Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V centru Brna stojí židle s oteklými kotníky, upozorňují tím na srdeční onemocnění

 
středa, 18. září 2019, 14:50

Oranžové židle s boulemi zaplavily centrum Brna. Jejich účelem je upozornit na srdeční onemocnění, kterými trpí dvacet šest milionů lidí po celém světě. Jedním z příznaků jsou právě oteklé kotníky.

Upozorňují na srdeční onemocnění

Židle s oteklými kotníky, které upozorňují na srdeční problémy, se objevily centrum Brna. Za cíl si kladou seznámení veřejnosti s kardiologickými onemocnění a jejími příznaky. „Srdeční selhání je onemocnění, jehož příznaky mohou být zpočátku velmi nenápadné a řada lidí má tendenci je podceňovat, zvláště ve vyšším věku je přisuzují stáří,“ přiblížil přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Jindřich Špinar. Dodal, že včasné rozeznání příznaků a návštěva doktora jsou velmi důležité pro následnou léčbu.

Po Praze i v Brně

Totožné židle mohli lidé najít už loni také v Praze. Tehdy jich po hlavním městě bylo rozestavěných patnáct. „Jsme velmi rádi, že se osvětový projekt o srdečním selhání dostal ve formě této jedinečné instalace i do Brna. Věříme, že edukace veřejnosti o závažném onemocnění je potřebná a tímto způsobem i dobře zapamatovatelná,“ uvedl tajemník úřadu městské části Brno-střed Petr Štika.

Židle nad schody

Osm oranžových židlí je rozestavěno v různých místech Brna především tam, kde je potřeba vyvinout větší fyzickou námahu například u schodů k hradu Špilberk nebo k Betlémskému kostelu. „Při přípravách projektu jsme pomáhali autorům najít místa, kde mohou židle umístit, aby vyhovovala účelu a zároveň bylo i formálně správně,“ uvedla mluvčí úřadu městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Právě náročný výstup schodů může být jedním z příznaků srdeční nemoci.

Nadšení jsou i mladí

Veřejná osvěta kardiologických onemocnění je určitě správná, líbí se mi, že se podobné projekty dostávají do Brna čím dál tím víc,“ pochválila studentka medicíny Zuzana Špilárová. Dodala, že hlavním pozitivem je možné zapamatování příznaků nemoci. „Židle by se mohly dostat do povědomí lidí, kteří si pak třeba vzpomenou na to, že jde o srdeční onemocnění, pokud se u někoho projeví příznaky jako například oteklé nohy, které židle má,“ vysvětlila Špilárová.

 


 

Kam dál?

Špilberk bude červený na počest 120 let brněnské techniky

úterý, 17. září 2019, 17:32

Hrad Špilberk, brněnská dominanta, se zbarví do červena. Vysoké učení technické (VUT), jehož univerzitní barvou je...

Brno prodloužilo nájem organizaci Spondea, chce jí zvýšit podporu

úterý, 17. září 2019, 11:58

Město Brno prodloužilo v prostorách v ulici Sýpka nájem organizaci Spondea, která pomáhá lidem v obtížných životních...

Brno postaví novou lávku mezi Poříčím a Táborského nábřežím

úterý, 17. září 2019, 11:43

Brno zbourá lávku přes řeku Svratku mezi ulicemi Poříčí a Táborského nábřeží a vybuduje novou. Součástí prací za šest...

Kybernetická bezpečnost není pouhá móda. Pojednává o tom CyberCon 2019

úterý, 17. září 2019, 07:11

CyberCon 2019 je akce pořádaná Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve spolupráci se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.