Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj zřídil nové chráněné bydlení za skoro 8 miliónů korun

 
neděle, 22. září 2019, 12:00

V Šanově na Znojemsku otevřel kraj minulý týden nové chráněné bydlení. Zázemí zde najde šest osob s lehkým mentálním postižením ze Zámku Břežany. Kraj nové byty i se zahrádkou odkoupil za 6,6 milionu korun a za další milion pořídil vybavení.

Lepší péče a prostředí

Zámek Břežany je příspěvkovou organizací a poskytuje pobytové služby ústavního i komunitního charakteru. "Byty budou sloužit klientům s lehkým mentálním hendikepem, kteří se díky dlouholetému bydlení v chráněném bydlení už natolik osamostatnili, že běžné denní činnosti jako péče o vlastní osobu, vaření nebo cestování zvládají bez pomoci," uvedl Jiří Klement z tiskového oddělení kraje. Přesto budou mít dohled.

V některých činnostech sice potřebují podporu a pomoc, kterou jim zajistí asistentky, ale pomoc bude už v nižší intenzitě, než tomu bylo v prvních letech provozu chráněného bydlení," řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Podle něj se díky přestěhování šesti klientů do nových bytů uvolní místa ve stávajícím chráněném bydlení pro další klienty, kteří jsou nyní v domově pro lidi se zdravotním postižením na zámku v Břežanech. Dodal také, že zde stále sdílí pokoj čtyři i více klientů. V těchto podmínkách je pak komplikované poskytovat péči a podporu individualizovanou formou.

Další chráněná bydlení

Nejedná se o první chráněné bydlení, které kraj v Šanově otevřel. Již od roku 2010 bydlí v jiném chráněném bydlení 11 klientů břežanského zámku. Pro jeho dalších 24 klientů kraj chystá také bydlení v Hrušovanech nad Jevišovkou a Hostěradicích. Kraj chce dostat ještě více lidí z velkých zařízení do menších chráněných bydlení. Zde mají možnost být v domácnostech po šesti lidech a bude jim poskytnuta péče 24 hodin denně.

 


 

Napsal ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Uhlí patří pod zem, křičeli stávkující za klima na Moraváku

pátek, 20. září 2019, 13:40

Několik set lidí se dnes sešlo na Moravském náměstí, aby společně protestovali za lepší ochranu klimatu a snížení...

Teplárny Brno budou dva roky dodávat elektřinu dopravnímu podniku

pátek, 20. září 2019, 12:14

Dopravní podnik města Brna (DPMB) bude v letech 2020 a 2021 odebírat elektřinu od jiné městské společnosti - Tepláren...

Skončila oprava Janáčkova divadla v Brně, stála 770 milionů korun

pátek, 20. září 2019, 11:12

Zpřístupněním parčíku a teras kolem zadního vstupu skončila celková oprava největší divadelní budovy v zemi, brněnské...

Na Úvoze otevřela prvotřídní americká restaurace. Nabízí čerstvé...

čtvrtek, 19. září 2019, 17:00

Poctivý kus hovězího masa z mladého býčka, čerstvé ingredience a porce, po které vám kručet v břiše ještě notnou chvíli...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.