Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Uhlí patří pod zem, křičeli stávkující za klima na Moraváku

 
pátek, 20. září 2019, 13:40

Několik set lidí se dnes sešlo na Moravském náměstí, aby společně protestovali za lepší ochranu klimatu a snížení emisí. Po úvodních proslovech organizátorů i dobrovolníků se stávkující vydali v průvodu centrem Brna.

Na demonstraci se sešlo několik set lidí

Protestující za klima se dnes dopoledne shromáždili na Moravském náměstí. Stávky se zúčastnilo několik set lidí. Na začátku protestu na pódiu vystoupili zástupci spolupořádajících organizací i dobrovolníci z publika. „Cílem je poučit lidi o klimatické krizi a umožnit jim podílet se na jejím řešení,“ uvedla organizátorka stávky Terezie Čízová.

Potřebujeme změnit společnost, pobízel zástupce jedné z organizací Jakub Liška

„Uhlíková dividenda všem. Přijďte se zeptat, co to znamená, je to jeden z důležitých argumentů,“ vybízel dav zástupce projektu Fakta o klimatu Ondráš Přibyla. „Náš projekt je iniciativou `ajťáků`, kteří jsou možná až moc introvertní na to, aby chodili na stávku, ale chtějí pomoct a dostat data z výzkumných stránek mezi lidi,“ vysvětlil Přibyla. Svůj proslov přednesl i zástupce Univerzity za klima Jakub Liška. „Je pohodlné a bezbolestné si říct, že já jako jednotlivec nic neznamenám a nemám šanci něco změnit, čímž se jakékoliv zodpovědnosti zbavím,“ uvedl Liška. Dodal, že každý by se měl rozhodnout začít žít jinak a být příkladem pro druhé. „Když začne člověk měnit sebe, změní se i jeho blízké okolí. Potřebujeme uvědomit společnost, a to dokážeme jedině společně,“ tvrdil Liška.

„Žereš králíka? Žereš budoucnost!“

Mnoho z účastníků s sebou mělo také transparenty s různými nápisy jako například “Žereš králíka? Žereš budoucnost!“ nebo “Po změně klimatu nebude návratu“. Součástí bannerů byly i grafy a statistiky oteplování Země a emisí oxidu uhličitého. „Není to jenom naše planeta a je hodně sebestředné a egoistické říkat si, že jsme nadřazení a se Zemí si můžeme dělat co chceme,“ přiblížila jedna ze stávkujících Sofia Synáková. Díky stávkám si podle ní mnoho lidí uvědomí, že mohou něco dělat i oni. „Přijde mi důležité, aby o tom lidi věděli. I když se o tom dozví tím způsobem, že nám budou nadávat za to, že se jen flákáme ze školy, tak ať,“ popsala účastnice protestu Klára Košovičová.

Stávkující procházeli v průvodu centrem Brna

Po proslovech se lidé v průvodu vydali centrem Brna s pokřikem "Uhlí patří pod zem". Poté se stávkující vrátili zpět na Moravské náměstí, kde se od dvanácti hodin mohli zájemci učit v rámci pouliční akademie. Odpoledne mohou zájemci navštívit i debatu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Stávky za klima se dnes konají v různých městech České republiky a zapojilo se do nich už několik tisíc lidí.

Podporu stávkujícím vyjádřily i známé osobnosti

Svou podporu demonstrantům vyjádřily i známé osobnosti jako například herečka Eva Holubová a novinář Josef Klíma. „Antoine de Saint-Exupéry nám připomíná, že tuhle planetu zeměkouli jsme nezvědili po předcích, ale máme ji půjčenou od svých dětí," řekla Holubová.

 


 

Kam dál?

Teplárny Brno budou dva roky dodávat elektřinu dopravnímu podniku

pátek, 20. září 2019, 12:14

Dopravní podnik města Brna (DPMB) bude v letech 2020 a 2021 odebírat elektřinu od jiné městské společnosti - Tepláren...

Skončila oprava Janáčkova divadla v Brně, stála 770 milionů korun

pátek, 20. září 2019, 11:12

Zpřístupněním parčíku a teras kolem zadního vstupu skončila celková oprava největší divadelní budovy v zemi, brněnské...

Na Úvoze otevřela prvotřídní americká restaurace. Nabízí čerstvé...

čtvrtek, 19. září 2019, 17:00

Poctivý kus hovězího masa z mladého býčka, čerstvé ingredience a porce, po které vám kručet v břiše ještě notnou chvíli...

Spolupráce brněnské a americké kliniky napomůže pacientům s cukrovkou

čtvrtek, 19. září 2019, 13:38

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA-ICRC) rozšířilo spolupráci s jednou z...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.