Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hvězdárna zítra opět nafoukne oblíbenou maketu Měsíce. Podpoří tím onkologicky nemocné děti

 
neděle, 22. září 2019, 16:01

Brňané se opět dočkají nafukovacího Měsíce. Brněnská hvězdárna ho nafoukne díky akci pro Nadační fond Krtek v zahradě dětské nemocnice. Vystavení makety Měsíce bude doprovázet velká cyklojízda, která odstartuje pondělí dopoledne na Kraví hoře. Cílem akce Jedeme s Krtkem na Měsíc je urazit vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, zhruba tedy 400 tisíc kilometrů. Do akce, která potrvá měsíc, se může svým pohybem zapojit každý.

Ke sbírání kilometrů a peněz pro Krtka jsou vyzváni všichni cyklisti, běžci nebo plavci. Stačí, aby se zapojili do systému strava.com. Akce potrvá až do 31. října 2019. Z každého uraženého kilometru dostane Nadační fond Krtek jednu korunu.

„Jsem rád, že v roce, kdy si připomínáme padesáté výročí od prvního přistání člověka na Měsíci, můžeme symbolicky pomoci i dětem, které postihla tak závažná nemoc. Je to také příležitost se zamyslet nad tím, že přestože jsme před půl stoletím dokázali vyslat Apollo 11, přes 90 procent nemocných se tehdy nepodařilo zachránit. Dnes se na Měsíc sice jen díváme, ale skvělým lékařům a jim pomáhajícím výzkumníkům se daří téměř 90 procent nemocných vyléčit,“ uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek. 

Cyklisty přivítá kosmonaut

Pondělní happening a cyklojízda odstartuje v 10.30 před Hvězdárnou a planetáriem Brno a skončí v zahradě dětské nemocnice v Černopolní ulici. Tady už bude (za příznivého počasí) čekat model Měsíce a také kosmonaut, který bude mít za úkol vykouzlit nejen dětem úsměv a naději na brzké vyléčení.

Do sedla v pondělí usedne i přednosta kliniky dětské onkologie Jaroslav Štěrba, senátor a ředitel hvězdárny Jiří Dušek, náměstek primátorky Petr Hladík nebo radní Filip Chvátal. Akce je také pozvánkou na sobotu 28. září a další cyklojízdu pro dětskou onkologii. Ta začne ve 14 hod. na Moravském náměstí.


 

 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Martin Landa
 


 

Kam dál?

Kraj zřídil nové chráněné bydlení za skoro 8 miliónů korun

neděle, 22. září 2019, 12:00

V Šanově na Znojemsku otevřel kraj minulý týden nové chráněné bydlení. Zázemí zde najde šest osob s lehkým mentálním...

Uhlí patří pod zem, křičeli stávkující za klima na Moraváku

pátek, 20. září 2019, 13:40

Několik set lidí se dnes sešlo na Moravském náměstí, aby společně protestovali za lepší ochranu klimatu a snížení...

Teplárny Brno budou dva roky dodávat elektřinu dopravnímu podniku

pátek, 20. září 2019, 12:14

Dopravní podnik města Brna (DPMB) bude v letech 2020 a 2021 odebírat elektřinu od jiné městské společnosti - Tepláren...

Skončila oprava Janáčkova divadla v Brně, stála 770 milionů korun

pátek, 20. září 2019, 11:12

Zpřístupněním parčíku a teras kolem zadního vstupu skončila celková oprava největší divadelní budovy v zemi, brněnské...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.