Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

 
pondělí, 23. září 2019, 12:53

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

„Zářijové Dny českého piva jsou skvělou příležitostí pro dlouho odkládané setkání s přáteli nebo třeba pro rodinný výlet do blízkého pivovaru. Právě duch pospolitosti a hrdost na umění českých pivovarníků je to, co po staletí podporuje tradiční česká hospoda a co bychom rádi předali i dalším generacím,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Víte, jak se určí kvalita pěny?
Kvalitu pivní pěny určují výzkumníci měřením času „padání sondy“ položené na pěnu. Padá-li pěna moc rychle, pivo je odborníky negativně posouzeno.

Hlavním motivem akce je posílit českou tradici setkávání sousedů a přátel u dobrého čepovaného piva v tradičním prostředí našich hospod a hospůdek. Řada podniků svým návštěvníkům vedle svatováclavských speciálů nabídne také kulinářské pivní menu. Některé pivovary chystají i pestré doprovodné aktivity chystají. Kde ve vašem okolí vám načepují něco extra se dozvíte na oficiálních webových stránkách. Sledovat můžete také facebookový profil Dny českého piva.

„Pivo“
Slovo pivo pochází ze staroslověnštiny a znamná nápoj nejrozšířenější.

„Pro českou pivní kulturu je nezbytné, aby se konzumenti začali pozvolna vracet k čepovanému pivu. To v posledních letech v souboji s baleným pivem pomalu ztrácelo dech. Vaříme nejlepší pivo na světě a měli bychom si ho umět náležitě vychutnat v tradiční české hospodě se vším, co k ní patří. A čepovanému pivu se zkrátka nic nevyrovná," řekl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Budějovický Budvar připravil na Dny českého piva speciální nefiltrovaný Budvar 33. Je hořký a podle toho dostal jméno. Má totiž 33 jednotek hořkosti a to především díky českému chmelu agnus, který patří k jedné z nejvíce hořkých odrůd vůbec. Kam v Budějcích na pivní speciály zajít najdete v mapě na webu.

Napsal(a) Elmíra Talířová | Foto Budějovický Budvar
 


 

Kam dál?

FOTO: V Bystrci hořel bývalý obchodní dům Letná. Oheň zachvátil...

pondělí, 23. září 2019, 09:05

K požáru rozsáhlého objektu v brněnské Bystrci museli v neděli večer vyrazit hasiči. Bývalý obchodní dům Letná na...

Hvězdárna zítra opět nafoukne oblíbenou maketu Měsíce. Podpoří tím...

neděle, 22. září 2019, 16:01

Brňané se opět dočkají nafukovacího Měsíce. Brněnská hvězdárna ho nafoukne díky akci pro Nadační fond Krtek v zahradě...

Kraj zřídil nové chráněné bydlení za skoro 8 miliónů korun

neděle, 22. září 2019, 12:00

V Šanově na Znojemsku otevřel kraj minulý týden nové chráněné bydlení. Zázemí zde najde šest osob s lehkým mentálním...

Uhlí patří pod zem, křičeli stávkující za klima na Moraváku

pátek, 20. září 2019, 13:40

Několik set lidí se dnes sešlo na Moravském náměstí, aby společně protestovali za lepší ochranu klimatu a snížení...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.