Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z náměstí Svobody vedl průvod na upozornění zhoršujícího se klimatu

 
pondělí, 23. září 2019, 20:30

Na náměstí Svobody se objevila smrtka a lidé v černém nesoucí stromy. Jedná se o průvod organizace Extinction Rebellion upozorňující na mrtvé stromy vlivem klimatu.

Dnes odpoledne vedl průvod z náměstí Svobody přes Dominikánské náměstí až na Moravské náměstí. Po cestě se pokládaly vyschlé stromy před radnice a úřady, aby ukázaly silný vliv momentálního klimatu a odstartovaly zaopatření proti zvyšujícímu se globálnímu oteplování. Akce s názvem Pohřeb pro naše lesy probíhala kromě Brna také v dalších čtyřech městech České republiky.

Anglická myšlenka dorazila až do Brna

Extinction Rebellion, v českém překladu Rebelie proti vyhynutí, je původem anglické hnutí z Bristolu, které se postupně dostávalo do povědomí lidí a do dalších zemí. „Cílem našeho hnutí je ponouknout vládu, aby konečně začala řešit problém klimatu. Máme tři požadavky. Prvním je, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze. Druhým je, aby Česká republika do roku 2025 byla uhlíkově neutrální zemí a náš třetí je, aby se na veškerých změnách ohledně mohli účastnit také občané pomocí občanských shromáždění,“ říká jedna z organizátorek Veronika Fuxová.

Velká mše na Moraváku

Průvod byl zakončen na Moravské náměstí, kde se postavila hranice na uctění památky lesů a zapálily se svíčky. „Důležitým bodem programu jsou proslovy. Proslov budu mít já, Jan Skalík z hnutí Duha a všechno to zakončí farářka Sandra Silná, která bude mít krátkou smuteční mši, abychom se s lesy mohli skutečně rozloučit,“ popisuje Fuxová před začátkem akce.

Tato akce není prvním krokem hnutí

Již dříve hnutí vystoupilo před brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou. „Máme dost slušnou podporu od lidí a vystoupili jsme na magistrátu, kde jsme paní primátorce předali tři klíče k řešení otázky klimatu a jsme v kontaktu s nějakými zastupiteli a politiky,“ dodává Fuxová. Jedním z hlavních nosičů sdělení hnutí je internet a sociální sítě. „O akci jsem se dozvěděl z Facebooku a na akci jsem přišel, protože jsem z Jižní Vysočiny, kde se stromy začaly ztrácet jako první kvůli suchu, nebo kůrovci. Chtěl bych, aby vláda začala nějak jednat,“ vysvětluje účastník akce Jan Novák.

Vše vyvrcholí v Praze

Podle programu hnutí je za myšlenkou pohřbu stromů schována hlubší myšlenka ochrany lidí, protože podle nich jsou další na řadě zvířata a lidé. Všechny kroky Extinction Rebellion se ubírají k 12. říjnu, kdy na Václavském náměstí v Praze proběhne velký festival a blokáda.

Napsal(a) Dominik Hok | Foto Dominik Hok
 


 

Kam dál?

Nejlepším armádním řidičem je četař Ondřej Špaček z Bučovic, titul...

pondělí, 23. září 2019, 18:35

Nejlepší armádní řidič je Ondřej Špaček z Bučovického pluku. Minulý týden porazil své soupeře na prestižní soutěži...

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat...

pondělí, 23. září 2019, 12:53

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se...

FOTO: V Bystrci hořel bývalý obchodní dům Letná. Oheň zachvátil...

pondělí, 23. září 2019, 09:05

K požáru rozsáhlého objektu v brněnské Bystrci museli v neděli večer vyrazit hasiči. Bývalý obchodní dům Letná na...

Hvězdárna zítra opět nafoukne oblíbenou maketu Měsíce. Podpoří tím...

neděle, 22. září 2019, 16:01

Brňané se opět dočkají nafukovacího Měsíce. Brněnská hvězdárna ho nafoukne díky akci pro Nadační fond Krtek v zahradě...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.