědků začal před školou nadávat, hádal se s Haškem, posléze vytáhl legálně drženou zbraň a třikrát z ní vystřelil. Polák už dříve uvedl, že Hašek proti němu vystoupil v bojovém postoji, že z něj měl strach a chtěl jej varovat. Hašek vypověděl, že po výstřelech do vzduchu Polák zamířil i na jeho hlavu, ale minul. Snažil se jej přemoct a odzbrojit, což se mu povedlo, potyčku ukončil výstřelem na Polákův hrudník a těžce muže zranil.

„Nejsem typ, který by chtěl někomu ublížit, zvlášť, když celý život pomáhám jiným," uvedl už dříve v závěrečné řeči Hašek. Řekl, že netušil, že jde o skutečnou zbraň. Dodal, že měl strach o svůj život a životy dětí v okolí. Polákovi se několikrát omluvil.

Žalobce muži navrhoval vězení při spodní hranici trestní sazby. Podle obhajoby si Hašek při střelbě nebyl vědom toho, co dělá a nebyl schopný racionálně uvažovat. Navrhovala, aby soud čin kvalifikoval jako skutkový omyl, kdy obžalovaný nevěděl, že jde o skutečnou zbraň, či aby jej obžaloby zprostil.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Z ulice Hrázní u Prýglu jednosměrka nebude. Město silnici rozšíří,...

úterý, 1. října 2019, 08:37

Ulice Hrázní u přehrady v Brně zůstane obousměrná. Rozhodli o tom minulý týden radní města. Minulé vedení v čele s...

Galavečer přinesl desítky tisíc korun dívence, která má po lékařském...

pondělí, 30. září 2019, 15:22

Ve čtvrtek 26.9. večer se v Barceló Brno Palace konala akce Show and The city. Benefiční oslava sedmých narozenin...

Stav chlapce nakaženého tetanem se zlepšil

pondělí, 30. září 2019, 14:07

Stav tříletého chlapce, jenž nebyl očkován a po nákaze tetanem skončil v brněnské nemocnici, se zlepšil. Mluvčí...

V Brně je bez proudu asi 2500 domácností, popadaly stromy

pondělí, 30. září 2019, 10:22

V Brně-Líšni je kvůli silnému větru bez elektřiny asi 2500 domácností, uvedla v tiskové zprávě vedoucí koncernové...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.