Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno by sucho překvapit nemělo, oba zdroje mají zatím vody dostatek

 
pondělí, 16. září 2019, 18:25

Na internetu se objevují zprávy o ohrožujícím nedostatku pitné vody pro Brno z důvodu sucha. Podle zpráv Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) tato situace vůbec nehrozí, naopak, obě nádrže jsou naopak prozatím dostatečně plné.

Vody je více než dost 

Brněnská vodárenská soustava se skládá ze dvou hlavních zdrojů. Prvním zdrojem jsou podzemní vody v Březové nad Svitavou a dalším povrchové vody, což je vodní nádrž Vír. "Nyní je zásobní prostor nádrže naplněn ze 77 procent, což představuje 34 milionů metrů krychlových vody. V září loňského roku byl zásobní prostor nádrže naplněn pouze ze 45 procent. Nejhorší situace pak byla v měsíci listopadu, kdy byl naplněn pouze ze 37 procent," říká mluvčí BVK Renata Hermanová. Co se týče podzemních v Březové, tak tam je situace také nad průměrem za posledních deset let. Oproti loňskému roku je tedy vody více než dost.

Skutečné ohrožení nehrozí

V minulém roce byla nádrž Vír nejníže na 37 procentech objemu, ale i přesto by toto množství vydrželo ještě na hodně dlouho. "Při zachování minimálního povoleného odtoku by voda v zásobním objemu nádrže Vír vystačila na zásobování pitnou vodou celého Brna na 650 dnů, samozřejmě společně se zdrojem Březová nad Svitavou," doplňuje Hermanová. Proto se Brňáné při momentálních 77 procentech nemusí obávat, že si nedopřeji sklenici pitné vody, nebo pořádnou sprchu. 

Šetřit se musí vždy

Hlavním zdrojem jsou podzemní vody z prameniště v Březové, ale postupně se využivání tohoto zdroje zmenšuje. "V minulosti byla výroba vody z povrchového zdroje pouze 10 procent, v roce 2018 již byl podíl nepatrně zvýšen. I v současné době šetříme zdroj v Březové, kdy plán na letošní rok je z Březové dodávat 75 procent a z Víru 25 procent," vysvětluje Hermanová. Výhodou povrchových vod je, že se srážky rychle projeví na hladině vody. Zatímco u podzemních vod se srážky projevují v rozmezí 25 až 180 dní. 

Chytré vodoměry budoucností brněnské domácnosti

Jedním z kroků BVK jsou chytré vodoměry, které umožňují sledovat aktuální spotřebu vody, nebo upozorní na nadměrnou spotřebu. Je to výhodou i pro BVK, jelikož se tak omezí návštěvy pracovníků do domácností pro odečet spotřeby vody. Vodoměry jsou schopné detekovat únik vody a snížit plýtvání, což je šetrné pro životní prostředí. 

Napsal Dominik Hok | Foto Oficiální stránky Povodí Moravy
 


 

Kam dál?

Opilý muž spadl do rybníka v Mariánském údolí a nedokázal se dostat...

pondělí, 16. září 2019, 10:01

Štěstí v neštěstí měl alkoholem značně posilněný muž, který se v neděli odpoledne vydal na procházku do Mariánského...

Autobusák u Grandu prošel rekonstrukcí. Cestující mohou nově využít...

neděle, 15. září 2019, 18:20

Brněnské autobusové nádraží u Grandu prošlo významnou rekonstrukcí. Cestující tak mohou nově využít čekárnu nebo...

V brněnském divadle zářili malí herci s Downovým syndromem

sobota, 14. září 2019, 17:52

Divadlo Aldente v klubu Leitnerova v Brně uvedlo premiéru inscenace Káťa a Bajaja. Účinkují v ní herci s Downovým...

Dnes je pátek třináctého, pověrčiví lidé nevyjíždí ze svých garáží....

pátek, 13. září 2019, 13:49

Pátek třináctého. Strašák pro mnohé z nás, který připadá právě na dnešek. Znáte jeho historii? Jak se k číslovce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.