Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Skončila oprava Janáčkova divadla v Brně, stála 770 milionů korun

 
pátek, 20. září 2019, 11:12

Zpřístupněním parčíku a teras kolem zadního vstupu skončila celková oprava největší divadelní budovy v zemi, brněnské Janáčkovy scény. Vyžádala si téměř 770 milionů korun. Zbývá ještě najít nové využití pro bývalou restauraci Bohéma. Příští velkou investicí města do kultury bude zřejmě nový koncertní sál pro filharmonii. Novinářům to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Divadlo má asi 1100 míst pro diváky, vyniká ale hlavně prostorným a technicky dobře vybaveným jevištěm, které patří k největším v Evropě. Třeba točna má průměr 17,5 metru.

Památkově chráněné Janáčkovo divadlo se při pohledu zvnějšku i zevnitř přiblížilo podobě, kterou mělo po dokončení v roce 1965. Stavbaři se snažili zachovat či obnovit všechny původní prvky, včetně uměleckých děl, drobných dekorativních prvků a nábytku.

Oprava začala v roce 2017. Měla několik etap, od vstupního foyer se řemeslníci postupně propracovali ke zkušebnám, šatnám, skladům a dalším prostorám v zázemí. Vznikla nová večerní pokladna a zákaznické centrum se vstupem z Rooseveltovy ulice. "Opravené Janáčkovo divadlo je technicky nejlépe disponovanou divadelní scénou pro uvádění oper a baletů v naší zemi," uvedl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Při rekonstrukci narazili na spoustu problémů

Při opravě narazili stavbaři na řadu nepředvídaných okolností. Například našli azbest, který se dříve používal pro požární izolace. Dalším problémem byla statická porucha nosných konstrukcí nebo špatný stav střechy v místech, kde se původně nepočítalo s opravou. Oproti očekávání byly v horším stavu také betonové podlahy.

Už dříve byly opraveny jevištní technologie nebo piazzetta před divadlem s vodními prvky. Bylo také vyměněno kamenné obložení divadla. Bloky ušlechtilého kamene jsou však už na mnoha místech poškozené, hlavně na terase orientované směrem do parku na Kolišti. Bloky zřejmě prorazili skateboardisté nebo parkouristé, kteří se od stěn odráželi při provádění akrobatických kousků.

Obava z vandalismu zřejmě povede k uzavření zadní terasy v nočních hodinách. Architekt by měl navrhnout nějakou vkusnou mříž, která se po odchodu diváků z představení uzavře, uvedl Glaser.

Napsal(a) ČTK | Foto Šárka Motyčková
 


 

Kam dál?

Na Úvoze otevřela prvotřídní americká restaurace. Nabízí čerstvé...

čtvrtek, 19. září 2019, 17:00

Poctivý kus hovězího masa z mladého býčka, čerstvé ingredience a porce, po které vám kručet v břiše ještě notnou chvíli...

Spolupráce brněnské a americké kliniky napomůže pacientům s cukrovkou

čtvrtek, 19. září 2019, 13:38

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA-ICRC) rozšířilo spolupráci s jednou z...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených...

čtvrtek, 19. září 2019, 10:20

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už...

V centru Brna stojí židle s oteklými kotníky, upozorňují tím na...

středa, 18. září 2019, 14:50

Oranžové židle s boulemi zaplavily centrum Brna. Jejich účelem je upozornit na srdeční onemocnění, kterými trpí dvacet...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.